| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ogrzewanie piwnicy. Centralne ogrzewanie, grzejniki elektryczne czy piec kominkowy?

Ogrzewanie piwnicy. Centralne ogrzewanie, grzejniki elektryczne czy piec kominkowy?

Adaptacja piwnicy wiąże się z kwestią zapewnienia odpowiedniej temperatury w powstających tam pomieszczeniach. Jakie źródło ciepła w piwnicy okaże się najlepsze? Czy zdecydować się na piec kominkowy, grzejniki elektryczne, czy podłączyć do centralnego ogrzewania?

Autor: Piotr Mastalerz

Jeśli zródło ciepła ma wystarczający zapas mocy, w zagospodarowanej części piwnicy można zainstalować dodatkowy grzejnik (grzejniki) izasilające go przewody połaczyć z istniejącą instalacją

Zagospodarowanie piwnicy, która dotychczas nie była wykorzystywana, albo zmiana jej przeznaczenia często wymuszają zainstalowanie w niej ogrzewania. Nie zawsze musi to być centralne ogrzewanie, nie zawsze takie, które działa przez cały sezon grzewczy. Wszystko zależy od funkcji i sposobu użytkowania zaaranżowanych w niej pomieszczeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ze wspólnej kotłowni

W domu z piwnicą zazwyczaj jedno z jej pomieszczeń jest kotłownią. Gdy zainstalowane w niej źródło ciepła ma wystarczający zapas mocy, by ogrzewać dodatkową przestrzeń (powinien to ocenić instalator), warto rozważyć rozbudowę wodnej instalacji centralnego ogrzewania i wykorzystać ją do ogrzewania zaadaptowanych pomieszczeń. Trzeba przy tym koniecznie sprawdzić, czy pompa obiegowa zainstalowana w układzie wystarczy do pokonania zwiększonych oporów przepływu w rozbudowanej instalacji, i w razie potrzeby wymienić ją na większą.

Przebudowa instalacji centralnego ogrzewania

Przeróbkę instalacji zaczyna się od opróżnienia jej z wody. Rury zasilające dodatkowe grzejniki można ukryć pod tynkiem albo poprowadzić po wierzchu ścian i zamaskować listwami przypodłogowymi. Wygodnie byłoby rozprowadzić rury w podłodze, ale ponieważ piwnice są często niższe niż typowa kondygnacja, podniesienie poziomu posadzki z powodu znajdujących się pod nią rur c.o. nie zawsze jest możliwe. Przeróbkę instalacji najlepiej robić poza sezonem grzewczym, żeby na czas włączania dodatkowych obiegów do układu nie pozbawiać zamieszkanych kondygnacji ogrzewania. Jeżeli w wyniku dołączenia dodatkowych grzejników dojdzie do rozregulowania hydraulicznego instalacji (po uruchomieniu instalacji i odkręceniu wszystkich zaworów grzejnikowych okaże się, że nie wszystkie grzejniki są ciepłe), trzeba wyrównać spadki ciśnienia w obiegach wody przez wszystkie grzejniki, zmieniając nastawy wstępne zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Stosunkowo łatwo podłączyć także wolnostojący piec kominkowy – konieczny jest jednak dostęp do przewodu kominowego. Ogrzewanie będzie tańsze, ale bardziej absorbujące

Niezależnie od reszty domu

Piwnicę można potraktować jako osobną część domu i zaplanować w niej ogrzewanie niezależne od tego, które działa na wyższych kondygnacjach. Takie ogrzewanie można zainstalować w dowolnym momencie, nie zakłócając działania instalacji grzewczej w pozostałej części domu. Będzie je też można uruchamiać i wyłączać, gdy zajdzie potrzeba, nie zważając na to, czy reszta domu musi być w tym czasie ogrzewana. To cenna zaleta, zwłaszcza gdy w piwnicy urządzimy pomieszczenia, które z założenia będą wykorzystywane tylko okresowo.

Grzejniki elektryczne

Konwektory wiesza się na ścianie albo ustawia na nóżkach na podłodze, płyty promieniujące wiesza na ścianie lub suficie. Jedne i drugie podłącza się wtyczką do gniazda elektrycznego na napięcie 230 V albo na stałe w puszce elektrycznej. Dla grzejnika o mocy powyżej 2 kW trzeba przewidzieć osobny obwód, mniejsze mogą być podłączone do obwodu z innym urządzeniem elektrycznym. Zależnie od modelu grzejnika temperaturę w pomieszczeniu można ustawiać ręcznie pokrętłem lub przełącznikiem na obudowie albo zainstalować termostaty pokojowe automatycznie utrzymujące jej stałą, wcześniej ustawioną przez użytkownika wartość. Czasem potrzeba kilku grzejników, a to może wymagać zwiększenia mocy przyłączeniowej. W razie potrzeby trzeba wystąpić o to do zakładu energetycznego, który po zaakceptowaniu wniosku musi dostosować złącze do poboru zwiększonej mocy. Jeżeli zdecydujesz się na elektryczne ogrzewanie piwnicy, warto sprawdzić w zakładzie energetycznym obsługującym nasz rejon, czy będziesz mógł rozliczać jej zużycie według tak zwanej taryfy dwustrefowej (taniej nocą i w wybranych, tak zwanych pozaszczytowych godzinach w ciągu dnia).

Piec akumulacyjny

To pozwoli zainstalować piec akumulacyjny i taniej ogrzewać prądem. Do ogrzewania akumulacyjnego lepiej wybrać piec z dynamicznym rozładowaniem, który oprócz bloku akumulacyjnego ma jeszcze wentylator. Dzięki niemu akumulowane w godzinach nocnych ciepło w ciągu dnia nie będzie oddawane ze stałą mocą, ale uwalniane wolniej lub szybciej, zależnie od prędkości obrotowej wentylatora, która z kolei może być dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Dzięki czujnikom temperatury i ciepła resztkowego oraz zegarowi sterującemu praca pieca może być zautomatyzowana. To pozwala z jednej strony zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, z drugiej – zoptymalizować pobór energii elektrycznej, czyli ograniczyć jej koszt. Moc grzewcza pieca musi być ponad dwa razy większa od zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu (pomieszczeniach), które ma on ogrzać.

Kominek lub piec kominkowy

Żeby móc je zamontować, potrzebny jest dostęp do wolnego przewodu kominowego lub możliwość jego dobudowania. W istniejących domach bywa z tym problem. Jeśli przewód jest, należy w nim zamontować wkład ze stali żaroodpornej odpowiedni do odprowadzania dymu z kominka. Jeżeli go nie ma, można rozważyć wyprowadzenie go przez ścianę zewnętrzną i poprowadzenie ponad dach wzdłuż elewacji budynku. Dwuścienny, stalowy system kominowy można też zamontować wewnątrz domu, ale ponieważ miałby odprowadzać spaliny z piwnicy, trzeba by wykuć, a potem odpowiednio zabezpieczyć otwory w co najmniej dwóch stropach i dachu. Jeśli chodzi o walory użytkowe, wkład kominkowy i piec wolno stojący nie różnią się specjalnie, ale biorąc pod uwagę wkład pracy konieczny do ich zamontowania, piec zdecydowanie wygrywa. Trzeba go tylko podłączyć do przewodu kominowego i... można go używać.

Instalacja DGP

Jeżeli kominek miałyby ogrzewać więcej niż jedno pomieszczenie, można go uzupełnić o instalację rozprowadzającą ciepło w postaci ogrzanego powietrza (kominek z DGP) albo gorącej wody podgrzewanej w tak zwanym płaszczu wodnym. Gorące powietrze rozprowadzone systemem DGP jest w stanie stosunkowo szybko ogrzać pomieszczenia, ale jeśli rozchodzi się grawitacyjnie, lepiej dotrze do nich, gdy są ulokowane nad źródłem ciepła, w niewielkiej odległości od niego, niż na tym samym poziomie. Problem rozwiąże turbina wymuszająca ruch powietrza. Instalacja zasilana z kominka z płaszczem wodnym będzie miała większą bezwładność, lecz to nie zawsze musi działać na niekorzyść. Rozgrzane grzejniki jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu ognia w kominku będą dostarczały ciepło do pomieszczeń. Kominki i piece mogą być zamontowane wyłącznie w pomieszczeniach, które mają zapewnioną odpowiednią (zgodną z obowiązującymi przepisami) wymianę powietrza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....