| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszt ogrzewania domu energią elektryczną - będzie drożej?

Koszt ogrzewania domu energią elektryczną - będzie drożej?

Analizujemy ceny energii elektrycznej. Za ogrzewanie domu płacimy coraz więcej. Dlaczego tak musi być? Na jak duże wydatki trzeba się przygotować? Prognozy specjalistów nie są optymistyczne, ale warto wiedzieć, że opłaca się inwestować w energooszczędność.

Autor: Andrzej T. Papliński

Rosnące ceny energii skłaniają do zainteresowania jej alternatywnymi źródłami. Na razie jednak trudno sobie wyobrazić całkowite uniezależnienie się indywidualnych odbiorców od koncernów paliwowych i energetycznych

Energii elektrycznej używamy nie tylko do celów grzewczych, dlatego jej regularne podwyżki odczuwamy wszyscy. Jednak na pewno najbardziej dotkliwe są dla tych, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, bo pochłania ono kilkakrotnie więcej energii niż wszystkie inne urządzenia domowe. Ceny dla odbiorców indywidualnych są nadal regulowane przez państwo, ale zapowiadane jest ich uwolnienie, co niewątpliwie spowoduje ich wzrost. Na początku 2012 r. zaczęły obowiązywać nowe taryfy z cenami wyższymi o kilka procent od poprzednich.

Oprócz opłaty za samą energię na koszty korzystania z niej składają się jeszcze nie mniej istotne opłaty za dystrybucję i przesył oraz opłata abonamentowa (stosunkowo niewielka) wynikająca z kosztów obsługi handlowej. Dla osób ogrzewających domy prądem, czyli potrzebujących dużo energii elektrycznej, najistotniejsze są opłaty zmienne naliczane za pobrane kilowatogodziny. Sprzedawcę energii możemy wybrać dowolnie, jesteśmy za to związani ze spółką dystrybucyjną (OSD), która działa na terenie, na którym chcemy korzystać z prądu – każda z tych firm ma własną taryfę, a w niej różne stawki opłat. A zatem koszty energii wynikają z miejsca zamieszkania, ale i tak nie można określićich jednoznacznie, bo zależą od tego, na któregosprzedawcę się zdecydujemy. Żeby nie było zbyt łatwo, sprzedawcy energii i spółki dystrybucyjne oferują po kilka taryf (oprócz podstawowych G11 i G12) różniących się stawkami opłat uwarunkowanymi porą dnia i nocy oraz godzinami ich obowiązywania. Opłaty za dystrybucję zależą od miejsca zamieszkania, a ze względu na opłaty stałe (między innymi abonament) ostateczny wynik jest związany z ilością pobranej energii (do ogrzewania domu jednorodzinnego potrzeba jej 10-30 tys. kWh rocznie). Wobec tego podane przez nas wyniki obliczeń mogą się znacznie różnić od rzeczywistych opłat.

Na podstawie taryf obowiązujących od stycznia 2012 r. oszacowaliśmy, że cena energii w taryfie całodobowej G11 to około 0,35 zł/kWh (ceny wszystkich producentów są podobne). Średnia opłata za jej dystrybucję to 0,24 zł/kWh (od 0,19 do 0,33 zł/kWh). W sumie daje to 0,59 zł. W taryfie dwustrefowej G12 energia kosztuje średnio około 0,42 zł/kWh w dzień i 0,25 zł/kWh w nocy, a jej dystrybucja odpowiednio 0,26 zł (od 0,19 do 0,33 zł/kWh) i 0,08 zł/kWh (od 0,02 do 0,13 zł/kWh), co daje w sumie średni koszt 0,68 zł/kWh w dzień i 0,33 zł/kWh w nocy. Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe – od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości odczytów liczników i stawek dystrybutora.

Autor: Piotr Laskowski

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.