| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych dwóch elementów zależeć będzie, czy całość instalacji ogrzewania kominkowego będzie działała sprawnie i czy spełni twoje oczekiwania.

Kiedy decydujemy się na zamontowanie ogrzewania kominkowego w istniejącym domu (autonomicznego albo współpracującego z instalacją rozprowadzającą ciepło), nie możemy swobodnie wybrać miejsca, w którym go ustawimy. Musimy szukać lokalizacji w pobliżu komina. Kominek powinien zostać zbudowany jak najbliżej niego, aby łączący go z nim przewód był jak najkrótszy i – w miarę możliwości – prowadzony bez załamań.

W kominie musi być wolny przewód (nieużywany do innych celów, na przykład wentylacji lub odprowadzenia spalin z innego urządzenia grzewczego) o przekroju nie mniejszym niż 14 x 14 cm. Jego wymiary muszą być odpowiednie do mocy wkładu. Producenci podają je zwykle w danych technicznych urządzenia.

Czy stary komin murowany trzeba zdemontować?

Jeśli jest to zwykły komin murowany z cegły, nie będzie się nadawał do odprowadzania dymu z kominka z wkładem. Podczas palenia z ograniczonym dopływem powietrza, co często ma miejsce w zamkniętych kominkach, temperatura dymu jest bowiem znacznie niższa niż w kominkach otwartych, piecach czy kotłach na paliwa stałe starego typu i wykrapla się z niego wilgoć, która szybko zniszczyłaby przewód kominowy.

Dlatego należy w nim zamontować wkład ze stali kwasoodpornej. Umieszcza się go w istniejącym kominie, wsuwając każdy kolejny odcinek do wnętrza poprzedniego, aby skropliny nie wydostawały się na zewnątrz wkładu. Warunkiem powodzenia takiego zabiegu jest niezmniejszający się na całej długości przekrój komina oraz brak uskoków, załamań i innych przeszkód w postaci na przykład wystających do wnętrza fragmentów cegieł lub zaprawy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak połączyć kominek i komin?

Po ustawieniu wkładu kominkowego, ale przed jego obudowaniem, należy go podłączyć do komina, w którym jest już wcześniej zamontowany stalowy wkład. Najlepiej, gdy kominek stoi bezpośrednio przed kominem lub tuż obok niego. W otworze wykutym w kominie kilkadziesiąt centymetrów nad górną ścianką wkładu trzeba zamontować trójnik. Dwa jego wyloty będą połączone z wkładem kominowym, trzeci – posłuży do połączenia go z króćcem wylotu dymu z kominka.

Jakiego przewodu użyć przyłączając komin do kominka?

Przyłączając komin do kominka należy użyć przewodu posisdającego atest dopuszczający do odprowadzania dymu z palenisk na paliwa stałe. Powinien być włączony do komina pod kątem około 45 stopni albo – gdy kąt jest większy, mieć rewizję, która pozwoli go wyczyścić w razie zapchania. Wygodnie jest użyć elastycznego przewodu. Zniweluje on ewentualne przesuwanie się wkładu pod wpływem naprężeń wywołanych rozszerzalnością cieplną jego korpusu. Potrzebne są wtedy odpowiednie kształtki przejściowe dostosowane do wymiarów i rodzaju komina. Średnica przewodu przyłączeniowego musi być taka, jak średnica króćca wylotu spalin z kominka. Jeśli jest inna, należy użyć kształtki redukcyjnej dobranej zgodnie z instrukcją montażu danego modelu wkładu. Będzie to gwarancją tego, że nasze ogrzewanie kominkowe będzie w przyszłości działało bez zarzutu.

Jeśli trzeba zbudować nowy komin

Wygodnie jest poprowadzić go wzdłuż ściany zewnętrznej i ustawić przy niej kominek. Można użyć elementów ceramicznych lub stalowych systemów kominowych, koniecznie z izolacją z ognioodpornej wełny mineralnej, która jest w takich warunkach niezbędna. Rury ceramiczne uszczelnia się kitem kwasoodpornym, pustaki łączy zaprawą nakładaną na wierzch. Kominy systemowe nie powinny być trwale połączone ze ścianami, do których przylegają.

Trzeba je mocować za pomocą obejm kotwionych w ścianie budynku, pozostawiając między nimi niewielki odstęp. Komin zewnętrzny musi się opierać na stopie fundamentowej. Jego wysokość mierzona od miejsca podłączenia rury przyłączeniowej z kominka do wylotu nad dachem nie może być mniejsza niż 4 m. Powinien mieć wyczystkę (otwór z otwieraną pokrywą) do gromadzenia i usuwania pozostałości po procesie spalania.

Komin wewnętrzny najłatwiej dobudować w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem, używając stalowych elementów kominowych. Są lekkie, więc wystarczy je oprzeć na cokole odizolowanym od posadzki dwiema warstwami papy lub na zbrojonej nadlewce. Można je też poprowadzić pionowo bezpośrednio znad okapu kominka. To ostatnie rozwiązanie nie jest wprawdzie zalecane (komin nie ma wyczystki i podczas jego czyszczenia sadza osypuje się do komory paleniska), ale stosunkowo łatwe do wykonania.

Izolacja komina

W stropie i w dachu trzeba zrobić otwory, przez które komin zostanie wyprowadzony nad dach, a po jego zamontowaniu odpowiednio je zabezpieczyć. Jego ścianki muszą być oddylatowane od elementów palnych na bezpieczną odległość. Jest ona określana indywidualnie dla każdego modelu komina stalowego i podawana jako symbol Cxx (C60 – odległość zewnętrznej powierzchni komina co najmniej 60 mm).

Szczelina dylatacyjna musi być wypełniona wełną mineralną. Szczyt komina nad dachem należy zakończyć od góry tak zwaną czapą ze zbrojonego betonu wystającą kilka centymetrów poza jego obrys. Na poddaszu, jeśli jest nieogrzewane, oraz ponad dachem komin trzeba zaizolować warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Wylot komina musi się znajdować co najmniej 60 cm nad kalenicą dachu płaskiego (o kącie nachylenia mniejszym niż 12°) oraz stromego z pokryciem łatwo palnym, na przykład gontem albo strzechą, i co najmniej 30 cm nad powierzchnią dachu stromego z pokryciem niepalnym.

Autor: Wiktor Greg

W razie braku wolnego przewodu kominowego można go dobudować wewnątrz. Komin ma wtedy korzystne warunki pracy – nie wychładza się. Układ pomieszczeń na górnej kondygnacji może jednak wykluczać takie rozwiązanie. Jest ono także trudne technicznie – wymaga przebicia się przez strop i wszystkie warstwy dachu

Autor: Piotr Mastalerz

Stosunkowo łatwo jest poprowadzić lekki stalowy komin wzdłuż ściany zewnętrznej domu. Powinien być dwuścienny z warstwą ocieplenia zapobiegającą zbyt szybkiemu schładzaniu dymu (jest ono odpowiedzialne za zaburzania ciągu kominowego)

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło?

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na...

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...