Poznaj sposoby na ogrzewanie wysokich pomieszczeń

2010-10-20 14:36

W wysokim pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnymi grzejnikami niewiele ciepła pozostaje na dole, mimo że to właśnie tam przede wszystkim jest potrzebne. Jak temu zaradzić?

Ogrzewanie wysokich pomieszczeń
Autor: Daniel Rumiancew Komfort cieplny domownikom przebywającym w wysokim pomieszczeniu może zapewnić ogrzewanie podłogowe

Ciepłe powietrze jest lżejsze (rzadsze) niż zimne i naturalnie się unosi, co można łatwo zaobserwować przy grzejnikach. Powietrze unoszące się znad tradycyjnych grzejników zawieszonych na ścianach dociera pod sam sufit. Taki rodzaj ogrzewania jest nazywany konwekcyjnym. Działa ono dobrze w pomieszczeniach o standardowej wysokości. W nich bowiem ciepłe powietrze, mimo unoszenia, zostaje wystarczająco długo w strefie przebywania ludzi. W wysokim pomieszczeniu niewątpliwie lepsze niż grzejniki umieszczone na ścianach jest ogrzewanie podłogowe. Wysokość pomieszczenia nie ma wówczas dużego wpływu na sposób rozchodzenia się ciepła i związany z tym komfort cieplny przebywających w nim osób – temperatura grzejącej podłogi nie przekracza 29°C, jest więc niewiele wyższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, a wtedy konwekcja jest mało intensywna. Wymiana ciepła odbywa się przede wszystkim przez promieniowanie, co oznacza, że ogrzewane są przedmioty i ludzie znajdujący się w „polu widzenia” podłogi. Temperatura w pomieszczeniu rozkłada się wówczas równomiernie – jest najwyższa w pobliżu podłogi i stopniowo maleje wraz ze wzrostem wysokości. Taki rozkład temperatury jest najkorzystniejszy dla człowieka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.