| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Kiedy ulepszać instalacje grzewcze?

Kiedy ulepszać instalacje grzewcze?

Kiedy instalacje grzewcze chcemy wymienić? Kiedy coś zaczyna nam przeszkadzać, czyli piec centralnego ogrzewania się psuje, o ogrzewaniu domu trudno powiedzieć, że jest tanie, a temperatura w pomieszczenaich wcale nie jest komfortowa. Jak temu zaradzić? Jak zmienić system ogrzewania? Sprawdź!

Autor: Andrzej Szandomirski

Zwykle pierwszy pomysł na modernizację instalacji grzewczej to wymiana kotła. Oprócz tego grzejniki – na co dzień najbardziej rzucające się w oczy. Ale nierzadko ważniejsza jest modernizacja innych elementów instalacji centralnego ogrzewania, na przykład wymiana naczynia wzbiorczego, montaż pompy czy dodatkowych zaworów. Grzejniki mają znaczenie przede wszystkim dla estetyki pomieszczeń. Sprawność ogrzewania i wygoda zależą bardziej od tego, co kryje się w kotłowni. Oto kilka powodów, dla któych decydujemy się na wymianę instalacji grzewczej.

Wymiana instalacji grzewczej dla wygody oraz oszczędności

Decyzja o wymianie kotła c.o. może być podjęta z powodu chęci zmiany paliwa, którym jest zasilany. Wiele osób instaluje nowy piec centralnego ogrzewania, bo w ich okolicy pojawiła się możliwość podłączenia do gazociągu z gazem ziemnym. Ogrzewanie nim nie jest bardzo drogie, a wygoda wynikająca z braku konieczności obsługi kotła naprawdę duża. Niestety, niepokojące są częste w ostatnim czasie podwyżki cen gazu, które mogą zniechęcić do długoterminowego związywania się umową z jego dostawcą. Nie można się więc dziwić, że niektórzy dokonują zamiany w drugą stronę – zdegustowani rosnącymi cenami gazu kupują kocioł na węgiel lub drewno. Rezygnują tym samym z komfortu, ale mogą liczyć na niższe koszty ogrzewania.

Ci, którzy jednak cenią sobie wygodę, a nie narzekają na brak pieniędzy, często instalują zautomatyzowane kotły na gaz płynny lub olej opałowy, nie zważając na wysokie ceny tych paliw. Gdy nie ma możliwości korzystania z tańszego gazu ziemnego, taki wybór wydaje się rozsądny.

Bardziej stabilne są ceny energii elektrycznej. Urządzenia grzewcze na prąd są dużo mniej skomplikowane, a więc tańsze niż kotły i cała instalacja centralnego ogrzewania wodnego.Z ogrzewania elektrycznego mogą być zadowoleni tylko właściciele niewielkich, ale bardzo dobrze ocieplonych domów, w których zapotrzebowanie na ciepło jest dużo mniejsze od przeciętnego. Zmiany mogą także wynikać z chęci usprawnienia działania instalacji przez wprowadzenie automatycznego sterowania, na przykład zaworów termostatycznych przy grzejnikach.

System grzewczy jest już stary

Najczęstszym powodem modernizacji systemu ogrzewania jest wyeksploatowanie dotychczas używanych urządzeń grzewczych do tego stopnia, że ich naprawa jest nieopłacalna. Decydując się na wymianę kotła c.o., przy okazji możemy wybrać urządzenie nowocześniejsze. Będzie zapewne bardziej sprawne, a zatem rachunki za paliwo powinny być niższe.

Wymiana pozostałych elementów instalacji grzewczej – rur, grzejników, pomp, komina – również najczęściej jest spowodowana ­koniecznością ­wymiany wyeksploatowanych, skorodowanych­ i psujących się urządzeń. Powodem może być też konieczność dostosowania ich do współpracy z nowym źródłem ciepła. Dotyczy to najczęściej komina – ten przeznaczony do kotła na paliwo stałe na ogół nie nadaje się do odprowadzania spalin z kotła na gaz lub olej. Powszechnie stosowane niegdyś grzejniki żeliwne długo się nagrzewają i wolno stygną, bo jest w nich dużo wody. Przez to wolno reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniach. Jeśli więc zamierzamy ogrzewać dom kotłem na węgiel lub drewno, nie ma potrzeby wymieniać grzejników żeliwnych na stalowe lub aluminiowe.

Kiedy wymieniamy kocioł na gazowy albo olejowy, warto wymienić naczynie wzbiorcze na zamknięte. W starych instalacjach do zabezpieczenia przed przyrostem objętości wody spowodowanym wzrostem jej temperatury służyło tak zwane­ otwarte naczynie wzbiorcze. Był to dość duży otwarty zbiornik umieszczony w najwyższym punkcie instalacji. Stały kontakt wody instalacyjnej z tlenem atmosferycznym powodował przyspieszoną korozję elementów instalacji. Ubytki wody spowodowane wyciekiem przez nieszczelne zawory oraz odparowaniem wody z otwartego naczynia wzbiorczego uzupełniano wodą z kranu, co także przyczyniało się do korozji i zarastania rur kamieniem kotłowym.
Zamknięte naczynie wzbiorcze spełnia to samo zadanie co otwarte, ale powietrze nie ma do niego dostępu. Dzięki temu korozja i odkładanie się kamienia kotłowego są ograniczone. Dodatkowo, likwidując otwarte naczynie wzbiorcze i prowadzące do niego rury, zyskuje się miejsce, bo naczynie zamknięte jest mniejsze i może być zamontowane bezpośrednio przy kotle. Większość kotłów wiszących ma je już fabrycznie zamontowane wewnątrz obudowy.

Na poprawę wydajności instalacji grzewczejmożna liczyć, montując pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w rurach. Średnice rur w instalacji pompowej mogą być mniejsze niż w grawitacyjnej (bez pompy) i nie powinno być problemów z zasilaniem wszystkich grzejników, niezależnie od sposobu ich podłączenia. W wielu kotłach pompa obiegowa jest zamontowana fabrycznie, wtedy podczas modernizacji instalacji i wymiany kotła nie trzeba jej osobno kupować.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nowoczesny grzejnik, nie szpeci już wnętrz.

Kociol olejowy z naczyniem wzbiorczym i zbiornik na olej.

Urządzenia grzewcze zajmują za dużo miejsca

Dawniej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej służyły urządzenia działające niezależnie od kotła – podgrzewacze elektryczne lub gazowe montowane w kuchniach lub łazienkach.Jeśli modernizacja ma polegać między innymi na wymianie kotła na gazowy lub olejowy albo na pompę ciepła, warto się zastanowić, czy nie powinny one także zaopatrywać nas w ciepłą wodę. W ten sposób zyskalibyśmy nieco miejsca w kuchni i w łazience, ale oczywiście koszt modernizacji byłby większy. Jeżeli ograniczona ilość ciepłej wody nie jest problemem, można wybrać kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym – tańszy i zajmujący mniej miejsca niż urządzenie z zasobnikiem. Jeśli instalacja ciepłej wody pozostanie oddzielna, wystarczy kupić kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika.

Nowe urządzenia grzewcze są bardziej ekologiczne

Coraz więcej osób interesuje się wykorzystaniem energii odnawialnej do ogrzewania domów. Czerpana z otoczenia – gruntu, wody, powietrza, energii słonecznej – nic nie kosztuje, urządzenia, które z niej korzystają, nie emitują spalin – sytuacja niemal idealna, więc czemu nie? Troska nie tylko o własną kieszeń, ale i o środowisko sprawia, że wiele osób modernizuje kotłownie właśnie po to, by nawet niekoniecznie stary, za to nieekologiczny kocioł zamienić na tego typu urządzenia.

Wymieniamy system ogrzewania, przy okazji remontu domu

Powodem modernizacji instalacji grzewczej może być konieczność przeróbek wynikająca ze zmian architektonicznych lub wystroju wnętrz (miejsca zamontowania lub wielkości czy kształtu grzejników). Okazją do wymiany instalacji bywa też kompleksowa termomodernizacja domu.Jest to bardzo dobry pretekst do wymiany grzejników, rur, kotła i jego osprzętu na nowe.

Montaż c.o. - najczęstsze błędy instalacyjne

Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu c.o.? O czym zapominają fachowcy, gdy montują instalację...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...