| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu?

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu?

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co więcej ogrzewanie gazowe może być znacznie bardziej opłacalne.

Zwolennicy wykorzystywania węgla podkreślają, że jest paliwem tanim i jedynym, którego nie jesteśmy zmuszeni importować (choć importujemy, bo nasz jest droższy). W dodatku do spalania węgla nie są niezbędne skomplikowane urządzenia i spośród wszystkich kotłów grzewczych te na węgiel są najtańsze. Za to wadą węgla jest na pewno zanieczyszczanie powietrza produktami spalania.

Komuś, kto pali w niewielkim kotle, może się wydawać, że jego oddziaływanie na środowisko jest znikome. Teoretycznie ma rację, ale w Polsce jest kilka milionów takich kotłów emitujących rocznie w sumie około 100 tys. ton pyłów. Nie są one rozsiane równomiernie na całym obszarze naszego kraju, jednak w rejonach, w których jest dużo domów z ogrzewaniem węglowym, ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery przekracza dopuszczalne normy. Trzeba jakoś temu zaradzić, a dobrym na to sposobem jest zastąpienie dymiącego kotła innym urządzeniem, na przykład na gaz.

Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na gazowy?

Bo w spalinach z kotłów gazowych nie ma niebezpiecznych dla naszego zdrowia pyłów i wielu innych niepożądanych substancji obecnych w dymie unoszącym się z kominów kotłowni węglowych. Ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż olejem opałowym, a tym bardziej ciekłym propanem czy energią elektryczną.

Stosunkowo niewysoki koszt zakupu kotła gazowego sprawia przy tym, że biorąc pod uwagę także wydatki na eksploatację w okresie kilkunastu lat, jest to rozwiązanie tańsze niż inwestycja w urządzenia wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Ogrzewanie domu pompą ciepła kosztuje więcej, bo jest to drogie urządzenie. Również zakup kolektorów słonecznych, gdy można podgrzewać wodę gazem ziemnym, jest nieuzasadniony względami ekonomicznymi. Inwestorowi opłaci się to jedynie wtedy, gdy otrzyma odpowiednio dużą dotację. Korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest niewątpliwie większa wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają obsługi ani nadzoru. To znacząca rekompensata wyższych wydatków na zakup paliwa.

Ogrzewać dom gazem czy węglem? Porównanie kosztów

Wytwarzanie ciepła w kotle gazowym kondensacyjnym (niekondensacyjne, zużywające mniej więcej 15% więcej paliwa, powoli znikają z rynku) kosztuje obecnie 0,24 zł/kWh, a w węglowym – 0,18 zł/kWh przy sprawności 70% (w praktyce bywa ona znacznie gorsza). Czyli różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem wynosi mniej więcej 25%. Gdyby uwzględniać jeszcze koszt podgrzewania wody użytkowej, do czego latem użytkownicy kotłów na węgiel często wykorzystują podgrzewacze elektryczne, w przeciętnym gospodarstwie domowym różnica w wydatkach nie powinna przekroczyć 20%.

W domu, do którego ogrzewania potrzeba 4 ton węgla rocznie (za około 3200 zł) i 1500 kWh energii elektrycznej do przygotowywania c.w.u. poza sezonem grzewczym (za około 800 zł), za gaz trzeba by było zapłacić około 5000 zł rocznie – o 1000 zł więcej, co daje 83 zł miesięcznie. Różnica nie jest ogromna i zapewne do przyjęcia, zwłaszcza dla kogoś już zmęczonego zajmowaniem się kotłem na węgiel. Musimy jeszcze tylko zapłacić za nowy kocioł i przeróbki instalacji.

Całkowicie nowa instalacja, czy przerobienie starej – wymiana kotła węglowego na gazowy

Zapewne niektórym inwestorom chcącym zmienić paliwo przyjdzie do głowy pomysł, żeby do starego kotła na węgiel zamontować palnik gazowy. Wydaje się to najprostsze, bo nie ma wtedy potrzeby przerabiania instalacji c.o. Konstrukcja wielu kotłów węglowych umożliwia zamontowanie palnika w jego drzwiczkach lub w ścianie bocznej. Nawet kotły retortowe z automatycznymi podajnikami (na ekogroszek) mogą mieć dodatkowe palenisko nadające się do wykorzystania w ten sposób – wtedy, przynajmniej teoretycznie, nie trzeba rezygnować z możliwości palenia ekogroszkiem, bo retorta może działać mimo zamontowania palnika gazowego.

Więcej na temat wymiany kotła węglowego na gazowy przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 6/2014.

GRAWITRON – kocioł na paliwa stałe ze zbiornikiem firmy GREŃ

Kompaktowy, automatyczny, dwufunkcyjny kocioł pelletowo-biomasowy który zastępuje bufor solarny,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Kotły 5 klasy Heiztechnik. Gwarancja najniższej...

Kotły spełniające 5 klasę normy są gwarancją najniższej emisji CO, pyłów, węgla organicznego, oraz...