Czy instalacja gruntowego wymiennika ciepła jest opłacalna?

2014-04-16 12:52
Gruntowy wymiennik ciepła - budowa
Autor: Pązik Rafał Gruntowy wymiennik ciepła żwirowy

Ciepło pobierane z gruntu nic nie kosztuje. A to właśnie z niego korzysta gruntowy wymiennik ciepła, który ma za zadanie wspomagać ogrzewanie lub chłodzenie Twojego domu. Jakie plusy i minusy wiążą się z instalacją gruntowego wymiennika ciepła?

Wybudowanie domu o niskim wskaźniku zapotrzebowania na energię pierwotną wymaga nie tylko skutecznego ocieplenia i uszczelnienia przegród zewnętrznych, ale także zastosowania w nim urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest rekuperator umożliwiający odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza wentylacyjnego i ogrzewanie nim tego nawiewanego do pomieszczeń. Mimo wysokiej sprawności temperaturowej wymienników ciepła rekuperatorów rzeczywisty odzysk energii w tych urządzeniach nie przekracza 50%. Ma na to wpływ obecna w powietrzu para wodna, która w określonych warunkach się skrapla, a w ujemnej temperaturze zamarza i blokuje przepływ powietrza przez wymiennik. Usuwanie lodu pochłania sporo energii, więc działanie systemu jej odzyskiwania z powietrza w ujemnej temperaturze jest mało efektywne.

Gruntowy wymiennik ciepła a niskie temperatury

W większości przeznaczonych do domów jednorodzinnych central wentylacyjnych z wymiennikiem do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza system rozmrażający działa tak, że gdy temperatura świeżego powietrza obniża się do 3-4 o C, sterownik zmniejsza prędkość obrotową wentylatora nawiewnego bądź nawet go wyłącza. To sprawia, że temperatura wilgotnego powietrza wywiewanego z pomieszczeń może się utrzymywać powyżej temperatury wykraplania pary wodnej, ale dzieje się tak na skutek zmniejszenia ilości odbieranej od niego energii. Czyli ma to negatywny wpływ na sprawność odzysku ciepła. Ponieważ wentylator wywiewny działa cały czas, wytwarza w pomieszczeniach podciśnienie powodujące, że świeże powietrze napływa do nich przez wszelkie nieszczelności. Wymiana powietrza nie ustaje, odzyskiwanie ciepła – niestety tak. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, w skrócie GWC. Jego zaletą jest nie tylko ogrzewanie powietrza wentylacyjnego darmową energią zakumulowaną w gruncie, lecz także możliwość jego chłodzenia latem...

Więcej na temat budowy gruntowego wymiennika ciepła przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 5/2014

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany