| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Projekty domów energooszczędnych - czy budując dom pasywny opłaca się stosować tanie materiały budowlane?

Projekty domów energooszczędnych - czy budując dom pasywny opłaca się stosować tanie materiały budowlane?

Projekty domów energooszczędnych o wiele staranniej niż tradycyjne określają jakie materiały powinny zostać wykorzystane w trakcie budowy. Czy tanie materiały budowlane zastosowane w ich zastępstwie w budowie domu pasywnego mogą na dłuższą metę okazać się dobrą inwestycją? 

Dom zaprojektowany jako energooszczędny wcale nie musi się taki okazać w praktyce. Nawet jeśli projekt domu energooszczędnego spełnia wszystkie wymogi pod względem architektonicznym, przewidziano w nim odpowiednie materiały i instalacje, koszt ogrzewania może się okazać wyraźnie wyższy, niż założono na starcie. Większość błędów wynika z niewłaściwego wykonawstwa, ale wiele jest też skutkiem wyboru tanich materiałów budowlanych.

Staranny dobór materiałów już na etapie projektowania domu energooszczęgnego

Inwestorzy zgłaszający się do hurtowni czy składu budowlanego z zamiarem zakupu materiałów do budowy domu energooszczędnego są zwykle bardziej świadomi i lepiej przygotowani niż ci realizujący „standardowe” projekty.

Budynek energooszczędny musi być bowiem szczegółowo zaprojektowany, co oznacza, że dokumentacja projektu domu energooszczędnego zawiera nie tylko projekt architektoniczny, ale też projekty branżowe i wykonawcze ze szczegółowym zestawieniem materiałów budowlanych i instalacyjnych.

Inwestorzy, na szczęście, rzadko podejmują na własną rękę decyzję o zmniejszeniu grubości ocieplenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jakiekolwiek zmiany w technologii budowy ścian są możliwe wyłącznie po przeliczeniu i sprawdzeniu ich parametrów.

Unikaj odstępstw od założeń zawartych w projekcie

Błędy pojawiają się natomiast podczas stosowania ściennych rozwiązań systemowych oferowanych przez producentów, szczególnie w technologii ścian jednowarstwowych, w celu wyeliminowania ryzyka popełnienia błędów wykonawczych, w efekcie których powstają mostki cieplne – przyczyna znacznych strat energii.

Zamiana jakiegokolwiek elementu domu pasywnego w stosunku do założeń zawartych w projekcie domu energooszczędnego i zastosowanie tanich materiałów budowlanych zamiast droższych na przykład zastosowanie innej zaprawy niż rekomendowana przez producenta danego systemu, rezygnacja z gotowych nadproży czy elementów do ocieplenia wieńca niesie za sobą ryzyko utraty parametrów cieplnych przegród.

Autor: archiwum prywatne inwestorów

Czy warto oszczędzać na materiałach budowlanych?

Brak konsekwencji inwestora jest zagrożeniem dla powodzenia projektu. Gdy już zorientuje się on, że w projekcie domu energooszczędnego uwzględniono materiały droższe niż te stosowane do budowy domu „standardowego”, rodzi się w nim pokusa zaoszczędzenia. Poszukiwanie tanich materiałów budowlanych, które mają zastąpić droższe w budowie domu pasywnego można uznać za powszechną praktykę.

Lepszy drogi polistyren czy tani styropian?

Niestety, na ogół się okazuje, że tanie materiały budowlane nie mają tak dobrych parametrów, jak te przewidziane w projekcie domu energooszczędnego. Oszczędza się najczęściej na zakupie materiałów izolacyjnych, zwłaszcza do części podziemnych.

Przykładem jest zamiana zalecanego do ocieplenia fundamentów polistyrenu ekstrudowanego XPS na dwu-, trzykrotnie tańszy styropian EPS. Izolacyjność cieplna takiego materiału może się pogorszyć w wyniku nasączenia go wodą.

Taka zamiana przynosi niewielkie oszczędności w skali całej inwestycji, a przekłada się na większe wydatki podczas eksploatacji domu pasywnego. Zamiana materiałów ściennych – murowych i izolacyjnych – zwykle nie powoduje pogorszenia parametrów cieplnych, bo wszystkie powszechnie stosowane materiały pozwalają osiągnąć odpowiednie parametry.

Ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe – rozwiązanie instalacji grzewczej dla domu bez mediów na działce

Kiedy zdecydujesz się na budowę domu na działce, do której nie doprowadzono instalacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....