| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło?

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło?

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty ogrzewania? Sprawdź, jakie elementy składają się na Twój rachunek za ciepło w mieszkaniu.

Polska znajduje się w czołówce krajów, które najwięcej płacą za ogrzewanie. Według Eurostatu tylko Czesi i Słowacy płacą za ogrzewanie więcej niż Polacy. Zajmujemy 30. miejsce na 32 sklasyfikowane kraje Europy. Z tego samego badania wynika, że Polak średnio na energię przeznacza prawie 10% swojej pensji. Dlaczego płacimy tak duże rachunki za ogrzewanie?

Porównaj ONLINE i znajdź najlepszy kredyt na mieszkanie

Ogrzewanie w zaliczce, czyli jak uiszczamy opłaty za ogrzewanie

Standardowe opłaty za ogrzewanie płacisz przez 12 miesięcy. Zaliczka na ciepło jest doliczona do czynszu, to zresztą bardzo korzystne rozwiązanie, bo nie musisz płacić jednorazowo ogromnej kwoty.

Pod koniec sezonu grzewczego spółdzielnia dokonuje rozliczenia i wtedy okazuje się, czy masz nadpłatę czy niedopłatę. Wynika to z tego, że zaliczki pobiera się na poczet kosztów ciepła przypadających na konkretny lokal, a dopiero pod koniec sezonu grzewczego porównuje je z poniesionymi przez siebie kosztami (zakupu bądź wytworzenia ciepła). Jeśli pobierane przez spółdzielnię opłaty od lokatorów są niższe niż te związane z zakupem ciepła, to trzeba dopłacić tę różnicę.

Zdaliczki na ogrzewanie płacisz także poza sezonem grzewczym, np. w lecie. Może to niektórych dziwić, ale dobrze, że tak się dzieje, bo chroni to domowy budżet przed wysoką, jednorazową opłatą za ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Rozłożenie rachunków na czynniki pierwsze

Jeśli nadal wydaje Ci się, że za ciepło płacisz za dużo, to powinieneś rachunki rozłożyć na czynniki pierwsze i dokładnie się im przyjrzeć. I tak, jeśli za ogrzewanie 1 m2 lokalu nie płacisz więcej niż 3,80 zł, to wszystko jest w porządku, jeśli płacisz więcej, to powinieneś to dokładnie sprawdzić i poprosić o dokonanie korekty.

Często jest tak, dotyczy to przede wszystkim osób, które mieszkają na wyższych piętrach, że dogrzewasz darmowo sąsiadów. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Otóż żeby ciepło dotarło do mieszkania na 7. piętrze, musi przepłynąć pionem przez wszystkie mieszkania od 0 do 6. piętra. Oznacza to, że płacisz nie tylko za swoje ciepło, lecz także za czyjeś.

Gdzie zlokalizowane jest przyłącze do węzła cieplnego

Na wysokie rachunki może mieć także wpływ to, gdzie zlokalizowane jest przyłącze do węzła cieplnego. Jeśli znajduje się ono w budynku, od którego rury przechodzą np. pod ulicą do kolejnych budynków, to płacisz również za ogrzewanie ulicy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest opłacenie własnego przyłącza lub samodzielnej kotłowni.

W blokach przed naliczaniem zbyt wysokich opłat za ogrzewanie mają chronić liczniki ciepła oraz termostaty, jeśli ich nie ma, to warto poprosić spółdzielnię o ich założenie.

Marzysz o własnych „czterech kątach”? Znajdź TANI kredyt hipoteczny

WARTO WIEDZIEĆ

Kilka sposobów na oszczędzenie ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie

  • Przyzwyczaj się do niższych temperatur! Optymalna temperatura w pomieszczeniach to 20°C. Im jest wyższa, tym większe musisz płacić rachunki.
  • Przed snem przykręć grzejnik – lekarze uważają, że najlepiej śpi się w temperaturze 18°C.
  • Jeśli wyjeżdżasz i zostawiasz mieszkanie na kilka dni, to zmniejsz temperaturę do 15°C, ale nie niżej. Nadmierne wychłodzenie mieszkania nie jest wskazane, bo potem trzeba dopłacić, żeby je ogrzać.
  • Oszczędzaj ciepłą wodę – zamiast kąpieli w wannie weź prysznic, który jest lepszy nie tylko dla Twojego organizmu, lecz także dla portfela.

Dzięki tym sposobom możesz obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie do 10% rocznie, tj. około 150 m3 gazu, co oznacza, że w portfelu zostanie aż 200 zł!

WIDEO: odpowietrzanie grzejników - sposób na to, by znów zaczęły grzać

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Projekty domów energooszczędnych - czy budując...

Projekty domów energooszczędnych o wiele staranniej niż tradycyjne określają jakie materiały powinny...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.