Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Zobacz przykładową wycenę

2015-03-25 15:39
Pompa ciepła
Autor: VIESSMANN Jeżeli nie można korzystać z gazu ziemnego, dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze-woda – równie wygodna i ekonomiczna jak kocioł na gaz

Przy podziale nieruchomości na dwa niezależne lokale należy się zastanowić nad problemem wydzielenia osobnych instalacji grzewczych. Można się wtedy zdecydować na dwa urządzenia grzewcze. Sprawdź, ile będzie kosztował montaż kotłów gazowych, a ile instalacja pompy ciepła.

Instalacja grzewcza jest jednym z najdroższych systemów w domu jednorodzinnym, a gdy dokonujemy jego podziału, są potrzebne dwa takie systemy. Tego, na jak duży wydatek powinniśmy być przygotowani, możemy się dowiedzieć dzięki wstępnej wycenie przygotowanej przez firmę Viessmann dla domu-kostki z lat 70. podzielonego na mieszkanie na parterze  i apartament na wynajem na piętrze.

Po podziale domu powstały dwa niezależne mieszkania o powierzchni 98,6 i 114,2 m2. Rozważamy zastosowanie w nich kondensacyjnych kotłów gazowych albo powietrznych pomp ciepła.

Kocioł gazowy

Architekci przewidzieli miejsce na kotły gazowe w łazienkach. Odpowiednie w tym przypadku są urządzenia Viessmann Vitodens 111-W – wiszące, kompaktowe (z wbudowanym zasobnikiem warstwowym o pojemności 46 l na ciepłą wodę użytkową).

Pompa ciepła – do ogrzewania i chłodzenia

Powietrzne pompy ciepła są przeznaczone do montażu na zewnątrz, jednak zaproponowane urządzenia – Viessmann Vitocal 222-S – są dwuczęściowe (typu split), więc mają też jednostki wewnętrzne kryjące w sobie zasobniki ciepłej wody użytkowej o dużej pojemności (170 l) oraz armaturę potrzebną do zasilania instalacji grzewczej. Duża pojemność zasobnika przyczynia się do ekonomicznej pracy pompy – znajdująca się w nim woda akumuluje nadmiar energii, dzięki czemu sprężarka uruchamia się rzadziej. Zgromadzona energia jest też wykorzystywana do usuwania lodu z parownika pompy. Mimo sporych gabarytów jednostek wewnętrznych można znaleźć dla nich miejsce w kuchni mieszkania na piętrze i w schowku mieszkania na parterze.

Pompa ciepła jest dużo droższa od kotła, ale gdy nie ma możliwości korzystania z gazu ziemnego, warto rozważyć jej zakup, bo jest urządzeniem bezobsługowym, łatwo ją zainstalować i zapewnia niski koszt ogrzewania – na poziomie kotła kondensacyjnego na gaz ziemny (z uwzględnieniem tego, że przy temperaturze na zewnątrz poniżej -13°C konieczne jest wspomaganie pompy przez podgrzewacz elektryczny).
Zaletą zaproponowanego modelu pompy ciepła jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Problemem może być jedynie wykonanie w domu ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego lub ściennego – niezbędnego do wykorzystania całego potencjału pompy ciepła. Koszt takiej instalacji wraz z robocizną to mniej więcej 120 zł/m2.

Wariant I za... 18 610 zł
Dwa kompaktowe kondensacyjne kotły gazowe wiszące Vitodens 111-W B1LB, dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 46 l, znamionowa moc cieplna 19 kW, armatura gazowa – 18 610 zł.
Wariant II za... 54 940 zł
Dwie pompy ciepła powietrze-woda Vitocal 222-S AWT-AC 222.A07 typu split ze sprężarką inwerterową, układem rewersyjnym (możliwość chłodzenia) i zintegrowanym podgrzewaczem wody użytkowej; znamionowa moc cieplna 5,6 kW (A2/W35°C, COP = 3,24), znamionowa wydajność chłodnicza 8,8 kW (A35/W18°C, EER = 3,35), armatura, zestaw instalacyjny (rury, wsporniki, izolacja), czynnik chłodniczy R410A i regulator pogodowy Vitotronic 200 – 54 940 zł.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają