Ogrzewaj z głową. Sposoby na tanie ogrzewanie

2009-08-24 2:00

Ogrzewanie domu to duże koszty, a rachunków z tego tytułu nie unikniemy. Możemy je za to ograniczyć do minimum nawet wówczas, gdy dom ogrzewamy tradycyjnymi, kosztownymi paliwami.

ogrzewaj z głową
Autor: Saunier Duval

Oszczędzanie na ogrzewaniu zaplanuj zawczasu

  1. Odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu i podłóg na gruncie daje najbardziej odczuwalne oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania domu. By spełnić wymagania narzucone przez przepisy budowlane, wystarczy warstwa izolacji grubości 10-15 cm w przypadku ścian zewnętrznych, 20-30 cm dla dachu i 5-10 cm dla podłogi. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować grubsze warstwy, np.10-centymetrowe ocieplenie ścian zamienić na 20-centymetrowe. Za kilka dodatkowych centymetrów ocieplenia zapłacimy niewiele więcej, a koszty ponoszone później na ogrzewanie domu wyraźnie się zmniejszą.
  2. Wybierając okna i drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę na ich parametry cieplne (na współczynnik przenikania ciepła U – im jest on mniejszy, tym lepiej).
  3. Komfort cieplny w domu, ale także wielkość rachunków płaconych za jego ogrzanie zależą także od dokładności pracy naszych wykonawców, dlatego warto zainteresować się, jak przebiega budowa. Nawet gdy ściany i inne przegrody zostaną wzniesione z najcieplejszych materiałów – jeśli prace będą wykonane niedbale, pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.
  4. Jeżeli chcesz mieć kominek, wybuduj taki z wkładem zamkniętym. Dzięki niemu nawet 70% ciepła powstającego w wyniku spalania drewna może być wykorzystane do ogrzania domu. Takim kominkiem będziesz mógł efektywnie i tanio ogrzewać dom w okresach przejściowych – gdy temperatura na zewnątrz nie będzie jeszcze bardzo niska.
  5. Jeśli dom ma już swoje lata, warto zastanowić się nad jego termomodernizacją (ociepleniem budynku, wymianą stolarki i instalacji grzewczej), dzięki której stanie się on o wiele cieplejszy i tańszy w ogrzewaniu.

Zmień nawyki

  1. Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. Ciepły polar zamiast T-shirta kosztuje dużo mniej niż paliwo do kotła.
  2. W kuchni czy sypialniach temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience. Wyreguluj instalację grzewczą tak, by w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, w dzień było 20°C. Nawet jeśli początkowo wyda ci się, że to za mało, po kilku dniach będziesz zadowolony. Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego w takiej temperaturze jest utrzymywanie temperatury względnej powietrza na poziomie 40-50% - przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej i niezbyt gorących grzejnikach nie powinno to stanowić problemu.
  3. Niektóre pokoje nie muszą być koniecznie ogrzewane przez cały dzień. Jeśli z któregoś z nich nie korzystasz, zamknij go szczelnie i obniż w nim temperaturę.

Grzejnik pod kontrolą

  1. Do racjonalnego korzystania z instalacji grzewczej (by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń) pomocne będą urządzenia regulacyjne – sterownik źródła ciepła (kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym). Dobry sterownik powinien umożliwiać zaprogramowanie różnych wartości temperatury w pomieszczeniach dla różnych okresów, tak by nie trzeba było wciąż pamiętać o jej zmianach.
  2. Zamontuj na grzejnikach termostaty, które pozwolą ci kontrolować temperaturę w danym pomieszczeniu.
  3. Nie zasłaniaj grzejników. To nie najlepszy sposób na poprawę wystroju wnętrz, gdyż zasłona utrudnia wymianę ciepła. Zasłonięte czy wręcz zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła co kaloryfery swobodnie omywane przez powietrze z pomieszczenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.