| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Polacy a odśnieżanie domu: problemy z oblodzonym podjazdem do garażu, zaśnieżonym chodnikiem... Poznaj wyniki raportu

Polacy a odśnieżanie domu: problemy z oblodzonym podjazdem do garażu, zaśnieżonym chodnikiem... Poznaj wyniki raportu

Według raportu „Polacy a odśnieżanie” przygotowanego przez Instytut Millward Brown SMG/KRC dla firmy Danfoss aż 95% Polaków ma problemy ze śniegiem i oblodzeniem wokół domu. Na niedogodności częściej skarżą się kobiety. Życie zimą najbardziej utrudniają zaśnieżone i oblodzone chodniki, podjazdy oraz garaże, ale także dodatkowe koszty związane z odśnieżaniem.

„Jak pokazują wyniki raportu, nie tylko polscy kierowcy, ale większość społeczeństwa jest nieprzygotowana do zimy” – mówi Dorota Jezierska, dyrektor sprzedaży i marketingu Danfoss Polska. „Pogoda często jest przyczyną utrudnień w naszym życiu. Jednak rozwój technologii sprawia, że natura nas już nie ograniczam, a problemy związane z trudnymi warunkami pogodowymi można bardzo łatwo wyeliminować – instalując systemy przeciwoblodzeniowe” – dodaje Dorota Jezierska. Z jakimi problemami Polacy muszą się zmierzyć zimą?

Dodatkowe obowiązki związane z odśnieżaniem

Zima nakłada dodatkowe zadania na posiadaczy domów. 40% Polaków uważa odśnieżanie za największy problem związany ze śniegiem i oblodzeniem wokół domu. Jedną z przyczyn może być konieczność wcześniejszego wstawania. Narzeka na to 58% respondentów. Dlaczego wczesne wstawanie to poważna niedogodność? Może dlatego, że 55% badanych samodzielnie zajmuje się odśnieżaniem.

Jak się okazuje, to głównie zajęcie dla mężczyzn. Jednak 38% respondentów powierza ten obowiązek komuś innemu z rodziny: partnerowi lub dzieciom. 2% Polaków zleca odśnieżanie innej osobie lub firmie. Co ciekawe, 1% badanych nie wie, kto zajmuje się odśnieżaniem w ich gospodarstwie domowym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Bezpieczeństwo wokół domu

„Raport „Polacy a odśnieżanie” zwraca uwagę na aspekt związany z poczuciem bezpieczeństwa we własnym domu. Psychologowie uważają, że potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Jej niezaspokojenie prowadzi do przeżywania stanów lękowych, a długofalowo – do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego” – komentuje dr Agnieszka Popławska. Dom jest symbolem bezpieczeństwa i spokoju dla rodziny, i bliskich. Jednak według wyników badań przeprowadzonych w ramach raportu „Polacy a odśnieżanie” zimą okolice domu stają się niebezpieczne, a zagrożenia czyhają na każdym kroku. Badani jako największe problemy wymienili śnieg na chodniku, na podjeździe i przed garażem (74%) oraz oblodzone chodniki i schody domu (70%). Zwiększają one prawdopodobieństwo poślizgnięcia się, a nawet poważnych złamań już po wyjściu z domu. Kolejne niebezpieczeństwa czyhają na dachu. Zalegający śnieg (44%) i sople (36%) mogą w każdej chwili spaść, raniąc niczego niespodziewającą się osobę. Są one tym bardziej niewygodne, że zimą mało kto wyobraża sobie wejście na dach, aby go odśnieżyć i oczyścić.

Autor: CISZEWSKI MSL

Wykres zawiera odpowiedź na pytanie: "Które zimowe niedogodności są dla Pana/Pani najbardziej uciążliwe?"

Trudne życie kierowcy

Kwestia bezpieczeństwa ma także duże znaczenie dla kierowców. Zimą warunki panujące na drogach znacząco utrudniają im życie, mają oni problemy z poruszaniem się po mieście, a często są uczestnikami wypadków. Polscy kierowcy zapominają także o wymianie opon na zimowe. Jednak zimą problemy dotykają kierowców już pod domem. Według raportu „Polacy a odśnieżanie” 53% z nich nie może wyjechać z własnego garażu z powodu zalegającego śniegu, a 39% nie może wyjechać z oblodzonego podjazdu. W związku z tym wielu Polaków traci czas na próby wydostania samochodu czy korzystanie z komunikacji miejskiej. Alternatywą jest zamówienie taksówki, która często wiąże się z dużymi kosztami.

Śnieg dużo kosztuje

Dojazdy to nie jedyne dodatkowe koszty, na które trzeba przygotować się zimą. Ciepłe ubrania, wymiana opon czy opłaty za ogrzewanie również nadwyrężają domowy budżet. Ze znaczącymi wydatkami wiąże się także odśnieżanie. Około 1 miliona Polaków wydaje z tego tytułu ponad 1000 zł. 14% wydaje od 200 do 1000 zł, a aż 1/5 nie kontroluje wydatków na odśnieżanie i nie wie, jakie koszty w związku z nim ponosi.

Dodatkowo jeżeli ktoś nie odśnieży chodnika przylegającego do domu, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 100 do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu - nawet 5 tys. zł! Śnieg i lód powodują także uszkodzenia w konstrukcji domu, zwiększając prawdopodobieństwo kosztownych napraw. Według danych z raportu „Polacy a odśnieżanie” najczęściej są to zatkane, zamarznięte oraz zniszczone rynny (24% odpowiedzi), zniszczona elewacja budynku (16%) oraz zamarznięte rury centralnego ogrzewania i rury wodociągowe (12%).

Jak poradzić sobie z zimą?

„Raport „Polacy a odśnieżanie” potwierdza, że nie znamy sposobów na rozwiązanie zimowych niedogodności pod domem. Jednym z nich jest instalacja systemu przeciwoblodzeniowego. Dzięki niemu można zapomnieć o dodatkowym sprzęcie, zatrudnianiu kogoś do odśnieżania i kosztownych naprawach części domu czy samochodu.

Koszty instalacji i eksploatacji systemu przeciwoblodzeniowego

Średni koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 500 tys. zł. W dłuższej perspektywie koszt związany z odśnieżaniem takiego domu wynosi więcej niż instalacja systemu przeciwoblodzeniowego. Przyjmując, że osoby stawiające dom chcą w nim mieszkać minimum 20 lat, koszty odśnieżania mogą wynieść nawet 20 tys. zł.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...