Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze kosztują najmniej?

2016-08-05 16:44
Kocioł gazowy
Autor: Andrzej Szandomirski Kocioł gazowy z zasobnikiem

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało najmniej w momencie zakupu. Ale coś za coś - musisz być przygotowany na dość wysokie koszty eksploatacji, albo pracochłonną obsługę.

Analizując sposoby ogrzewania domu i szukając najtańszego w zakupie, należy brać pod uwagę całkowite koszty systemu i wszystkich niezbędnych elementów do jego prawidłowej pracy. Dlatego ważna jest nie tylko cena źródła ciepła, ale także koszty wykonania instalacji rozprowadzającej je po domu, budowa komina itd. Na przykład wybierając - popularne u nas centralne ogrzewanie - musisz liczyć się z tym, że oprócz kilku-kilkunastu tysięcy na kocioł, prawie drugie tyle musisz przeznaczyć na instalację z grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym.

Grzejniki elektryczne

Biorąc pod uwagę całkowite koszty wykonania systemu grzewczego, korzystnie wypadają grzejniki elektryczne. Nie wymagają one nie tylko źródła ciepła, ale także ułożenia systemu rur i rozdzielaczy. Podłącza się je do sieci elektroenergetycznej: większość za pomocą wtyczki. Niektóre – jak na przykład piece akumulacyjne czy ogrzewanie podłogowe – na stałe do puszki rozgałęźnej, co musi zrobić elektryk, ale i tak koszt ich montażu jest wielokrotnie niższy niż ułożenie centralnego ogrzewania.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i ścienne

Taką samą zaletę ma elektryczne ogrzewanie podłogowe i ścienne. Zarówno zakup mat, jak i kabli grzejnych, wypada korzystnie w porównaniu do kosztów wykonania instalacji centralnego ogrzewania z kotłem, choć w porównaniu do grzejników elektrycznych wyższe będą koszty ich ułożenia. Maty lub kable grzejne mocuje się do podłoża, przykrywa warstwą wylewki, a dopiero później wykańcza posadzką (w przypadku ogrzewania podłogowego) lub tynkiem (ogrzewanie ścienne).

Koszt źródła ciepła

Jeśli chodzi o instalację centralnego ogrzewania, to ważny jest koszt zakupu źródła ciepła, resztę instalacji wykonuje się podobnie. Im prostszy kocioł, pozbawiony płynnej regulacji mocy, tym jego cena jest niższa.

Powszechnie wiadomo, że za kocioł renomowanej firmy zapłacisz więcej niż za urządzenie mało znanego producenta, ale za to zyskasz długoletnią gwarancję i łatwo dostępny serwis, który w przypadku urządzeń grzewczych jest bardzo ważny.

ZOBACZ TEŻ: Nowe systemy grzewcze Buderus

Nowe systemy grzewcze Buderus

Kotły na paliwo stałe

Do najtańszych kotłów należą proste kotły na paliwa stałe ze spalaniem górnym. Ich konstrukcja umożliwia spalanie prawie każdego paliwa stałego – węgla, drewna, biomasy.

Do tanich kotłów można też zaliczyć kotły ze spalaniem dolnym – mają wyższą sprawność i emitują do środowiska mniej zanieczyszczeń niż kotły ze spalaniem górnym. Droższe będą kotły z automatycznymi podajnikami paliwa.

Kotły gazowe

Jeśli chodzi o kotły gazowe, to najtańsze są wiszące jednofunkcyjne. Ale by przygotowywały wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik. Biorąc to pod uwagę taniej jest kupić kocioł dwufunkcyjny (czyli zapewniające ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody do mycia). Droższe od nich będą te wbudowanym zasobnikiem pojemnościowym, ale warto pamiętać, że zapewnią komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Za kocioł kondensacyjny zapłacisz wprawdzie więcej niż za jego niekondensacyjny odpowiednik, ale będzie zużywał mniej paliwa i może się okazać, że zainwestowane w niego pieniądze szybko się zwrócą.

Grzejniki a podłogówka

Jeśli zależy Ci na niskich kosztach inwestycyjnych, lepiej zrezygnować z ułożenia wodnego ogrzewania podłogowego. Tańszym rozwiązaniem będzie instalacja z grzejnikami ściennymi. Najtańsze będą rozwiązania najprostsze – bez łączenia w jednej instalacji grzejników i podłogówki, bez zaawansowanych układów automatyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany