| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jak rozsądnie ogrzać dom: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? PORADA

Jak rozsądnie ogrzać dom: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? PORADA

Dwa podstawowe kryteria, jakimi trzeba się kierować przy podejmowaniu decyzji o sposobie ogrzewania domu, to z jednej strony zapewnienie odpowiedniej, komfortowej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, z drugiej możliwe ograniczenie wydatków inwestycyjnych na instalację grzewczą i późniejszych kosztów jej eksploatacji. Na wybór systemu ogrzewania mają jednak wpływ jeszcze inne czynniki, zobacz jakie.

Poza komfortem cieplnym i minimalizowaniem kosztów, na wybór systemu ogrzewania ma jeszcze wpływ możliwość adaptacji budynku do wymagań instalacji. Inne kryteria wyboru są dla budynków istniejących, inne dla nowo projektowanych.

W nowo projektowanym domu sposób ogrzewania ustala się, a przynajmniej powinno się ustalić, podczas powstawania projektu architektonicznego. Wtedy można zastosować niemal każdy rodzaj ogrzewania:

  • grzejniki płytowe,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie ścienne,
  • nadmuch ciepłego powietrza.

Na tym etapie warto też pomyśleć o prawidłowym ociepleniu budynku – minimalne wymagania zostały podane w Polskiej Normie. Czasem jednak warto pogrubić izolację, aby osiągnąć lepsze parametry cieplne dużych przegród chłodzących, na przykład dachów czy podłogi na gruncie, zwłaszcza jeśli chce się w niej zainstalować ogrzewanie podłogowe. Na etapie budowy wymaga to większych wydatków, ale zaowocuje mniejszymi kosztami eksploatacji.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?

Dla architekta ogrzewanie podłogowe wiąże się z:

  • koniecznością zaprojektowania dodatkowych warstw podłogi (należy je uwzględnić, aby zachować projektowaną wysokość pomieszczenia w świetle)
  • dostosowaniem aranżacji­ wnętrz do wymagań instalacji ogrzewania podłogowego (lepiej unikać układania go pod regałami, dużymi i ciężkimi meblami, pod łóżkiem w sypialni, ciągiem szafek w kuchni, wanną itp.);
  • dobraniem odpowiedniego sposobu wykończenia podłogi (drewno w przeciwieństwie do kamienia i wykładzin ceramicznych obniża sprawność podłogówki).

Ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla dużych powierzchni w takich pomieszczeniach, jak salon, hol czy łazienka, i wszędzie tam, gdzie szczególnie nam zależy na tak zwanym efekcie ciepłych stóp.
Wybór ogrzewania podłogowego pociąga za sobą także konieczność odpowiedniego dostosowania parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania, to znaczy ustalenie temperatury zasilania i powrotu na przykład na poziomie 40/30°C. Są to idealne parametry pracy dla kotłów kondensacyjnych, charakteryzujących się bardzo wysoką sprawnością. Zainstalowanie takiego kotła może się przyczynić do obniżenia kosztów eksploatacji centralnego ogrzewania o blisko 20% w skali roku.

Ogrzewanie całego domu wyłącznie za pomocą ogrzewania podłogowego nie jest wprawdzie niemożliwe, ale rzadko spotyka się takie rozwiązanie. Są bowiem pomieszczenia (na przykład sypialnie), które – zarówno ze względu na komfort użytkowników, jak i możliwość racjonalnego wykorzystania energii cieplnej – lepiej jest ogrzewać grzejnikami.

Podłogówka i grzejniki w jednej instalacji

W takiej sytuacji zwykle stosuje się system mieszany: w wybranych pomieszcze­niach układa się pętle ogrzewania podłogowego, w pozostałych grzejniki, najczęściej płytowe, i – w łazienkach – drabinkowe.
Parametry ogrzewania podłogowego nie są idealne dla grzejników płytowych. Im niższa jest bowiem temperatura czynnika grzewczego, tym większe powinny być wymiary grzejników, aby ilość emitowanego przez nie ciepła pozostawała na stałym poziomie. Mogłoby zdarzyć się nawet tak, że grzejniki nie zmieściłyby się we wnękach podokiennych, gdzie zwykło się je umieszczać.

W układzie mieszanym (podłogówka plus grzejniki) ogrzewanie podłogowe jest zasilane z rozdzielaczy z mieszaczami. Ich zadaniem jest przystosowanie parametrów wody zasilającej do wymagań ogrzewania podłogowego poprzez zmieszanie jej z wodą powracającą do kotła. Do grzejników jest kierowana woda niezmieszana o wyższych parametrach, na przykład 60/40°C.

To pozwala skutecznie ograniczyć wymiary grzejników. Zasilanie grzejników płytowych tymi samymi parametrami co ogrzewanie podłogowe jest uzasadnione tylko wtedy, gdy grzejnik jest uzupełnieniem ogrzewania podłogowego. Tak może być w małej łazience, gdzie powierzchnia podłogi jest zbyt mała, aby ułożyć na niej rurę grzewczą

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na...

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na...

Pompa ciepła do niedużego domu. Przegląd...

Poprosiliśmy kilka firm o oferty pomp ciepła do ogrzewania nowo budowanego domu o powierzchni 140 mkw. Oto...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...