| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki temu możesz nie tylko dodatkowo dogrzać pomieszczenia, ale również zmniejszyć koszty ogrzewania w domu.

Zazwyczaj elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest instalowane jako podstawowe źródło ciepła. Dzieje się tak, ponieważ podłoga nie może nadmiernie się nagrzewać. Kiedy temperatura zewnętrzna zbliży się do zakresu od -14°C do -20°C (czyli średniej temperatury powietrza w okresach zimowych, charakterystycznej dla jednej z czterech stref klimatycznych w Polsce, co jest istotne w momencie wyliczania zapotrzebowania na ciepło) ilość ciepła dostarczana przez grzejnik podłogowy może być niewystarczająca do pokrycia strat ciepła w pomieszczeniu. Tym samym pomieszczenie będzie wyziębione. Niemniej elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Szczególnie w przypadku, gdy podłogi wykończone są materiałami takimi jak gres, kamień czy terakota.

Jak elektryczne ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło

W czasie ogrzewania pomieszczeń wymiana ciepła między urządzeniem grzewczym a otoczeniem zachodzi przede wszystkim na dwa sposoby – przez promieniowanie i konwekcję.

 • Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem jest każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego.
 • Konwekcja to unoszenie ciepła, a więc jego wymiana zachodząca w wyniku poruszania się ciała (w tym wypadku powietrza w pomieszczeniu). Podłoga rozgrzana przez druty oporowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, czyli odwrotnie niż grzejniki. To pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przez ludzi przebywających w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny

Warunki komfortu cieplnego – czyli stanu, w którym nie odczuwamy ani zimna, ani ciepła – są zachowane, gdy temperatura powierzchni grzejnej nie przekracza zbytnio temperatury naszej skóry, a temperatura powietrza nie odbiega znacznie od średniej temperatury otaczających nas przegród, takich jak ściany, podłogi i sufit. Pamiętaj jednak o tym, że podłoga jest jedyną przegrodą budowlaną, z którą mamy bezpośredni kontakt – przez stopy, które ponadto należą do najbardziej wrażliwych na zimno części ciała. Dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe jest pożądane tam, gdzie posadzka jest z materiałów o niskim współczynniku przyswajania ciepła, czyli takich, które w dotyku wydają się zimne. To właśnie one - np. kamień, terakota, gres lub marmur, są jednym z najbardziej ulubionych materiałów wykończeniowych w naszych mieszkaniach i domach. Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe ogrzewanie podłogi, to zauważysz dużą różnicę. Gdy podłoga jest cieplejsza, z naszego ciała wypromieniowuje w jej kierunku mniej ciepła, a więc mniej ciepła z otoczenia potrzeba, by nie było nam zimno. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym można zatem - bez obniżania komfortu cieplnego - utrzymywać temperaturę o mniej więcej 2°C niższą niż w ogrzewanym konwekcyjnie.

Autor: Marcin Czechowicz

Niska temperatura powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego sprawia, że unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie unoszenia kurzu z podłogi. To dobra wiadomość dla alergików i osób pragnących się cieszyć ogrzewaniem podłogowym nie tylko w łazience czy kuchni, ale również w sypialni...

Jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaprojektowane i wykonane tak, by temperatura podłogi nie przekraczała 29°C. Wyższa jest już szkodliwa dla zdrowia, może powodować obrzęk nóg, a nawet doprowadzić do ich schorzeń. Zaleca się, by w strefie stałego przebywania ludzi temperatura podłogi nie przekraczała 26°C. W pobliżu okien można ją podnieść do 33°C, aby zrównoważyć nieco niższą temperaturę powietrza wynikającą ze strat ciepła przez okna. Taką temperaturę może mieć też podłoga w łazience, gdzie przebywa się stosunkowo krótko, ale za to często na bosaka. Niska temperatura powierzchni grzejnej sprawia, że unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, która jest warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego (ze zwykłymi grzejnikami). Jest to dobra wiadomość dla osób uczulonych na kurz, który w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie unosi się tak intensywnie jak w tych z grzejnikami ściennymi (takimi jak grzejniki co lub grzejniki aluminiowe) o wysokiej temperaturze powierzchni grzejnej. Dzięki temu, że nie jest przypiekany na powierzchni grzejnika, jest też mniej drażniący.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

 • Jego montaż jest prosty i niedrogi
  Kable i maty przeznaczone do ogrzewania podłogowego wewnątrz budynków są zasilane napięciem 230 V, a uzyskanie dodatkowego przydziału mocy zwykle nie sprawia większych problemów. Ten system ogrzewania pod względem inwestycyjnym można zaliczyć do najtańszych. Koszt wykonania instalacji można dodatkowo obniżyć, układając ją samodzielnie.
 • Daje poczucie komfortu i umożliwia oszczędzanie energii
  Rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowy jest dla organizmu człowieka prawie idealny. Bez uszczerbku dla komfortu cieplnego można obniżyć temperaturę o 1-2°C i w ten sposób zaoszczędzić 5-6% energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego, co daje realne korzyści finansowe.
 • Gwarantuje estetykę i wygodę
  Jedynym widocznym elementem są umieszczone na ścianach regulatory. Ogrzewanie działa praktycznie bezobsługowo.

Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na...

Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny? Zobacz, jakie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty...