Gruntowa czy powietrzna? Którą pompę wybrać, aby zmniejszyć koszty ogrzewania?

2015-03-13 10:30
Pompa ciepła
Autor: Andrzej T. Papliński

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie ogrzewania domu, warto przemyśleć zakup pompy ciepła. Jednak którą wybrać: gruntową czy powietrzną? Odpowiedni wybór urządzenia pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.

Pompy ciepła do ogrzewania domów wybierają ci, którym zależy na niskich kosztach utrzymania. Urządzenia te mogą dostarczać energię odbieraną z gruntu albo z powietrza. Choć w obu przypadkach odbywa się to na tej samej zasadzie, to różnice między pompami typu glikol-woda i powietrze-woda są bardzo istotne i mają duży wpływ na wydatki.

Gruntowa pompa ciepła dla mniejszych kosztów ogrzewania domu

Gruntowe pompy ciepła z reguły osiągają wyższą efektywność niż powietrzne, więc gdy priorytetem jest niski koszt ogrzewania, nie ma wątpliwości, że warto się zdecydować na pompę gruntową. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do jej napędu w przypadku ogrzewania domu jednorodzinnego jest co najmniej o kilkaset złotych rocznie niższy niż prądu pobieranego przez pompę powietrzną. W dodatku pompa gruntowa może zapewnić samodzielnie wymaganą moc cieplną przez cały rok, natomiast ogrzewanie pompą powietrzną w naszym klimacie na ogół wymaga wspomagania przez inne urządzenie grzewcze – w czasie utrzymywania się kilkunastostopniowego mrozu.

Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna - o tym, które rozwiązanie bardziej się opłaca, czytaj w najnowszym wydaniu miesięcznika "Murator" 4/2015.

Pompa ciepła
Autor: Piotr Laskowski Gruntowa czy powietrzna? Która z pomp ciepła jest bardziej opłacalna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany