| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Urządzenia grzewcze, dzięki którym ogrzewanie będzie tanie

Urządzenia grzewcze, dzięki którym ogrzewanie będzie tanie

Przepis na tanie ogrzewanie? Niektóre urządzenia grzewcze pozwolą Co obniżyć koszt ogrzewania. Poza tym warto mieć w domu więcej niż jedno urządzenie grzewcze, by produkować ciepło jak najtaniej, w zależności od sytuacji i ceny energii.

Jakie systemy ogrzewania?

Warto korzystać z doświadczeń budowy domów pasywnych i maksymalnie ocieplać ściany – poniżej wartości 0,25 W/(m²·K). Chodzi o to, by dom potrzebował jak najmniej ciepła. Kiedy już ocieplimy dom, czym go ogrzewać? Gdy dziś zapytamy o to inwestorów, uzyskamy w odpowiedzi przegląd wszelkich dostępnych źródeł ciepła. Każdy jest w stanie uzasadnić swój wybór.

Zwolennicy węgla, gazu, drewna, pomp ciepła ­ mają mocne argumenty. Każde z paliw w szczególnych warunkach może uzyskać ekonomiczną przewagę i tę przewagę stracić. Nawet właściciele domów ogrzewanych kominkami nie mogą być pewni swego – ceny drewna rosną i coraz trudniej je kupić. Dziś już wiemy, że przyszłość wskaże na oszczędzanie.

Nie ma podstaw, by spodziewać się przełomowego odkrycia nowych paliw, choć prace nad tym intensywnie trwają. W czasie najbliższych 15 lat największe szanse na wykorzystanie ma energia ze źródeł odnawialnych: wiatru, rzek, biomasy, oleju roślinnego, zgazowywanego drewna, źródeł geotermalnych.

Ogrzewanie gazowe przyszłością?

Czym ogrzewać? Zdaniem ekspertów tam, gdzie jest sieć gazowa, pozostać przy gazie. Przez lata będzie to wciąż podstawowy nośnik energii. A jeśli gaz, to koniecznie spalany w kotle kondensacyjnym. To urządzenie w ciągu kilku lat stało się przebojem rynku. Zwykły kocioł niskotemperaturowy ma sprawność do 93%, kocioł kondensacyjny uzyskuje maksymalnie 109% dzięki dodatkowemu ciepłu ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Kocioł kondensacyjny jest wyznacznikiem oszczędzania i ekologii.

Takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania wręcz wymusiły przepisami wymianę kotłów niskotemperaturowych w domach swych obywateli – właśnie na kotły kondensacyjne. Gdyby paliwa odnawialne stały się popularne, podobną karierę może zrobić kocioł kondensacyjny na olej roślinny, bo i taki jest na rynku.

Urządzenia grzewcze takie jak pompa ciepła

W domach, w których nie ma gazu, podstawowym urządzeniem grzewczym będzie pompa ciepła. Dzisiaj inwestorzy mają wątpliwości, czy taki zakup (rzędu nawet 60 tys. zł) jest opłacalny. W przyszłości cena tego urządzenia będzie spadać – głównie dlatego, że jego produkcja stanie się masowa. Na razie pompy ciepła są instalowane ­ na większą skalę w Szwajcarii i Skandynawii. Wiele typów tych urządzeń oprócz energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania pozwala także na chłodzenie pomieszczeń. Producenci wciąż pracują nad podniesieniem wydajności pomp ciepła. Dzisiaj pompa ma średnio współczynnik efektywności 4 (to znaczy, że oddaje cztery razy więcej energii, niż pobierze prądu), a przewiduje się, że wkrótce będzie to 4,6, i jest szansa na więcej.

Co było dotychczas bolączką polskich użytkowników? Błędy w instalacji – źle zamontowane pompy ciepła nie pracowały tak, jak powinny, były awaryjne. Wielkie firmy wiedzą, że mają doskonałe urządzenie grzewcze i kładą coraz większy nacisk na firmowy serwis i szkolenie wykonawcy. To kolejny znak nadchodzących czasów. Stąd wielka akcja edukacyjna, jaką podejmują. Urządzenie grzewcze musi być zainstalowane i uruchomione przez autoryzowanego instalatora, a później poddawane okresowym przeglądom. To firma będzie dawała znać użytkownikowi, że już pora na okresową konserwację kotła albo regulację urządzenia.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2776

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2776

Kotły będą coraz nowocześniejsze. Przestają być urządzeniami, które może regulować użytkownik albo przypadkowy instalator. Stąd rola autoryzowanego serwisu i przeszkolonych instalatorów.

Urządzenie grzewcze – kolektor, rekuperator

Warto mieć w domu więcej niż jedno urządzenie grzewcze, by produkować ciepło jak najtaniej, w zależności od sytuacji i ceny energii. Może to być kominek i kocioł gazowy; kocioł na gaz płynny, ale i kocioł na biomasę. Producenci proponują podobną strategię – opartą na zestawieniu ich produktów i łączeniu ogrzewania domu w system. Z czego ma się składać system grzewczy?

Z pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego, z kolektora słonecznego i z rekuperatora. Wyzwaniem jest tak precyzyjne połączenie tych trzech urządzeń, by maksymalnie wykorzystać ich możliwości. Efekt? Nawet 30-procentowa oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu i wytworzenia ciepłej wody użytkowej z paliw konwencjonalnych!
Podsumowując warto przygotować swój dom na trudniejsze czasy. Możliwości są. Dom nawet o 30% tańszy w eksploatacji spokojnie przetrwa najbliższe 15 lat bez rujnowania domowego budżetu.

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...