| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Instalacja elektryczna do wymiany? Zmodernizuj też ogrzewanie elektryczne

Instalacja elektryczna do wymiany? Zmodernizuj też ogrzewanie elektryczne

Twoja instalacja elektryczna nadaje się do wymiany? W takim razie poważnie zastanów się również nad modernizacją systemu ogrzewania elektrycznego. Podpowiadamy, jak i co warto wymienić, aby instalacja elektryczna pozwoliła zmniejszyć koszty opłat za energię elektryczną.

Jeżeli dom jest ogrzewany urządzeniami zasilanymi energią elektryczną i tak ma pozostać, warto rozważyć możliwość zastąpienia starych wyeksploatowanych ogrzewaczy nowymi, a przy okazji także wybrać inny sposób ogrzewania elektrycznego – taki, dzięki któremu będzie można obniżyć rachunki za zużywaną do tego celu energię elektryczną.

Ogrzewanie podłogowe

Wykonuje się je ze specjalnego kabla grzewczego. Można stosować tańsze przewody stałooporowe lub droższe – zmiennooporowe – automatycznie dostosowujące swoją moc do temperatury otoczenia, a więc tańsze w eksploatacji dzięki optymalizacji zużycia energii. Wyposażenie układu w sterownik i czujniki temperatury zapewnia możliwość programowania instalacji i dostosowanie jej do bieżących potrzeb użytkowników. Przewody grzejne układa się w posadzce, dlatego remont domu jest doskonałą okazją do ich zainstalowania.

Ponieważ ze względu na fizjologię i zdrowie człowieka powierzchnia podłogi nie może być zbyt ciepła (do 29°C w pokojach i kuchniach oraz do 34°C w łazienkach), moc instalacji musi być ograniczona do 150 W/m² (250 W/m² w strefie brzegowej podłogi). Z tego powodu we wnętrzach o bardzo dużych stratach ciepła wydajność ogrzewania podłogowego może być niewystarczająca i trzeba będzie w nich zamontować także niewielki grzejnik konwekcyjny, który będzie niwelował różnicę. Moc kabli grzewczych powinna być o 30% większa od obliczonego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, a jeśli ogrzewanie ma mieć właściwości akumulacyjne, powinna być dwa razy większa od obliczonej.

Jeżeli chcemy wykonać ogrzewanie samodzielnie, łatwiej będzie skorzystać z droższych od kabli grzewczych, ale będących gotowymi urządzeniami grzewczymi mat elektrycznych. Można je bez większych problemów problemów ułożyćpod posadzką. Mają tak niedużą grubość, że poziom podłogi zmienia się nieznacznie. Moc mat dobiera się zależnie od tego, czy mają być podstawowym systemem grzewczym (polecane są maty o mocy jednostkowej 150-160 W/m2), czy jedynie podgrzewać podłogę i uzupełniać działające w pomieszczeniu pomieszczeniu ogrzewanie (o mocy jednostkowej 100 W/m2). Matę grzejną możemy ułożyć samodzielnie bez obawy o utratę dziesięcioletniej gwarancji, jednak do sieci powinien ją podłączyć elektryk.

Piece akumulacyjne

Jeżeli mamy możliwość korzystania z energii w tak zwanej II taryfie (tańszej nocą i w określonych godzinach w ciągu dnia) lub będziemy ją mieć po modernizacji instalacji elektrycznej, powinniśmy rozważyć zainstalowanie pieców akumulacyjnych, czyli takich, które pobierają prąd z sieci elektrycznej w czasie, gdy obowiązuje tańsza taryfa, a ogrzewają pomieszczenie jeszcze długo po wyłączeniu zasilania.

Sterowanie tego typu ogrzewaczami jest utrudnione (po naładowaniu bloku akumulacyjnego trudno jest ograniczyć szybkość oddawania ciepła do otoczenia, gdy nagle wystąpią w nich zyski ciepła, na przykład od nasłonecznienia), dlatego ciężko jest uniknąć przegrzewania pomieszczeń. Temperatura obniża się dopiero po wystygnięciu bloku akumulacyjnego.

Lepsze pod tym względem są ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, ponieważ tempo przekazywania ciepła do pomieszczenia można regulować, zmieniając wydajność wentylatora, w który są wyposażone. Stałą temperaturę utrzymuje się w pomieszczeniu, włączając i wyłączając wentylator lub zmieniając jego prędkość obrotową. Obudowa ogrzewacza jest bardzo dobrze zaizolowana termicznie, więc po wyłączeniu wentylatora ciepło z jego wnętrza prawie się nie wydostaje. Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem mogą być wyposażone w czujniki pogodowe umieszczone na zewnątrz, dzięki czemu ogrzewają oszczędnie – zużywają tylko tyle energii, ile potrzeba do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na sposób działania (gromadzenie ciepła i oddawanie go do wnętrza z opóźnieniem) takie urządzenia muszą jednak mieć moc prawie dwuipółkrotnie większą od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu.

Przeciwoblodzeniowe systemy grzewcze: w jakich miejscach je montować?

Przeciwoblodzeniowe systemy grzewcze nie muszą wcale kojarzyć się z fanaberią właścicieli. W...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby...

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego...