| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Zasady działania gruntowych wymienników ciepła: jak wybudować wymiennik płytowy?

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła: jak wybudować wymiennik płytowy?

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie jest bardzo skomplikowana, a tego typu wymiennik może pozwolić na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie domu. Przeczytaj, jak działa i jak zbudować gruntowy wymiennik ciepła typu płytowego.

Chęć wyeliminowania największej wady żwirowego GWC, czyli dużego oporu przepływu powietrza przez złoże, doprowadziła do powstania płytowego GWC. Jego zaletą jest też to, że szybciej się regeneruje. Jego konstrukcja jest opatentowana. To również wymiennik bezprzeponowy.

Rozpoczęcie budowy płytowego GWC

Na płaskim dnie wykopu o powierzchni trzy-cztery razy większej niż w przypadku żwirowego GWC wykonuje się podsypkę żwirowo-piaskową grubości 5 cm, a na niej układa się specjalne płyty z tworzywa sztucznego ze szczelinami umożliwiającymi przepływ powietrza. Ważne jest to, że ma ono bezpośredni kontakt z podsypką. Szczeliny w płytach sprawiają, że opór przepływu jest znacznie mniejszy niż między kamieniami w złożu żwirowym. Powietrze jest doprowadzone z czerpni i odprowadzone przez tunele rozprowadzający i zbierający – są one elementami systemu, a ich konstrukcja umożliwia łatwe połączenie z płytami.

Również w tym przypadku wymiennik ciepła musi być wykonany powyżej poziomu wód gruntowych. Płytkie posadowienie go jest możliwe dzięki izolacji z płyt styropianowych grubości 12 cm ułożonych nad nim z naddatkiem 1,5 m poza jego obrys. Płyty są przykryte folią i ułożone ze spadkiem ułatwiającym odpływ wody. Jeśli poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że dno wykopu musi się znaleźć na głębokości mniejszej niż 70 cm, to wymiennik może być wyniesiony ponad poziom terenu – izolacja cieplna sprawia, że nie ma to wpływu na jego wydajność. Płyty z kanałami ułatwiającymi przepływ powietrza umożliwiają wykonanie wymiennika o znacznej powierzchni niepowodującego dużego oporu przepływu.

Zasada działania płytowego wymiennika ciepła

Dzięki dużej powierzchni temperatura wymiennika jest stabilna – zimą nie obniża się tak szybko w wyniku odbioru ciepła przez powietrze jak w złożu żwirowym. Właściwie cały strumień powietrza ma kontakt z gruntem rodzimym, w którym energia jest stosunkowo szybko uzupełniana. Wobec tego temperatura powietrza może być dość wysoka nawet wtedy, gdy GWC pracuje bez dłuższych przerw.

PAMIĘTAJ

Gruntowy wymiennik ciepła - czas na regenerację złoża

Skutkiem odebrania przez chłodne powietrze energii z gruntu jest obniżenie się jego temperatury. Gdy energia nie jest dostatecznie szybko uzupełniana, efektywność GWC maleje z powodu zmniejszenia się różnicy temperatury powietrza i gruntu. Dlatego kiedy tylko można, należy dawać wymiennikowi czas na regenerację, na przykład gdy wychodzimy z domu – wtedy można wyłączyć wentylatory. Warto też kontrolować temperaturę powietrza przed i za wymiennikiem i odłączać go, kiedy różnica jest niewielka.

WARTO WIEDZIEĆ

Czerpnia ścienna

W instalacji wentylacyjnej z GWC są potrzebne dwie czerpnie powietrza – jedna umożliwiająca przepływ powietrza przez wymiennik i druga pozwalająca powietrzu docierać do budynku z jego pominięciem. Kontakt powietrza z gruntem przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej jest niepożądany, bo jeśli wynosiłaby ona na przykład 15oC, a gruntu 8oC, to powietrze byłoby niepotrzebnie chłodzone.

Od czego zależy efektywność kolektorów słonecznych?

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Ogrzewanie domu pompą ciepła na działce bez...

Jednym z nowoczesnych sposobów ogrzewania domu jest instalacja z pompą ciepła. Najbardziej popularne...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Zdalne sterowanie ogrzewaniem z dowolnego miejsca...

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

Instalacja grzewcza z kolektorami słonecznymi i...

Koszty ogrzewania domu można ograniczyć korzystając z połączenia różnych źródeł energii....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.