| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie domu już na etapie fundamentów
Polecana do domu, który powstaje na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych

Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie domu już na etapie fundamentów

Fundamentowa płyta grzewcza Legalett albo strop grzewczy jest specyficzną odmianą ogrzewania podłogowego.  Płyta fundamentowa grzewcza nie jest stosowana tak powszechnie jak typowa podłogówka z elementami grzejnymi umieszczanymi w warstwie podkładu podłogowego. Zobacz, czym się charakteryzuje takie ogrzewanie domu, jakie są jego koszty i czy warto zainwestować w fundament grzewczy.

Fundament grzewczy - szybki sposób na ogrzewanie domu

Konstrukcję fundamentowej płyty grzewczej opatentowano i jest ona oferowana pod marką Legalett. Powodem opracowania takiego rozwiązania była chęć wyeliminowania przyczyn zawilgocenia budynków, zwłaszcza na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych. Zastosowanie grzewczej płyty fundamentowej przenoszącej obciążenie na dużą powierzchnię gruntu umożliwia zachowanie niewielkiej głębokości jej posadowienia. Ciepło dostarczane bezpośrednio do płyty fundamentowej sprawia, że nawet jeśli ulegnie ona zawilgoceniu, to będzie szybko osuszona.

Istotną cechą fundamentowej płyty grzewczej Legalett jest to, że nośnikiem ciepła w tym systemie jest krążące wewnątrz fundamentowej płyty grzewczej powietrze, a nie woda, która mogłaby zamarznąć i ją uszkodzić. Od niedawna oferowany jest także wariant, w którym zamiast rur z powietrzem są rury z wodą. Z czasem, gdy wzrosło zainteresowanie fundamentem grzewczym, opracowano także system działającego na takiej samej zasadzie stropu grzewczego.

Masz pytanie o płyty Legalett? Zadaj pytanie ekspertowi >>

Budowa fundamentowej płyty grzewczej

Obieg powietrza w rurach umieszczonych w płycie fundamentowej odbywa się dzięki pracy wentylatora, w który jest wyposażony agregat grzewczy. Krążące powietrze przepływa przez wbudowaną w niego nagrzewnicę elektryczną lub wodną, osiągając temperaturę potrzebną do ogrzania płyty fundamentowej. W trakcie działania instalacji posadzka ma temperaturę 22-24oC – wystarczającą, by w dobrze ocieplonym domu do pomieszczenia dociarało ciepło w ilości potrzebnej do zapewnienia temperatury komfortu.

Agregat ma 4 działające niezależnie od siebie nagrzewnice. Do sterowania pracą każdej z nich można zastosować osobny termostat pokojowy, uzyskując 4 strefy grzewcze z niezależną regulacją temperatury. Odbywa się ona przez włączanie i wyłączanie grzałek albo zmianę temperatury wody w nagrzewnicy. Gdy trzeba szybko rozgrzać płytę, wentylator agregatu przełącza się na najwyższy bieg.

Po wykonaniu przyłączy instalacji mających się znaleźć pod domem na przygotowanym gruncie, wzdłuż wyznaczonego obrysu płyty fundamentowej, ustawia się styropianowe kształtki stanowiące jednocześnie szalunek i pionową izolację cieplną. Izolację poziomą płyty stanowią dwie warstwy styropianu o łącznej grubości 20-30 cm, co pozwala nie mieć obaw o straty ciepła do gruntu. Elementy grzewcze, czyli rury tworzące zamknięte obiegi, w których krąży podgrzewane powietrze, są układane wraz z siatką zbrojeniową. Docierają na budowę w odcinkach o długości wynikającej z projektu, więc nie traci się czasu na ich cięcie.

Każda pętla ogrzewania przechodzi przez centralę grzewczą umieszczoną w środkowej części fundamentu. Centrala (agregat) jest instalowana dopiero w trakcie prac wykończeniowych, na tym etapie w fundamencie grzewczym umieszcza się jedynie skrzynię, do której będzie włożona. Przebieg rur jest dokładnie określony w projekcie i zgodnie z nim należy je układać – tylko wtedy do każdego pomieszczenia będzie docierała wymagana ilość ciepła.

Na koniec styropianową nieckę wypełnia się betonem, który zakrywa całą instalację grzewczą. Do wnętrza rur nie jest potrzebny dostęp, nawet w przypadku jakiejkolwiek awarii, bo krąży w nich powietrze. Nie ma ryzyka, że w wyniku powstania nieszczelności dojdzie do zniszczenia konstrukcji lub wyposażenia domu, jak w przypadku instalacji wodnych. Jedyne elementy mogące wymagać konserwacji czy naprawy to agregaty grzewcze, do których jest wygodny dostęp przez otwory rewizyjne w podłodze.

Przeczytaj również: Kiedy płyta fundamentowa zamiast budowy tradycyjnych fundamentów domu?

Autor: Piotr Kazimierczak

Płyta jest bardzo dobrze zaizolowana cieplnie, więc nie ma obaw, że zamiast domu będziemy ogrzewać jego otoczenie. Instalacja grzewcza powstaje wraz z płytą fundamentową, czyli zanim wybudujemy dom, mamy już gotowe ogrzewanie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zalety fundamentowej płyty grzewczej

Charakterystyczną cechą ogrzewania fundamentową płytą grzewczą jest duża bezwładność cieplna. To przeciwieństwo ogrzewania nadmuchowego – rozgrzanie płyty trwa kilkadziesiąt godzin. Można to uznać za jej wadę, bo regulacja temperatury jest przez to trudna, nie można też liczyć na oszczędności wynikające z okresowego obniżania temperatury w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Ale akumulacja dużej ilości ciepła może być także zaletą. W domach, w których ogrzewanie jest potrzebne bez przerwy, i tak nie korzysta się z możliwości obniżania temperatury. Poza tym daje to realne oszczędności w domach o lekkiej konstrukcji, w których ciepło nie jest potrzebne do rozgrzewania masywnych przegród budowlanych. W domach murowanych częste zmniejszanie i zwiększanie temperatury raczej nie przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Natomiast akumulacja dużej ilości ciepła w grzewczej płycie fundamentowej umożliwia znaczne oszczędności, jeśli dom jest ogrzewany energią elektryczną. Rozliczając się z zakładem energetycznym w taryfie dwustrefowej, możemy uruchamiać ogrzewanie tylko w czasie obowiązywania niższych stawek za prąd. Działanie nagrzewnic w czasie obowiązywania droższej opłaty jest niepotrzebne, bo ciepło zakumulowane w płycie wystarcza do utrzymania wymaganej w pomieszczeniach temperatury przez kilka godzin. Problemem nie są zatem także kilkugodzinne przerwy w dostawie energii.

Jej koszt w tańszej taryfie (tzw. nocnej) to w tej chwili nieco ponad 30 gr za kilowatogodzinę. Jeśli nie ma potrzeby dogrzewania pomieszczeń w czasie obowiązywania taryfy dziennej, to znaczy, że za ogrzewanie prądem płaci się niewiele więcej niż za ogrzewanie gazem ziemnym, a znacznie mniej niż gazem płynnym. Uwzględniając jeszcze koszty wykonania kotłowni, przyłącza gazu czy instalacji zbiornikowej, możemy dojść do wniosku, że mimo wysokiej ceny płyty fundamentowej taka inwestycja się opłaca.

Przeczytaj również: Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem: jaka instalacja w zależności od taryfyWAŻNE

Płyta Legalett nie jest tani - to propozycja dla tych, którym bardziej niż na niskich kosztach budowy zależy na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu prac oraz na gwarancji, że wszystko zostało zrobione prawidłowo. Decydując się na takie rozwiązanie, od firmy zajmującej się sprzedażą tego systemu otrzymamy szczegółowy projekt stworzony specjalnie dla naszego domu. Następnie dostarczy ona na plac budowy wszystkie elementy niezbędne do wykonania fundamentu, a prace zostaną wykonane pod okiem przeszkolonych przez nią fachowców.

Zaletą fundamentowej płyty grzewczej w stosunku do tradycyjnego ogrzewania podłogowego jest to, że montaż systemu odbywa się w trakcie powstawania fundamentu, dzięki czemu unika się konfliktów podczas wykonywania prac na dalszych etapach budowy. Warto się zainteresować Legalettem, gdy dom powstaje na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, oraz wtedy, gdy chcemy by był ogrzewany energią elektryczną. Duża ilość ciepła akumulowanego w płycie fundamentowej umożliwia znaczne oszczędności wynikające z możliwości pobierania energii do ogrzewania tylko w czasie obowiązywania taniej taryfy nocnej.

Przeczytaj również: Płyta fundamentowa Legalett

WARTO WIEDZIEĆ

Fundament grzewczy. O fundamentowej płycie grzewczej - inwestor Piotr z Wiązowny

Planowaliśmy wybudowanie domu energooszczędnego. Przy ulicy nie ma gazu, nie chcieliśmy palić węglem – w grę wchodziło tylko ogrzewanie bezobsługowe. Ściany domu (zmodyfikowany projekt Powszedni – Murator C161) o powierzchni 140 m2 wybudowaliśmy z bloczków silikatowych ocieplonych 20 cm szarego styropianu. 35 cm wełny mineralnej jest w połaciach dachu. Jednym z naszych wyborów projektowych była płyta fundamentowa. A skoro płyta, dlaczego nie płyta fundamentowa grzewcza?

Zakup płyty grzewczej Legalett i jej wykonanie ma cechy bezobsługowe – po prostu się je zleca. Byle na działce był wytyczony budynek i zdjęty humus. Ekipa Legalettu pracowała 5 dni. Zapłaciłem 7 tys. zł za pospółkę pod płytę i 65 tys. za kompletną płytę grzewczą (w tym kanalizacja i drenaż opaskowy). W zalanych betonem kanałach powietrznych w obiegu zamkniętym krąży powietrze ogrzewane dwoma agregatami elektrycznymi, każdy o mocy 4 kW. Na poddaszu są elektryczne grzejniki akumulacyjne – po 1,8 kW mocy na pokój. W sumie na ogrzewanie domu potrzebujemy 15 kW mocy. W sypialniach i na korytarzach utrzymujemy temperaturę 18-19oC, w salonie i łazienkach – 21oC.

Grzejemy 6 miesięcy w roku, co w tym czasie przekłada się na rachunki za prąd średnio około 350 zł miesięcznie. W sezonie grzewczym największy rachunek miesięczny za cały prąd wynosił ok. 600 zł. W domu mieszka 5 osób. Ogrzewanie pracuje tylko w drugiej taryfie, włącza się w zależności od potrzeb. Fundament grzewczy dobrze się sprawdza, odpowiednio reaguje na zmiany temperatury.

Mamy możliwość regulacji temperatury w 5 strefach, na jakie został podzielony parter. Jedyne rozczarowanie to nadmierny hałas agregatów spowodowany szumem wentylatorów. Zgłosiłem reklamację – zmniejszono ich prędkość obrotową. Na własny koszt założyłem na pokrywach matę akustyczną o grubości 2 cm. Wcześniej słyszałem hałas, jakby w sąsiednim pomieszczeniu ktoś włączył suszarkę do włosów. Po wygłuszeniu słychać tylko moment rozruchu agregatów i szum porównywalny z pracą wentylacji mechanicznej.

Polecamy wideo: Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament?

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne piece akumulacyjne - kiedy warto, jak...

Ogrzewacze akumulacyjne gromadzi ciepło i oddaje je, kiedy w pomieszczeniu spada temperatura. Tak działają...

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w...

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego...

Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...