| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki temu możesz nie tylko dodatkowo dogrzać pomieszczenia, ale również zmniejszyć koszty ogrzewania w domu.

Zazwyczaj elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest instalowane jako podstawowe źródło ciepła. Dzieje się tak, ponieważ podłoga nie może nadmiernie się nagrzewać. Kiedy temperatura zewnętrzna zbliży się do zakresu od -14°C do -20°C (czyli średniej temperatury powietrza w okresach zimowych, charakterystycznej dla jednej z czterech stref klimatycznych w Polsce, co jest istotne w momencie wyliczania zapotrzebowania na ciepło) ilość ciepła dostarczana przez grzejnik podłogowy może być niewystarczająca do pokrycia strat ciepła w pomieszczeniu. Tym samym pomieszczenie będzie wyziębione. Niemniej elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Szczególnie w przypadku, gdy podłogi wykończone są materiałami takimi jak gres, kamień czy terakota.

Jak elektryczne ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło

W czasie ogrzewania pomieszczeń wymiana ciepła między urządzeniem grzewczym a otoczeniem zachodzi przede wszystkim na dwa sposoby – przez promieniowanie i konwekcję.

 • Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem jest każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego.
 • Konwekcja to unoszenie ciepła, a więc jego wymiana zachodząca w wyniku poruszania się ciała (w tym wypadku powietrza w pomieszczeniu). Podłoga rozgrzana przez druty oporowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, czyli odwrotnie niż grzejniki. To pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przez ludzi przebywających w ogrzewanych w ten sposób pomieszczeniach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Elektryczne ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny

Warunki komfortu cieplnego – czyli stanu, w którym nie odczuwamy ani zimna, ani ciepła – są zachowane, gdy temperatura powierzchni grzejnej nie przekracza zbytnio temperatury naszej skóry, a temperatura powietrza nie odbiega znacznie od średniej temperatury otaczających nas przegród, takich jak ściany, podłogi i sufit. Pamiętaj jednak o tym, że podłoga jest jedyną przegrodą budowlaną, z którą mamy bezpośredni kontakt – przez stopy, które ponadto należą do najbardziej wrażliwych na zimno części ciała. Dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe jest pożądane tam, gdzie posadzka jest z materiałów o niskim współczynniku przyswajania ciepła, czyli takich, które w dotyku wydają się zimne. To właśnie one - np. kamień, terakota, gres lub marmur, są jednym z najbardziej ulubionych materiałów wykończeniowych w naszych mieszkaniach i domach. Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe ogrzewanie podłogi, to zauważysz dużą różnicę. Gdy podłoga jest cieplejsza, z naszego ciała wypromieniowuje w jej kierunku mniej ciepła, a więc mniej ciepła z otoczenia potrzeba, by nie było nam zimno. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym można zatem - bez obniżania komfortu cieplnego - utrzymywać temperaturę o mniej więcej 2°C niższą niż w ogrzewanym konwekcyjnie.

Autor: Marcin Czechowicz

Niska temperatura powierzchni grzejnej ogrzewania podłogowego sprawia, że unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie unoszenia kurzu z podłogi. To dobra wiadomość dla alergików i osób pragnących się cieszyć ogrzewaniem podłogowym nie tylko w łazience czy kuchni, ale również w sypialni...

Jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaprojektowane i wykonane tak, by temperatura podłogi nie przekraczała 29°C. Wyższa jest już szkodliwa dla zdrowia, może powodować obrzęk nóg, a nawet doprowadzić do ich schorzeń. Zaleca się, by w strefie stałego przebywania ludzi temperatura podłogi nie przekraczała 26°C. W pobliżu okien można ją podnieść do 33°C, aby zrównoważyć nieco niższą temperaturę powietrza wynikającą ze strat ciepła przez okna. Taką temperaturę może mieć też podłoga w łazience, gdzie przebywa się stosunkowo krótko, ale za to często na bosaka. Niska temperatura powierzchni grzejnej sprawia, że unika się cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, która jest warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego (ze zwykłymi grzejnikami). Jest to dobra wiadomość dla osób uczulonych na kurz, który w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie unosi się tak intensywnie jak w tych z grzejnikami ściennymi (takimi jak grzejniki co lub grzejniki aluminiowe) o wysokiej temperaturze powierzchni grzejnej. Dzięki temu, że nie jest przypiekany na powierzchni grzejnika, jest też mniej drażniący.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

 • Jego montaż jest prosty i niedrogi
  Kable i maty przeznaczone do ogrzewania podłogowego wewnątrz budynków są zasilane napięciem 230 V, a uzyskanie dodatkowego przydziału mocy zwykle nie sprawia większych problemów. Ten system ogrzewania pod względem inwestycyjnym można zaliczyć do najtańszych. Koszt wykonania instalacji można dodatkowo obniżyć, układając ją samodzielnie.
 • Daje poczucie komfortu i umożliwia oszczędzanie energii
  Rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowy jest dla organizmu człowieka prawie idealny. Bez uszczerbku dla komfortu cieplnego można obniżyć temperaturę o 1-2°C i w ten sposób zaoszczędzić 5-6% energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego, co daje realne korzyści finansowe.
 • Gwarantuje estetykę i wygodę
  Jedynym widocznym elementem są umieszczone na ścianach regulatory. Ogrzewanie działa praktycznie bezobsługowo.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Energia elektryczna, drewno i olej opałowy. Cena...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak do ogrzania domu można...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...