| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki i salonu - inspiracje.

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki i salonu - inspiracje.

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w pomieszczeniach komfortowej temperatury. Taka jest jego funkcja podstawowa. Czy jest to jednak wystarczający argument do podjęcia decyzji o zakupie? Po co klienci mieliby kupować grzejniki, skoro taką samą funkcję może pełnić ogrzewanie podłogowe?

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w pomieszczeniach komfortowej temperatury. Taka jest jego funkcja podstawowa. Czy jest to jednak wystarczający argument do podjęcia decyzji o jego zakupie? Po co klienci mieliby kupować grzejniki, skoro taką samą funkcję może pełnić ogrzewanie podłogowe? Jeśli grzejnik ma pozostać w pomieszczeniu to musi zapewnić jednak nieco więcej niż tylko ogrzanie pomieszczenia.

Typowymi grzejnikami wykonującymi dodatkowe zadania są od lat drabinki łazienkowe. Ten rodzaj grzejnika z definicji pełni dodatkową funkcję, dzięki której zyskał niezwykłą popularność. Źródłem ich sukcesu było właśnie to, że oprócz ogrzewania pomieszczenia dawały coś więcej – możliwość powieszenia ręcznika, czy drobnych elementów garderoby w celu szybkiego ich osuszenia.

Przy obecnej powszechności drabinek może się wydawać zaskakujące, że jako produkt dopracowany wzorniczo pojawiły się dopiero pod koniec XX wieku. Pomysł na użycie grzejnika do suszenia, czy ogrzewania ręczników jest tak stary jak same grzejniki, ale dopiero w latach 80-tych XX wieku do produkcji drabinek wprowadzono zaawansowane technologie spawania, które umożliwiły wyprodukowanie zgrabnych drabinek o perfekcyjnym wykończeniu. Najważniejszym czynnikiem, który zdecydował o osiągnięciu wysokiej estetyki drabinek było ukrycie śladów spawania. Grzejniki produkowane są ze stali, drabinki w szczególności ze stalowych, zespawanych ze sobą rurek. A że technologie spawania, stosowane w przemyśle przez dziesięciolecia, nie przywiązywały wagi do wyglądu spawu, a jedynie do jego trwałości, nie sprzyjało to perfekcyjnemu wykonaniu grzejników.

Dopiero wynalezienie sposobu na ukrycie spawów na połączeniach rurek, spowodowało wzrost popularności drabinek pod koniec XX wieku. Można wręcz powiedzieć, że drabinki łazienkowe dały grzejnikom drugie życie, ponieważ dzięki rozwojowi technologii obróbki stali i dużemu wzrostowi sprzedaży grzejników, ich producenci mogli wprowadzać na rynek nowe wzory, już nie tylko drabinek, ale dużo bardziej uniwersalnych grzejników dekoracyjnych.

Obecnie drabinki łazienkowe są dostępne w olbrzymim wyborze i nadal dobrze pełnią dodatkową, w stosunku do ogrzewania, funkcję – umożliwiają suszenie i ogrzewanie ręczników. W wypełnianiu tego zadania grzejnik może być skutecznie wspomagany przez grzałkę elektryczną, której można używać poza sezonem grzewczym, gdy kocioł c. o. jest wyłączony.

Jednak drabinki łazienkowe stały się w pewnym sensie ofiarami swojej popularności - po prostu spowszedniały. Forma drabinki jest dość prosta - dwa pionowe kolektory wykonane z rurki o większej średnicy i poziome rurki pomiędzy kolektorami. Nie jest to szczególnie wyrafinowana forma.

Zobacz pełną ofertę grzejników na: www.VASCOart.pl

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Grzejniki dekoracyjne w kuchni i salonie

Odkąd producenci grzejników przekonali się, że klienci są gotowi zapłacić więcej za grzejnik, jeśli będzie on także ozdobą ich domu, poszukiwali innych rozwiązań. Grzejniki dekoracyjne stały się takim rozwiązaniem, które oprócz ogrzewania spełnia funkcję estetyczną. Są to grzejniki, które w swoich oryginalnych formach nie przypominają typowych kaloryferów podokiennych i dzięki temu mogą być odważnie umieszczane w najbardziej reprezentacyjnych miejscach starannie urządzonych wnętrz. Ich atutem jest wysoka jakość wykończenia formy grzejnika, efektowne pokrycie farbą proszkową o strukturze dobranej do koloru, po to, aby stworzyć ciekawe efekty wizualne w świetle dziennym i jeszcze ciekawsze przy punktowym oświetleniu światłem sztucznym. Mówiąc w skrócie, grzejniki dekoracyjne, w swoich najlepszych wersjach, są obecnie wybitnym przykładem sztuki użytkowej. Wprowadzają ten element instalacyjny na salony, gdyż podobnie jak inne artykuły wyposażenia wnętrz są przedmiotami łączącymi podstawową funkcję z unikalnym i efektowym designem.

Grzejniki dekoracyjne stosowane są w eksponowanych miejscach reprezentacyjnych części domu. W salonie, w głównym holu, w części dziennej z otwartą kuchnią. Wszędzie tam, gdzie z logiki budowy systemu grzewczego, wynika konieczność umieszczenia grzejnik w miejscu widocznym i ważnym dla charakteru wnętrza. W takich szczególnych punktach, gdzie zwykły kaloryfer mógłby popsuć zamierzony charakter wnętrza, grzejnik dekoracyjny nie tylko spełni się jako część systemu grzewczego, ale też podniesie estetykę pomieszczenia poprzez dostosowanie formy, koloru, standardu wykonania do całości koncepcji. Jest to dodatkowa funkcja grzejnika dekoracyjnego o wyrafinowanym charakterze. Ale możliwości rozwoju funkcjonalności grzejników dekoracyjnych mogą iść dalej, dzięki wykorzystaniu dodatkowych akcesoriów.

W takim zastosowaniu grzejniki dekoracyjne mogą zastąpić drabinki łazienkowe, przejmując funkcję suszarki na ręcznik. Do bardzo wielu modeli grzejników dekoracyjnych zaprojektowano różnorodne akcesoria: wieszaki, poręcze, półki. Można na nich zawieszać i układać zarówno ręczniki jak i kosmetyki oraz drobne przedmioty. W ten sposób niezwykle rozszerzają się możliwości kreowania projektów łazienek, salonów kąpielowych, czy kuchni. Grzejniki dekoracyjne przy swoich różnorodnych, eleganckich, a czasami zaskakujących formach, w interesujący sposób podnoszą jakość wzornictwa salonów kąpielowych, a dodatkowe akcesoria dają szansę na uporządkowanie miejsc, łatwą dostępność suchych ręczników, ogrzanych płaszczy kąpielowych, czy małych przedmiotów.

Wreszcie grzejnik, który konkuruje z ogrzewaniem podłogowym o uwagę inwestorów, ma jeszcze jedną fundamentalną przewagę, dla wielu osób wręcz rozstrzygającą. Wynika ona z faktu, że grzejnik jest wyczuwalnie ciepły, jest gorącym przedmiotem, dostępnym w zasięgu ręki, dzięki czemu ma zdolność poprawiania samopoczucia domowników każdego mroźnego poranka. Gdy budzimy się rano i widzimy za oknem zachmurzone niebo, gorący grzejnik daje poczucie bezpieczeństwa, jest wyczuwalnym i namacalnym dowodem na to, że nasz dom o nas dba. Tego wrażenia, powiązanego z archetypem ciepła, nie da się uzyskać przy ogrzewaniu podłogowym. Bo jeśli podłoga jest tylko „nie zimna”, to jednak czegoś brakuje, wkrada się niepokój, obawa, że nadejdzie chłód i mróz z zewnątrz przeniknie do naszego domu.

Autor: VASCO

Przeczytaj dodatkowo:
Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na...

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

sponsor artykułu