| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Optymalne rozwiązanie - grzejniki i podłogówka w instalacji niskotemperaturowej

Optymalne rozwiązanie - grzejniki i podłogówka w instalacji niskotemperaturowej

We współczesnych, dobrze ocieplonych domach, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest coraz mniejsze. W takich budynkach z powodzeniem można zastosować nowoczesną instalację grzewczą niskotemperaturową. Sprawdź zalety takiego rozwiązania

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje wysoki stopień izolacyjności termicznej przegród. Dotyczy to nie tylko ścian, ale także okien, dachów i fundamentów. Materiały stosowane obecnie w budownictwie zapewniają o wiele lepsze niż kiedyś parametry cieplne budynku. Domy łatwiej jest ogrzać, a dostarczone ciepło dłużej pozostaje wewnątrz mieszkań. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń daje nam możliwość projektowania i eksploatacji instalacji grzewczych o obniżonych temperaturach wody instalacyjnej (nazywanych często systemami niskotemperaturowymi), co i tak z powodzeniem zapewnia komfortowe warunki cieplne, nawet gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej -20°C. Natomiast stosowanie systemów niskotemperaturowych przekłada się na wyraźnie (nawet do 15%) obniżenie kosztów ogrzewania, które w naszym klimacie stanowią zasadniczy wydatek w budżetach domowych.

Cieplejsze budynki to mniejsze wydatki na ogrzewanie

Przy projektowaniu nowoczesnej instalacji grzewczej (szczególnie niskotemperaturowej) należy brać pod uwagę bardzo wiele złożonych zagadnień związanych chociażby z fizyką budowli i dlatego zawsze należy takie zadanie powierzyć specjaliście. Błędy projektowe mogą mieć nieodwracalne skutki, powodując albo niedogrzewanie pomieszczeń albo generując niepotrzebne straty energii. Projektanci oprócz wiedzy i doświadczenia mają do dyspozycji szereg programów użytkowych wspomagających proces prawidłowego projektowania instalacji i na tej podstawie określają chociażby rodzaj, wielkości i moce grzejników oraz dobierają wymagane parametry instalacji ogrzewania podłogowego – wyjaśnia Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego Rettig Heating, właściciela marki Purmo.

Projektanci instalacji w procesie projektowania biorą pod uwagę takie przykładowe czynniki jak:

  • usytuowanie budynku i warunki wietrzności,
  • ochronę cieplną pomieszczeń – współczynniki przenikania ciepła ścian, stropów, dachu i podłogi,
  • typy okien i rodzaje oszklenia,
  • ilość i usytuowanie względem stron świata ścian zewnętrznych w pomieszczeniu,
  • parametry czynnika grzewczego (temperatura zasilania i temperatura powrotu),
  • strefa klimatyczna Polski (od –16˚C nad morzem do – 24˚C w górach)

Zadaniem projektanta instalacji jest takie dobranie parametrów całego systemu, aby zapewnić domownikom idealną równowagę pomiędzy komfortem cieplnym w każdym pomieszczeniu a przewidywanymi kosztami ogrzewania budynku.

Autor: PURMO

Pracują współnie dla idealnego komfortu

Ekologiczne systemy ogrzewania dbają o środowisko naturalne, ale i o nasze kieszenie. Z tego powodu budując dom, warto zainwestować w najnowocześniejsze systemy ogrzewania. Można wybierać spośród wielu możliwości: pompy ciepła, kotły kondensacyjne, systemy solarne i projektować instalację grzewczą tak, aby nawet przy niższych temperaturach wody zasilającej (45-55°C) w każdym pomieszczeniu dostarczała przyjemne ciepło. Dla domków jedno- lub wielorodzinnych optymalnym rozwiązaniem dla systemu niskotemperaturowego jest synergiczna współpraca ogrzewania podłogowego z grzejnikami. Grzejniki i ogrzewanie podłogowe nieco inaczej oddają ciepło, a ich połączenie w jednej instalacji umożliwia optymalne wykorzystanie zalet, jakimi się wyróżniają.

Na dole podłogówka...

W porównaniu z grzejnikami ogrzewanie podłogowe cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że podłoga nagrzewa się wolniej, jednak również dłużej pozostaje ciepła. Ta cecha sprawia, że ogrzewanie podłogowe zapewnia stabilny komfort cieplny we wnętrzu i ogranicza nagłe wahania temperatury. Dolna kondygnacja domu służy jako strefa użytkowa dla całej rodziny. Na parterze znajdują się zazwyczaj przedpokój, kuchnia i salon. We wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe jest szczególnie przydatne. W przedpokoju szkoda miejsca na grzejniki na ścianach, a podgrzewana podłoga szybko wysycha. W kuchni miejsce na ścianach wykorzystuje się na rozmieszczenie szafek i blatów, dlatego wygodniej jest umieścić ogrzewanie w podłodze. Natomiast w nowoczesnych budynkach salony bardzo często są mocno przeszklone, co również rodzi problemy z estetycznym rozmieszczeniem grzejników. Tutaj znów ogrzewanie podłogowe może okazać się niezastąpione w atrakcyjnej aranżacji wnętrza i zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego.

Autor: PURMO

...na górze grzejniki

Z kolei na wyższej kondygnacji domu znajdują się zwykle pomieszczenia prywatne – sypialnie, gabinety, pokoje gościnne – użytkowane indywidualnie lub nawet okazjonalnie. Każdy z domowników ma swoje preferencje dotyczące komfortowej temperatury wnętrza. Tutaj najlepiej sprawdzą się grzejniki. Przede wszystkim ze względu na szybką reakcję na warunki temperaturowe panujące we wnętrzu. Przy pomocy termostatu można indywidualnie dostosować preferowaną temperaturę, a grzejnik bardzo szybko ogrzeje pomieszczenie. Jeśli w pokoju temperatura wzrośnie np. znajdzie się w nim więcej osób – wówczas grzejniki równie szybko przestaną grzać. Podobnie w rzadziej wykorzystywanych pomieszczeniach, np. pokojach gościnnych, można ustalić temperaturę na niskim poziomie i szybko dogrzać pomieszczenie, gdy do domu zawitają goście. Takie wykorzystanie grzejników nie tylko zapewnia optymalny komfort, ale również wymierne oszczędności. Nie zużywamy energii, gdy ogrzewanie nie jest potrzebne.

Autor: PURMO

Podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe = wymierne korzyści

Nowoczesne, dobrze zaprojektowane systemy ogrzewania dają wymierne korzyści w trakcie użytkowania budynku. Koszty ogrzewania w polskim klimacie są niebagatelne. Z roku na rok wzrastają ceny paliw, co dodatkowo obciąża budżety domowe. Nowoczesny system ogrzewania z dopasowanymi do niego emiterami ciepła, pozwala zaoszczędzić nawet do 15% rocznych kosztów ogrzewania. Każdy, kto posiada dom, wie że są to sumy. Ogrzewanie podłogowe współpracujące z grzejnikami niskotemperaturowymi Purmo to optymalne rozwiązanie wykorzystujące w sposób maksymalnie efektywny nakłady energii ponoszone na ogrzewanie domu. Podłogówka pomaga utrzymać stałą komfortową temperaturę, nie pozwala na nadmierne wychładzanie wnętrza. Natomiast grzejniki niskotemperaturowe uzupełniają jej działanie, szybko dogrzewając pomieszczenia. W instalacji niskotemperaturowej grzejniki i ogrzewanie podłogowe zazwyczaj nie wymagają montażu dodatkowych zaworów mieszających. Niska temperatura czynnika grzewczego, wymagana dla ogrzewania podłogowego, sprawdza się także we współpracy z grzejnikami Purmo, które są do tego także przystosowane.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.