| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne kotły kondensacyjne, pompy ciepła i wentylacja z odzyskiem ciepła

Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne kotły kondensacyjne, pompy ciepła i wentylacja z odzyskiem ciepła

Najważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania domu jest zazwyczaj cena urządzeń i całej instalacji. Jednak, mając na uwadze duże zanieczyszczenie powietrza nad Polską, przy planowaniu lub modernizacji instalacji należy zwrócić także uwagę na jej energooszczędność, efektywność, łatwość w obsłudze i cechy, które sprawiają, że ogrzewanie jest przyjazne środowisku. Poznaj wydajne i ekologiczne instalacje do ogrzewania domu.

Akcja Czyste ogrzewanie

Marka Buderus oferuje systemowe podejście jeśli chodzi o instalacje energooszczędne. W ofercie znajdują się kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy rekuperacji.

Czyste ogrzewanie z gazowym kotłem kondensacyjnym

Z szerokiej oferty kotłów kondensacyjnych na szczególną uwagę zasługuje wprowadzona w 2016 roku linia urządzeń Logamax plus GB192i/T.

To zupełnie nowa jakość na rynku wyposażenia wnętrz i urządzeń grzewczych. Nowoczesny wygląd, eleganckie fronty z czarnego lub białego szkła tytanowego, sterowanie za pomocą panelu dotykowego oraz modułowa konstrukcja. Wszystko to sprawia, że kotły Logamax plus GB192i i Logamax plus GB192iT stanowią wyjątkową propozycję dla osób ceniących piękno i innowacyjne technologie.

Od teraz już nie musimy się martwić, że nieestetyczna obudowa kotła zepsuje nam klimat wnętrza. Nowe urządzenia doskonale odnajdą się w każdym wnętrzu: zarówno w nowej lub modernizowanej kotłowni, jak i w kuchni, korytarzu, garażu czy w łazience.

Łatwą obsługę tych urządzeń zapewnia zintegrowany panel dotykowy. Z jego pomocą użytkownicy mogą zmieniać wszystkie podstawowe parametry, m.in. temperaturę w pomieszczeniach i temperaturę c.w.u. oraz sprawdzić status ustawień i funkcji.

Urządzenia nowej linii marki Buderus mogą być także sterowane zdalnie, za pomocą aplikacji mobilnej EasyControl, ponieważ posiadają opcję komunikacji przez internet.

Nowa seria to nie tylko nowoczesny wygląd i wysoki komfort użytkowania. Urządzenia zaprojektowano w sposób umożliwiający ich łatwe łączenie i tworzenie kompleksowych, innowacyjnych systemów grzewczych. Przyszłością branży grzewczej są systemy wykorzystujące kilka źródeł energii. Ich efektywność w dużym stopniu zależy od współpracy zastosowanych w systemie urządzeń. Nowa linia urządzeń Buderus to seria modułowa, którą w każdej chwili można rozbudować o dodatkowe elementy. Jeśli mamy kocioł z tej linii, łatwo zintegrujemy go z panelami słonecznymi lub kominkiem. Nowa seria doskonale sprawdzi się także przy modernizacji systemu grzewczego - przyłącza są kompatybilne z wieloma produkowanymi od roku 1995 kotłami Buderus poprzednich generacji o mocach do 30 kW. Pomaga to zaoszczędzić czas podczas wymiany starego urządzenia na nowe.

Jak dobrać pompę ciepła?

Na wybór pompy ciepła powinny wpływać parametry samego urządzenia jak i parametry instalacji grzewczej, z jaką współpracuje pompa ciepła. Wskaźnikiem, który opisuje efektywność jej działania jest współczynnik COP - podawany przy określonych temperaturach dolnego źródła (temp. glikolu) oraz górnego źródła (temp. instalacji grzewczej), który liczony jest wg określonych norm.

Mówiąc prościej, im większa wartość COP, tym efektywniej i oszczędniej pracuje pompa ciepła. W praktyce, COP określa ile energii cieplnej zostanie wytworzone z jednej jednostki energii dostarczonej do urządzenia.

Na przykład pompy ciepła Buderus mają współczynniki COP sięgające nawet wartości 5, czyli z 1 kWh energii elektrycznej urządzenie wytwarza aż 5 kWh energii cieplnej, zatem efektywność działania sięga 500%!

Współczynnik COP opisuje chwilową efektywność, ponieważ temperatury pracy zmieniają się w ciągu sezonu grzewczego. Dlatego wymieniony współczynnik pozostaje w ścisłej relacji z takimi parametrami jak: temperatura dolnego źródła czy temperatura zasilania instalacji grzewczej. Prawidłowo dobrana instalacja dolnego źródła zapewni dostarczenie właściwej ilości energii o odpowiedniej temperaturze. Im wyższa, tym efektywniej pracuje urządzenie.

Natomiast zaprojektowanie niskotemperaturowej instalacji grzewczej, np. podłogowej, powoduje, że sprawność działania pompy ciepła wzrasta, w przeciwieństwie do instalacji o wyższych temperaturach np. grzejnikowej.

Oprócz parametrów mówiących o efektywności działania pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu oraz sposób wytłumienia wibracji. Cicha praca ma zapewnić komfort użytkowania przez wiele lat i nie zakłócać codziennego spokoju, szczególnie nocą. Poziom hałasu w pompach ciepła marki Buderus nie przekracza 40 dB, a wibracje nie przenoszą się, dzięki zastosowaniu elastycznych połączeń wewnątrz urządzenia.

Najnowszą pompą ciepła w ofercie Buderus jest powietrzna pompa ciepła Logatherm WPL AR. To innowacyjne urządzenie, które do produkcji ciepła wykorzystuje całkowicie darmowe źródło energii - powietrze. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić do 50% kosztów ogrzewania budynku. A w lecie pompę Logatherm WPL AR można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Logatherm WPL AR to niezwykle wydajne rozwiązanie: współczynnik COP (opisujący efektywność pracy urządzenia) przy temperaturze powietrza zewnętrznego +7 stopni Celsjusza wynosi nawet 5*. Dzięki rewersyjnej pracy układu chłodniczego, latem pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Kolejnym atutem urządzenia jest niski poziom hałasu, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia komfortu użytkowania.

Pompa ciepła ma w standardzie wbudowany moduł do komunikacji przez internet, co umożliwia jej zdalne sterowanie przy użyciu smartfona czy tabletu.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Nowym rozwiązaniem marki Buderus jest system kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła Logavent HRV2. System nie tylko zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Dzięki skutecznym filtrom oczyszcza je również z pyłków i kurzu.

Jego częścią jest wydajny wymiennik ciepła, który w zimie przekazuje ciepło z powietrza odprowadzanego do powietrza doprowadzanego bez mieszania tych dwóch strumieni. Dzięki temu nawet 90% ciepła wraca do pomieszczeń wraz ze świeżym powietrzem, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Natomiast w letnie noce, gdy temperatura wewnątrz pomieszczeń jest wyraźniej wyższa od temperatury na zewnątrz, system zapewnia dopływ przyjemnego, chłodniejszego powietrza do budynku dzięki załączającemu się automatycznie obejściu (by-pass). Urządzenia Logavent marki Buderus są dostępne w trzech wariantach:

  • HRV2-140 dla domów szeregowych, oferujący nominalną wydajność przepływu do 140 m3/h;
  • HRV2-230 dla domów jednorodzinnych, oferujący nominalną wydajność przepływu 230 m3/h;
  • HRV2-350 dla większych domów jednorodzinnych, oferujący nominalną wydajność przepływu do 350 m3/h.

Obliczona sprawność odzysku ciepła (EN 13141-7) wynosi we wszystkich modelach ok. 90%. Wykonana z polistyrenu ekspandowanego (EPS) obudowa centrali wentylacyjnej zapewnia optymalne odprowadzanie kondensatu i niski poziom emisji dźwięku. Wszystkie przyłącza wentylacyjne są wyprowadzone do góry, co ułatwia projektowanie oraz podłączenie urządzeń do systemu dystrybucji powietrza w budynku. Zasysanie powietrza z zewnętrz i oddawanie powietrza może odbywać się - do wyboru - przez przyłącza po prawej lub po lewej stronie obudowy.

Infolinia: 801 777 801
bok@buderus24.pl
www.buderus.pl
www.buderus-przyszłość.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

sponsor artykułu