Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania
Czy wymiana na kocioł kondensacyjny się opłaca?

Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania

Ceny ogrzewania znacznie wpływają na koszt utrzymania domu. W zależności od tego jaki kocioł centralnego ogrzewania wybierzesz mogą się one różnić nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Warto się więc dobrze zastanowić, jaki piec co wybrać. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w kotły o nowoczesnej konstrukcji i wyposażone w zaawansowaną automatykę.

Murator pomaga

 

Moc kotła - najważniejszy parametr

Producenci, konstruując nowe modele kotłów, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność kotłów centralnego ogrzewania, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną. Można uznać, że właśnie ona jest wyznacznikiem nowoczesności kotła, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane piece c.o. na drewno - tzw. zgazowujące.

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność. W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę.

O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – piece c.o. z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o.

Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę pieca i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa, dzięki czemu koszty ogrzewania domu są coraz niższe.

ZDANIEM EKSPERTA

O ile wyższe są koszty instalacji kotła kondensacyjnego?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

Wiele osób obawia się stosowania kotłów kondensacyjnych. Przede wszystkim uważają, że jest to rozwiązanie o wiele droższe i że poniesione dodatkowe nakłady mogą nigdy się nie zwrócić.

W rzeczywistości na dzień dzisiejszy różnica w cenie pomiędzy kotłem kondensacyjnym, a atmosferycznym nie jest już tak duża. Obecnie jest to około 2000-2500 zł. Dodatkowo decydując się na kocioł kondensacyjny już na etapie budowy domu możemy zredukować koszty inwestycji. Jeśli bowiem decydujemy się na kocioł kondensacyjny wówczas możemy zrezygnować z budowy dużego komina ceramicznego z wkładem do kotła gazowego. W przypadku kotła o mocy do 21 kW w domu jednorodzinnym możemy odprowadzić spaliny poziomo, przez ścianę. Niezbędny do tego system powietrzno-spalinowy będzie kosztował 700-1000 zł podczas, gdy ceramiczny komin do kotła atmosferycznego będzie kosztował co najmniej 3000-4000 zł. Dodatkowo duży komin odprowadza ciepło na zewnątrz budynku (co można zobaczyć na zdjęciach termowizyjnych) i zajmuje sporo miejsca w domu. Okazuje się więc, że podejmując przemyślane decyzje podczas budowy domu można zastosować nowoczesny i energooszczędny kocioł, a koszty inwestycji (wraz z odprowadzeniem spalin) mogą być niższe niż w przypadku kotła atmosferycznego.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna instalacja grzewcza: w jakie...

Polskie budownictwo coraz śmielej zmierza w kierunku energooszczędności i ekologii. Powstają nowoczesne...

Remontujesz lub budujesz dom? Pomyśl o...

Inwestycja w nowatorski, całkowicie ekologiczny system grzewczy to realne oszczędności. Jeśli...

Instalacja centralnego ogrzewania, ciepłej i...

Budując dom, każdy z nas, przed wykonaniem instalacji grzewczych i sanitarnych stoi przed dylematem, na jaki...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Tanie ogrzewanie? Nowoczesne instalacje grzewcze...

Dzięki wymianie instalacji grzewczej możesz znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Stare systemy...

Wszystko na temat biomasy: czym jest, jak...

Biomasa to jedno z odnawialnych źródeł energii, które stało się bardzo popularne. Jednak nie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.