| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego kominka? Dobór mocy i łączenie z instalacją c.o.

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego kominka? Dobór mocy i łączenie z instalacją c.o.

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego i skutecznego działania ogrzewania budynku. Sprawdź, jak obliczyc potrzebną moc grzewczą wkładu kominkowego i jak przyłączyć kominek do instalacji centralnego ogrzewania.

Kominek nadający się do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń musi być wyposażony we wkład kominkowy. Jeśli nie będzie go miał, korzyść z wytworzonego ciepła będzie niewielka tylko 20% zostanie w pomieszczeniu, 80% uleci z dymem przez komin. Potrzebną moc wkładu kominkowego można oszacować samodzielnie na podstawie kubatury wymagającej ogrzewania (aby otrzymać moc w kilowatach, należy podzielić kubaturę przez 25). Wyliczona w ten sposób moc teoretycznie powinna wystarczyć do pokrycia całkowitego zapotrzebowania domu na ciepło, więc gdy w grę wchodzi wspomaganie istniejącego systemu ogrzewania budynku, może być mniejsza.

Zwróć uwagę na moc nominalną wkładu kominkowego

Zastanawiając się, jaki wkład kominkowy wybrać, trzeba brać pod uwagę jego moc nominalną (średnią z trzech godzin pracy kominka), a nie maksymalną, bo ta jest osiągana tylko chwilowo przy maksymalnym załadunku drewna i nieograniczonym dopływie powietrza do spalania. Producenci wkładów kominkowych w danych technicznych urządzenia oprócz mocy w kilowatach często podają także powierzchnię lub kubaturę, którą jest w stanie ogrzać dane urządzenie, i wtedy sprawa jest prosta.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak obliczyć moc wkładu kominkowego?

Oszacowanie wielkości mocy wkładu kominkowego pomoże podjąć decyzję, jaki wkład zastosować w instalowanym kominku. Można przyjąć orientacyjnie, że moc nominalna potrzebna do ogrzania 1 m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 m wynosi od 0,08 kW w domach zaizolowanych według obecnych wymagań do 0,14 kW w starych, bez odpowiedniej izolacji, albo wyliczyć ją według wzoru:

D = V x G x Δt [W]

gdzie:

D – straty ciepła [W],

V – kubatura budynku [m3],

G – współczynnik przenikania ciepła [W/oC/m3] o wartości 0,75 w budynkach dobrze izolowanych, 0,90 – w średnio izolowanych, 1,20 – w domach ze słabą izolacją.

Δt – różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz [°C].

O czym decyduje wartość sprawności wkładu kominkowego?

Warto zwrócić uwagę także na sprawność. Nie powinna być ona mniejsza niż 70%. Im będzie wyższa, tym mniej opału zużyjemy do wytworzenia porcji ciepła. Dla wygody korzystania z kominka istotny będzie czas działania wkładu bez potrzeby uzupełniania opału. Jeśli wybierzemy urządzenie utrzymujące żar przez osiem-dziesięć godzin, będziemy mogli napełnić palenisko wieczorem, a rano dołożyć opału już bez konieczności ponownego rozpalania.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak połączyć kominek z instalacją centralnego ogrzewania?

Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym, trzeba będzie go połączyć z działającą w domu instalacją centralnego ogrzewania i układ wyposażyć w automatyczne sterowanie. Tylko wtedy będzie można w pełni wykorzystać jego zalety. Ponieważ instalacja grzewcza z kotłem gazowym jest zamknięta (zabezpieczona przeponowym naczyniem wzbiorczym), a kominek ze względów bezpieczeństwa musi działać w układzie otwartym, nie da się połączyć ich bezpośrednio. Należy zainstalować dodatkowy wymiennik płytowy o dużej sprawności, który będzie odbierał ciepło od wody ogrzanej w płaszczu kominka (wymienniku spaliny-woda) i przekazywał je wodzie krążącej w instalacji grzewczej. W ten sposób wymogi bezpieczeństwa zostaną spełnione i obie instalacje będą mogły bez przeszkód ze sobą współdziałać.

Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym. Jaki...

Olej opałowy podobnie jak gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.