| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Tanie ogrzewanie po modernizacji kotłowni. Wymiana kotła to nie koniec prac

Tanie ogrzewanie po modernizacji kotłowni. Wymiana kotła to nie koniec prac

Zależy ci na tanim ogrzewaniu domu? Przeprowadź modernizację kotłowni. Musisz jednak wiedzieć, że wymiana kotła pociągnie za sobą pewne zmiany w obrębie systemu grzewczego, na przykład wymianę grzejników lub montaż pompy obiegowej.

Kiedyś instalacje centralnego ogrzewania działały bez konieczności zasilania jakiegokolwiek ich elementu energią elektryczną. Przerwa w jej dostawie nie powodowała ich unieruchomienia. Dziś ważniejsza jest możliwość automatycznego sterowania ogrzewaniem, które oprócz zasilania prądem wymaga też zastosowania rozwiązań dawniej niespotykanych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

System zamknięty

W starej instalacji grzewczej do zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia na skutek zwiększania się objętości podgrzewanej wody mogło być zastosowane otwarte naczynie wzbiorcze. To proste i bardzo skuteczne rozwiązanie, ale jego wadą jest kontakt wody wypełniającej instalację z powietrzem. Prowadzi to do przyspieszonej korozji niektórych elementów systemu na skutek działania tlenu. Nowoczesne kotły na paliwa płynne najczęściej są przeznaczone do pracy w systemie zamkniętym, co wynika także z konieczności zapewnienia odpowiednio wysokiego ciśnienia w instalacji. Dlatego gdy jest ona otwarta, warto, a niekiedy nawet trzeba, przerobić ją na zamkniętą – otwarte naczynie wzbiorcze wymienić na zamknięte przeponowe i zamontować zawór bezpieczeństwa (wiszące kotły gazowe zwykle są w nie fabrycznie wyposażone).

Wężownice schładzające

Od 2009 r. przepisy dopuszczają stosowanie takiego rozwiązania także w instalacjach z kotłami na paliwa stałe (i kominkami z płaszczem wodnym) o mocy nominalnej do 300 kW, pod warunkiem że są wyposażone w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła – najczęściej stosowanymi są wężownice schładzające z zaworami termostatycznymi automatycznie otwierającymi dopływ zimnej wody w momencie przekroczenia dopuszczalnej temperatury w płaszczu wodnym kotła.

Pompa obiegowa

Niewielkie instalacje grzewcze wykonywane przed kilkudziesięciu laty to systemy grawitacyjne. Woda krąży w nich jedynie na skutek działania naturalnej siły wyporu wynikającej z różnicy gęstości cieczy ciepłej i zimnej. Ciśnienie czynne w instalacji tego typu jest niewielkie, więc rury muszą mieć stosunkowo dużą średnicę, by nie stwarzały przepływającej wodzie nadmiernego oporu. Z czasem jednak na ich wewnętrznych ściankach pojawia się osad i w rezultacie niektóre grzejniki pozostają zimne, mimo normalnej pracy kotła. Lekarstwem na to jest montaż pompy obiegowej będącej standardowym elementem współczesnych instalacji c.o., bez której raczej nie obędzie się instalacja zamknięta. Wymieniając rury, możesz w instalacji pompowej zastosować te o mniejszych średnicach i poprowadzić je niemal w dowolny sposób. Możliwe staje się zamontowanie zaworów regulacyjnych i filtra zanieczyszczeń (stawiają one duży opór przepływającej wodzie, więc w instalacjach grawitacyjnych na ogół się ich nie stosuje).

Wymiana grzejników

Potrzeba ich wymiany może wynikać ze złego stanu technicznego, konieczności zwiększenia ich powierzchni albo ze względów estetycznych. Stare grzejniki żeliwne są bardzo trwałe i nawet po wielu latach wystarczy je przepłukać, by nadal dobrze się spisywały. Stalowe i aluminiowe nie były kiedyś tak dobrze zabezpieczane przed korozją jak dziś, więc ich wymiana może być wskazana – ich zły stan zwykle jest widoczny gołym okiem. Zamiana starego kotła na pompę ciepła albo na niskotemperaturowy kocioł kondensacyjny może spowodować konieczność wymiany grzejników na większe, by zrekompensować niższą temperaturę zasilania instalacji. Ale jeśli dom jest też ocieplany i wymienia się w nim okna, to może się okazać, że nie ma takiej potrzeby – powinien to ocenić specjalista.

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto zmienić sposób ogrzewania domu?

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...