Tanie ogrzewanie - 9 praktycznych sposobów na tańsze c.o.

2010-12-31 11:59

Koszt ogrzewania domu z roku na rok jest wyższy. Cena ogrzewania zależy od cen gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego, węgla. Czy tanie ogrzewanie jest zatem w ogóle możliwe? Co zrobić, by obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale jednocześnie nie rezygnować z wygody, jaką niesie ze sobą centralne ogrzewanie. Oto kilka propozycji, które możesz zastosować u siebie w domu.

Co zrobić, by mniej płacić za ogrzewanie? 9 praktycznych porad na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie
Autor: Marcin Czechowicz

Co robić, aby ogrzewanie było tanie?

Oto 9 praktycznych rad, dzięki którym koszt ogrzewania będzie realnie niższy.

  1. Nie przegrzewaj pomieszczeń. Większość osób czuje się komfortowo w temperaturze 20oC.
  2. Przykręcaj termostaty przy grzejnikach, by w nocy temperatura nie była wyższa niż 18oC, a w czasie nieobecności w domu – 15-17oC.
  3. Nie zakrywaj grzejników zasłonami, meblami, obudowami, a ciepło będzie się swobodnie rozchodzić we wnętrzu.
  4. Wietrz pomieszczenie intensywnie, ale krótko. Na czas wietrzenia zakręcaj zawór termostatyczny przy grzejniku.
  5. Nie podgrzewaj ciepłej wody powyżej 60oC, z cieplejszej i tak nie będziesz korzystać.
  6. Ocieplmy przewody prowadzone przez nieogrzewane pomieszczenia (piwnicę, garaż).
  7. Jeśli masz trochę wolnej gotówki, zainwestuj w energię odnawialną. Montaż kolektorów słonecznych pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę do użytku domowego nawet w 75%.
  8. Wykorzystaj ciepło z kominka. Do wyboru masz dwa systemy:
    1. Dystrybucję Gorącego Powietrza (tzw. DGP), czyli połączenie kominka z systemem kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze do sąsiednich pomieszczeń;
    2. kominek z płaszczem wodnym, dzięki któremu możesz zasilać wodną instalację centralnego ogrzewania oraz dodatkowo podgrzewać wodę użytkową.
  9. Inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła nie jest tania, ale dzięki niej co roku możesz zaoszczędzić do 30% kosztów ogrzewania. Dlatego warto się zastanowić nad modernizacją systemu wentylacji.
Warto wiedzieć

Ważne przy projektowaniu centralnego ogrzewania

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania instalacji centralnego ogrzewania, weź pod uwagę poniższe wskazówki. Z pewnością dadzą ci one na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym…

  • Wysoka sprawność urządzeń grzewczych i całego systemu – ograniczenie strat przy wytwarzaniu ciepła ze spalania paliwa i jego rozprowadzeniu są nie mniej istotne niż ograniczenie strat ciepła przez przegrody.
  • Przemyślane sterowanie – unikanie niepotrzebnych strat ciepła.
  • Sensowne wykorzystanie energii odnawialnej – kolektory sprawdzają się do ogrzewania ciepłej wody, a drewno, pelety, biomasa to także źródło energii odnawialnej.
  • Zapewnienie komfortu cieplnego i dobrej jakości powietrza – warto zwrócić uwagę na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, bo pokusa zmniejszania strumienia powietrza w imię energooszczędności jest częsta.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.