| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na czyste i bezobsługowe ogrzewanie domu

Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na czyste i bezobsługowe ogrzewanie domu

Konieczność rozwiązania problemu bardzo złej jakości powietrza zanieczyszczonego na skutek niskiej emisji skłania do zastanowienia się czym powinniśmy ogrzewać nasze domy. Jakie urządzenia mogą być alternatywą dla powodujących ją kotłów na paliwa stałe? Czy słuszne jest namawianie dotychczasowych użytkowników kotłów na węgiel do ich wymiany na urządzenia spalające to samo paliwo, tyle że nowocześniejsze?

Zakup kotła spełniającego wymagania 5 klasy emisji wraz z jego zainstalowaniem i często niezbędną przeróbką komina to wydatek przekraczający 15 tys. zł. Jeśli trzeba wydać aż tyle, żeby móc nadal ogrzewać węglem dom czy mieszkanie o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, to lepiej jednak poszukać innego rozwiązania.

Atrakcyjną ofertą są w takiej sytuacji pompy ciepła powietrze-powietrze. Tego typu urządzenia umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania pomieszczeń energii słonecznej zakumulowanej w powietrzu atmosferycznym. Są zasilane prądem elektrycznym, ale wykorzystują go bardzo efektywnie – na jedną jednostkę energii pobranej z sieci przypadają nawet cztery jednostki ciepła dostarczanego przez nie do wnętrza domu. Oczywiście nie emitują przy tym żadnych zanieczyszczeń, a te powstające w elektrowni węglowej podczas produkcji energii elektrycznej potrzebnej do ich zasilania są tam zatrzymywane przez filtry. Nie są więc przyczyną niskiej emisji ani smogu w miastach.

Autor: Daikin

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Oprócz rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza, zastosowanie pomp ciepła powietrze-powietrze ma jeszcze wiele zalet ważnych dla ich użytkowników. Pod względem wygody są na przeciwnym biegunie niż kotły na paliwa stałe. Są w pełni bezobsługowe – wszystko co trzeba przy nich robić to wybieranie na panelu sterującym temperatury, jaką mają utrzymywać w pomieszczeniach. Zastępując nimi kocioł zyskuje się bardzo dużo miejsca, bo przestaje je zajmować zapas paliwa i sam kocioł, który, jeśli ma być wyposażony w sporych rozmiarów zasobnik na paliwo z automatycznym podajnikiem (tylko takie kotły spełniają wymagania 5 klasy), będzie miał spore gabaryty. Natomiast pompa ciepła powietrze-powietrze składa się z dwóch jednostek (typu split). Jedną z nich montuje się poza domem (na przykład wiesza na elewacji), a wewnątrz jest tylko urządzenie, które wyglądem i rozmiarami przypomina grzejnik elektryczny – można je umieścić pod oknem, tak jak zwykły grzejnik, są też jednostki do zawieszenia na ścianie albo suficie.

Zastanawiając się nad opłacalnością takiego rozwiązania należy brać pod uwagę, że kupując tego typu pompę ciepła do ogrzewania stajemy się jednocześnie właścicielami klimatyzacji, bowiem urządzenie to może działać jak klimatyzator. Zapewnia więc komfort nie tylko zimą, ale i latem - chłodząc pomieszczenia do wybranej temperatury.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne...

Najważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania domu jest zazwyczaj cena urządzeń i całej...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Nie przyczyniaj się do powstawania smogu! Wybierz...

Kocioł na paliwo stałe również może być eko. Powinien jednak spełniać odpowiednie wymagania w zakresie...

sponsor artykułu