| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania podłogowego? Poznaj jego zalety i możliwości

Zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania podłogowego? Poznaj jego zalety i możliwości

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne w polskich domach. Dla użytkowników ważny jest aspekt estetyczny – ze ścian znikają, często popularne grzejniki. Na jakich zasadach działa ta instalacja i jakie ma zalety?

Centralne ogrzewanie to najczęściej urządzenie grzewcze podgrzewające wodę, która krąży w rurach tworzących zamknięty obieg. Po drodze przepływa przez grzejniki przekazujące ciepło do pomieszczeń. Grzejniki to urządzenia potocznie nazywane kaloryferami – wiszące na ścianach metalowe wymienniki ciepła. W nowo budowanych domach bardzo popularne jest jednak inne rozwiązanie nazywane ogrzewaniem podłogowym.

Jaka jest zasada działania ogrzewania podłogowego?

Wodne ogrzewanie podłogowe to rury umieszczone pod posadzką, w których krąży woda podgrzewana w kotłowni. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu. Dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem. Jest to tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe – powierzchnia grzejna jest duża, a jej temperatura stosunkowo niska. Ciepło jest dostarczane przez promieniowanie, a nie konwekcję (ruch powietrza). To pozytywnie wpływa na odczuwanie komfortu cieplnego przez osoby przebywające w tak ogrzewanym pomieszczeniu. Rozkład temperatury jest równomierny i zbliżony do idealnego z punktu widzenia fizjologii człowieka – najcieplej jest w okolicy nóg, a nieco chłodniej na wysokości głowy. Z tego wynika nieco mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu.

Gdy podgrzewana podłoga ma 24 stopnie C, tuż pod sufitem jest mniej więcej 19 stopni C. Większość osób w takich warunkach odczuwa komfort cieplny – nie jest im ani za zimno, ani za ciepło. Żeby takie odczucie osiągnąć, stosując ogrzewanie grzejnikiem konwekcyjnym umieszczonym na ścianie, musi on mieć temperaturę mniej więcej 50 o C. Wtedy w okolicy nóg osób w pomieszczeniu jest około 18 stopni C, a unoszące się znad grzejnika ciepłe powietrze pod samym sufitem ma 28 stopni C. Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny przy średniej temperaturze w pomieszczeniu niższej mniej więcej o 2 stopnie C niż w przypadku korzystania z grzejników konwekcyjnych. A to się przekłada na mniejsze o blisko 10% straty ciepła w pomieszczeniu i wynikający z tego niższy koszt ogrzewania.

Autor: Piotr Mastalerz

W ogrzewaniu podlogowym rozkład temperatury jest równomierny i zbliżony do idealnego z punktu widzenia fizjologii człowieka – najcieplej jest w okolicy nóg, a nieco chłodniej na wysokości głowy. Z tego wynika nieco mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oprócz tego ważną zaletą ogrzewania podłogowego jest na pewno brak widocznych urządzeń grzewczych zajmujących miejsce i utrudniających aranżację wnętrza.

Jakie urządzenie powinno dostarczać ciepło do ogrzewania podłogowego?

Temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być niższa niż w typowym centralnym ogrzewaniu z grzejnikami konwekcyjnymi. Nie powinna przekraczać 55 stopni C, a wystarczy 35 stopni C. Z tego względu taki system jest uznawany za optymalny, gdy ciepło dostarcza nowoczesny kocioł kondensacyjny, a zwłaszcza pompa ciepła - urządzenia osiągające najwyższą sprawność, podgrzewając wodę do stosunkowo niskiej temperatury.

Jeżeli natomiast urządzeniem grzewczym jest tradycyjny kocioł gazowy, olejowy albo na paliwo stałe, w którym ze względu na konieczność unikania wykraplania się pary wodnej ze spalin konieczne jest utrzymywanie wyższej temperatury wody, w instalacji musi być zastosowany układ obniżający ją, zanim woda dotrze do rur podgrzewających podłogę.

Do jakich temperatur powinno nagrzewać się ogrzewanie podłogowe?

Temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym musi być ograniczana. Wynika to głównie z konieczności niedopuszczenia do przekroczenia maksymalnej temperatury powierzchni posadzki ze względów zdrowotnych i odczuwania komfortu cieplnego. Ważnym powodem jest też oddziaływanie na betonową płytę grzewczą i warstwę wykończeniową – duże zmiany temperatury mogłyby prowadzić do pękania betonowego podkładu, terakoty lub do powstawania szczelin między panelami albo deskami podłogowymi czy parkietem. Za optymalną temperaturę posadzki uważa się 24-26 stopni C – najlepiej, gdy nie jest wyższa od temperatury w pomieszczeniu o więcej niż 5 stopni C – a maksymalna dopuszczalna w strefie stałego przebywania ludzi wynosi 29 stopni C. W łazience i w kuchni dopuszcza się 33 stopnie C.

Zaleca się takie zaprojektowanie systemu, żeby w strefach brzegowych – przy ścianach zewnętrznych, zwłaszcza z oknami – temperatura podłogi dla zrównoważenia tak zwanego efektu zimnych przegród osiągała 35 stopni C. Z ograniczenia temperatury podłogi wynika maksymalna wydajność cieplna ogrzewania podłogowego.

W pomieszczeniu, w którym ma być utrzymywana temperatura 20 stopni C, maksymalna wydajność wynosi 100 W/m2 w strefie stałego przebywania (różnica temperatury 9 K), a w strefie brzegowej 175 W/m2 (różnica temperatury 15 K). To w zupełności wystarcza do ogrzewania pomieszczeń we współczesnych, dobrze ocieplonych domach, bo zapotrzebowanie na moc cieplną na ogół nie przekracza w nich 70 W/m2. Problem może się pojawić jedynie w starych, nieocieplonych budynkach z dużymi, nieszczelnymi oknami, gdy wymagana jednostkowa moc ogrzewania przekracza 120 W/m2.

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...