| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne
Przegląd ogrzewaczy elektrycznych

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja w kotłownię i grzejniki wydaje Ci się zbyt kosztowna. O grzejnikach elektrycznych powinni też pomyśleć ci, którzy mają już centralne ogrzewanie, ale mimo to czasem w domu marzną. Zobacz przegląd ogrzewaczy: termowentylatory, grzejniki konwektorowe, grzejniki olejowe, ogrzewacze akumulacyjne i promienniki.

Energia elektryczna drożeje, co na pewno nie zachęca, aby do ogrzewania domu wybierać grzejniki elektryczne. Jest jednak wiele sytuacji, w których ogrzewacze elektryczne okazują się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Bo czy warto inwestować w instalację centralnego ogrzewania w domu na działce rekreacyjnej, w którym ogrzewanie jest potrzebne maks. kilkanaście dni w roku? Albo jeśli mieszkamy w domu, w którym instalacja c.o. działa, ale gdy przychodzi silny mróz, jest nam za zimno - czy warto wtedy wymieniać ją na nową? A nawet jeżeli tak, to skąd wziąć na to pieniądze? W takiej sytuacji zakup przenośnego grzejnika elektrycznego zasilanego ze zwykłego gniazda 230 V to najprostsze rozwiązanie.

W domu o niedużym zapotrzebowaniu na ciepło bilans wydatków związanych z instalacją grzewczą dla kilkunastu lat może przemawiać za wyborem ogrzewania elektryczego. Jest sporo rodzajów grzejników elektrycznych. Charakterystyczne dla wszystkich jest to, że energię elektryczną przekształcają w ciepło niemal bez strat, czyli mają blisko stuprocentową sprawność. Ale przekazują je do otoczenia na różne sposoby, przez co różnie się odczuwa efekty ich działania. Warto się zastanowić, jaki grzejnik elektryczny wybrać do jakiego pomieszczenia, bo ich dopasowanie decyduje o komforcie i kosztach ogrzewania.

Termowentylatory, polecane w sytuacjach awaryjnych

To najprostsze i najtańsze ogrzewacze elektryczne, niegdyś nazywane farelkami. Ich budowa i zasada działania są podobne jak suszarek do włosów. Są to niewielkie przenośne urządzenia wyposażone w elementy grzejne z drutu oporowego i wentylator osiowy służący do wymuszenia wokół nich przepływu powietrza. Do regulacji intensywności ogrzewania służą najczęściej dwa pokrętła – jednym zmienia się prędkość obrotową wentylatora, drugim – moc elementów grzejnych. W prostym wariancie wentylator ma stałą prędkość, a moc grzałek reguluje się dwustopniowo.

  • Chłodzą w czasie upałów

Można je też zupełnie wyłączyć i wtedy mamy do dyspozycji sam wentylator, którego działanie przynosi ulgę w czasie upału.

  • Grzeją w czasie chłodów

Natychmiast po uruchomieniu termowentylatora wypływa z niego strumień ciepłego powietrza. Jeśli się w nim znajdujemy, od razu odczuwamy ciepło. Niewielkie wymiary i waga urządzenia sprawiają, że można je zawsze ustawić tam, gdzie akurat jesteśmy. Część z nich ma podstawę, na której obracają się w trakcie działania, dzięki czemu strumień ciepłego powietrza ma większy zasięg. Bywają sterowane pilotem.

Zalety i wady termowentylatora

Największą ich zaletą jest cena – najtańsze kosztują około 30 zł, najdroższe – około 200 zł. Ale trzeba mieć świadomość, że termowentylatory są prostymi urządzeniami przeznaczonymi do szybkiego ogrzania się, gdy zmarznięci wejdziemy do chłodnego wnętrza. Jedynie najdroższe (powyżej 150 zł) umożliwiają utrzymywanie w pomieszczeniu określonej temperatury dzięki termostatowi automatycznie sterującemu ich pracą. Najprostsze grzeją zawsze z pełną mocą, ewentualnie z jej połową. Nie mają żadnych elementów akumulujących ciepło, więc z chwilą wyłączenia od razu przestają grzać.

Zwykle dość uciążliwy jest hałas generowany przez wentylator, a jego działanie powoduje unoszenie się kurzu – ogrzewacz trzeba co pewien czas z niego czyścić.

To wszystko sprawia, że termowentylatory stosuje się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, a do stałego utrzymywania komfortu cieplnego w pomieszczeniach lepiej wybrać inne urządzenia.

Termowentylator polacany jest do ogrzewania...

Termowentylatory są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie ogrzewanie jest potrzebne sporadycznie – w domowym warsztacie, garażu, na działce rekreacyjnej, którą zdarza się nam odwiedzić wczesną wiosną lub późną jesienią, w czasie budowy czy remontu domu. Są odpowiednie do dogrzewania pomieszczeń z działającą instalacją grzewczą, w których mimo tego czasami zdarza nam się marznąć. Zaletą jest możliwość wykorzystywania ich jako wentylatorów w czasie upału.

Grzejniki konwektorowe

Od termowentylatorów różnią się tym, że są większe, wyglądem bardziej przypominają grzejniki wodne. Ich elementy grzejne osiągają niższą temperaturę (nie przypiekają kurzu, droższe modele mają nawet systemy zapobiegające jego wydmuchiwaniu) i większą powierzchnię, a przepływ powietrza wokół nich jest mniej intensywny. Sposób ich działania bardziej niż suszarkę do włosów przypomina zwykłe grzejniki c.o. Powietrze jest zasysane u dołu obudowy grzejnika i po podgrzaniu wypływa przez poziomą kratkę umieszczoną na górze. Do wymuszenia przepływu powietrza wokół elementów grzejnych nie jest potrzebny wentylator, wystarczy naturalny ruch wynikający z unoszenia się podgrzewanego powietrza.

Mimo tego wiele konwektorów jest wyposażonych w wentylator, bo jego praca powoduje szybsze rozchodzenie się powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu zostaje ono szybciej ogrzane. Prędkość przepływu powietrza nawet poruszanego przez wentylator nie jest duża (jego działanie nie bardzo przydaje się w czasie upału), dlatego urządzenie pracuje cicho, ale jest słyszalne. Jeśli komuś zależy na zupełnej ciszy, to lepszy dla niego będzie grzejnik z naturalnym przepływem powietrza, pod warunkiem że zostanie zastosowany do stałego ogrzewania pomieszczenia, bez dłuższych przerw.

Obudowa działającego grzejnika również się ogrzewa – osiąga temperaturę maksymalnie 60oC (nie stwarza ryzyka oparzenia) – więc ciepło jest przekazywane do pomieszczenia nie tylko przez konwekcję (ruch ogrzewanego powietrza), ale w pewnym stopniu także przez promieniowanie. Grzejniki konwektorowe mają wbudowany termostat umożliwiający utrzymywanie w pomieszczeniu wybranej temperatury przez automatyczne włączanie i wyłączanie grzałki – może być mechaniczny albo elektroniczny, także ze zdalnym sterowaniem. Zwykle jest też możliwość regulacji ich mocy. Maksymalna przydaje się, gdy chcemy szybko ogrzać pomieszczenie. A kiedy już jest w nim ciepło, moc grzałek można zmniejszyć. Pracują wtedy w dłuższych cyklach, ale powietrze wypływające z grzejnika ma niższą temperaturę, co korzystnie wpływa na odczuwanie przez nas komfortu cieplnego i pobór prądu. Niektóre modele mają wbudowany zegar sterujący pozwalający na zaprogramowanie czasu, w którym grzejnik ma pracować.

Zastosowanie grzejników konwektorowych

Grzejniki konwektorowe znakomicie nadają się do pracy ciągłej w pomieszczeniach o każdym charakterze. Są dobrą, znacznie tańszą alternatywą dla wodnych instalacji c.o. z grzejnikami ściennymi i kotłem grzewczym. Wiele modeli jest przeznaczonych do zawieszenia na ścianie i podłączenia na stałe do instalacji elektrycznej. Są też wersje przenośne wyposażone w nóżki lub kółka i przewód z wtyczką do gniazda 230 V. Można je zatem wykorzystywać jako dodatkowe urządzenia grzewcze wspomagające działanie innych, ustawiane w miejscu, gdzie akurat chcielibyśmy podnieść temperaturę.

Grzejniki olejowe

Działają jak grzejniki wodne, nawet kształt większości z nich przypomina dawne żeliwne „kaloryfery”, bo ich korpusy zwykle są uformowane w kształcie żeber, tyle że ze stali. Taki kształt sprawia, że powierzchnia w ymiany ciepła jest bardzo duża w stosunku do ilości miejsca zajmowanego przez grzejnik. Niektóre są jednak bardziej podobne do współczesnych grzejników płytowych, co ma korzystny wpływ głównie na ich estetykę. Są też specjalne grzejniki łazienkowe – drabinkowe. Wyglądają one tak samo jak modele przeznaczone do pracy w instalacji c.o., tyle że mają zamontowaną elektryczną grzałkę, która podgrzewa w ypełniający je płyn (nie łączy się ich z instalacją c.o.).

Większość grzejników olejowych ma kółka ułatwiające ich przemieszczanie i oczywiście przewód z wtyczką do gniazda 230 V. Modeli przeznaczonych do trwałego zmocowania na ścianie jest mniej.

  • Sterowanie

Sterowanie ich pracą odbywa się podobnie jak w opisywanych wcześniej urządzeniach konwekcyjnych i również tak jak w nich ciepło powstaje dzięki elektrycznej grzałce. Ale nie ogrzewa ona bezpośrednio powietrza w pomieszczeniu, tylko olej wypełniający korpus grzejnika. Dopiero on, podobnie jak woda w grzejniku w instalacji c.o., ogrzewa ścianki grzejnika, a one oddają ciepło do pomieszczenia – częściowo przez konwekcję i w znacznym stopniu (tym większym, im większa jest powierzchnia ścianek) przez promieniowanie, co korzystnie wpływa na odczuwanie przez nas komfortu cieplnego.

Ruch powietrza wokół grzejnika jest mało intensywny i prawie niewyczuwalny, korpus osiąga temperaturę podobną do tej, jaką mają grzejniki pracujące w instalacji c.o., dlatego efekty działania grzejnika olejowego odczuwamy tak samo jak ich.

Zalety i wady ogrzewania olejowego

Zadaniem oleju będącego czynnikiem pośredniczącym w wymianie ciepła między elementem grzejnym a otoczeniem grzejnika jest akumulowanie energii. Rozgrzewa się on stosunkowo długo, ale gdy osiągnie temperaturę roboczą, zasilanie zostaje odłączone przez wbudowany termostat, a grzejnik grzeje intensywnie jeszcze przez pewien czas. Działanie ogrzewania możemy odczuwać po godzinie, a nawet dwóch od momentu wyjęcia wtyczki z gniazda.

Jaką można mieć z tego korzyść?

Gdy rozliczamy się z zakładem energetycznym w taryfie dwustrefowej, za prąd pobierany nocą i w ciągu dwóch godzin po południu płacimy stosunkowo niewiele (blisko o połowę mniej niż w taryfie całodobowej). Jeśli w tym czasie rozgrzejemy olej w grzejniku, to podczas porannej krzątaniny i po powrocie z pracy, gdy obowiązuje już wyższa cena energii, grzejnik – nie pobierając jej – może nadal grzać. Niestety, nie akumuluje jej dużo, więc korzyści finansowe w stosunku do kosztów eksploatacji grzejników konwektorowych trudno uznać za znaczne. Dlatego za zalety grzejnika olejowego należy uznać przede wszystkim cichą pracę, niepowodowanie intensywnego ruchu powietrza w pomieszczeniu i utrzymywanie w nim stabilnej temperatury podczas ciągłej pracy. Po uruchomieniu nie rozgrzewa się błyskawicznie, więc nie jest najlepszym rozwiązaniem tam, gdzie zależy nam na możliwości szybkiego zwiększania temperatury.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zasada...

Choć w Polsce popularne jest wodne ogrzewanie podłogowe, w niektórych sytuacjach lepszym wyborem może być...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie...

Fundamentowa płyta grzewcza Legalett albo strop grzewczy jest specyficzną odmianą ogrzewania podłogowego....

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...