| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Tanie ogrzewanie i podgrzewanie wody. Ważne: urządzenia grzewcze i przyzwyczajenia

Tanie ogrzewanie i podgrzewanie wody. Ważne: urządzenia grzewcze i przyzwyczajenia

Szukając możliwości zmniejszenia rachunków za ogrzewanie domu i podgrzewanie wody, na myśl przychodzi nam jedno rozwiązanie – obniżenie temperatury w domu. Jest to jedno z zalecanych rozwiązań, ale jest także kilka bardziej „komfortowych” sposobów. Np. oszczędne urządzenia grzewcze.

Ogrzewanie domu i podgrzewanie wody pompą ciepła

Jednym z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych dostępnych w ofercie producentów, które służą do ogrzewania domu i podgrzewania wody są pompy ciepła.

Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW dodatkowo. Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze, których zasada działania opiera się na zjawiskach i przemianach fizycznych. W specjalnie zaprojektowanym obiegu termodynamicznym pompy ciepła, zachodzą w sposób ciągły cztery procesy - odparowywanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. Przyczyniają się one do znacznej oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku i użytkowanej w nim wody” - wyjaśnia A. Węglarz z KAPE.

Kolektory słoneczne do podgrzewania wody

Aby podgrzewanie wody było tańsze, warto zastanowić się nad instalacją kolektorów słonecznych, które przetwarzają zaabsorbowaną energię promieni słonecznych w energię cieplną. Kolektor słoneczny jest najpowszechniej stosowanym urządzeniem do pozyskiwania energii słonecznej. Użytkownicy systemów solarnych mają wpływ nie tylko na ochronę środowiska naturalnego. Oszczędności wynikające z zamontowania systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wynosić nawet do 60%, a w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania: 30%. „Warunkiem funkcjonowania systemu jest usytuowanie kolektorów w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Przy słonecznej pogodzie mogą one pełnić swoją funkcję nawet w stosunkowo niskich temperaturach otoczenia. W standardowych rozwiązaniach płaskich kolektorów słonecznych temperatura absorbera i co za tym idzie, czynnika grzewczego nie przekracza 100 °C, jednak przy odpowiednich modyfikacjach można uzyskać nawet 190 °C" - dodaje Węglarz. Jak widać, warto sięgnąć po technologiczne nowinki. W perspektywie czasu wpływają one na znaczne finansowe oszczędności i dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii dbamy o środowisko naturalne.

Wszyscy zainteresowani otrzymaniem profesjonalnej pomocy mogą skorzystać z doświadczeń Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Tanie ogrzewanie i podgrzewanie wody dzięki dobrym przyzwyczajeniom

Pierwszym krokiem na drodze do większej skuteczności działań związanych z oszczędzaniem energii jest dopasowanie temperatury pomieszczenia do naszego cyklu dnia. Należy pamiętać, że temperatura pokojowa nie powinna wynosić więcej niż 20o C. Natomiast w nocy należy ją obniżyć o kilka stopni. Wartości te zapewniają odpowiedni komfort mieszkańcom. Każdy zaoszczędzony w ten sposób stopień temperatury zmniejsza koszt ogrzewania o około 6%. Nie tylko jest to oszczędność dla naszego portfela, ale także właściwy wybór dla naszego zdrowia. Innym sposobem na redukcję kosztów ogrzewania jest zastosowanie nowoczesnych systemów regulacji urządzeń grzewczych. Dopasowują one temperaturę do naszego rytmu dnia – np. poprzez pracę w trybie oszczędnościowym w nocy i podczas nieobecności domowników.

Wymiana kotła centralnego ogrzewania

Jednym z najlepszych sposobów na tanie ogrzewanie i podgrzewanie wody jest wymiana dotychczasowego, "zwykłego" kotła na kocioł kondensacyjny. Kocioł kondensacyjny to najnowocześniejszy współcześnie kocioł gazowy. Zgodnie z danymi Krajowej Agencji Poszanowania Energii kotły kondensacyjne są o 15% wydajniejsze w stosunku do kotłów konwencjonalnych. Każdy z nas na co dzień spotyka się ze zjawiskiem kondensacji. Przykładem tego może być gotująca się woda w garnku. Jeśli naczynie nie jest przykryte, ucieka z niego para wodna a z nią cenna energia. Analogicznie jest z kotłami. Spaliny kotłów gazowych, w większości składają się z rozgrzanej wody, która jest dla nas niewidoczna. W przypadku zwykłych kotłów jest ona tak rozgrzana, że staje się przeźroczystym gazem.

Zwykłe kotły, nie mają w sobie "pokrywki" a nasze pieniądze bezpowrotnie uciekają. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku kotłów kondensacyjnych. Nie pozwalają one uciec parze wodnej. Oziębiają spaliny, i kondensują w swoim wnętrzu. „Okres zwrotu nakładów za zakup kotła kondensacyjnego to około 2-3 lata. Jest to naprawdę niewiele przy najkrótszym średnim czasie eksploatacji kotła gazowego wynoszącym 16 lat.” - twierdzi Arkadiusz Węglarz specjalista z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

System ogrzewania nadmuchowego w domach murowanych i szkieletowych

System ogrzewania nadmuchowego możesz zainstalować w każdym domu o powierzchni powyżej 100 m2. Nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Nie przyczyniaj się do powstawania smogu! Wybierz...

Kocioł na paliwo stałe również może być eko. Powinien jednak spełniać odpowiednie wymagania w zakresie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.