| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ciepły i komfortowy dom zimą. Co należy sprawdzić przed nadejściem mrozów?

Ciepły i komfortowy dom zimą. Co należy sprawdzić przed nadejściem mrozów?

Ciepły dom to sprawny kocioł i grzejniki, pomieszczenia zabezpieczone przed utratą ciepła i szczelna termoizolacja. Zobacz, jak i kiedy przeprowadzić najważniejsze działania, które przygotują dom do zimy.

Sprawna instalacja grzewcza to podstawa

Przede wszystkim należy zadbać o stan i prawidłowe działanie źródeł ciepła. Korzystanie z ogrzewania z sieci miejskiej jest bardzo wygodne – nie musimy troszczyć się o stan kotła i zakup materiałów opałowych. Konserwacja takiej instalacji ogranicza się na ogół do ewentualnego odpowietrzenia kaloryferów. Natomiast właściciele domów, w których zainstalowane są niezależne piece gazowe lub na paliwo stałe, przyzwyczajeni są do nieco szerszej skali prac przygotowawczych. W zależności od typu zastosowanej instalacji, obejmować one mogą sprawdzenie działania termostatów, siłowników czy zaworów mieszających. W każdym budynku bardzo ważna jest też kontrola przewodów wentylacyjnych. Ich sprawność ma bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Zabezpieczenie domu przed utratą ciepła

Nawet najnowocześniejsze i prawidłowo działające urządzenia grzewcze nie będą w pełni wydajne w domach, które nie są w stanie utrzymać generowanej temperatury. Niekontrolowana ucieczka ciepła sprawia, że musimy wciąż dogrzewać pomieszczenia spalając przy tym coraz więcej gazu czy innych materiałów opałowych, co w konsekwencji może destabilizująco wpływać na budżet domowy. Przyczyna problemów z efektywnym ogrzewaniem związana jest często z nieszczelnością drzwi i okien. Zdarza się jednak, że powierzchnie te są dobrze zabezpieczone, a zimno i tak się pojawia. Skąd? Choćby ze strychu, garażu lub piwnicy. Pomieszczenia te powinny być więc odpowiednio odseparowanie od części mieszkalnej domu. Można je też ocieplić specjalnymi systemami termoizolacyjnymi, przeznaczonymi do montażu na stropach w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane.

Prawidłowe ocieplenie domu

Termoizolacja to we współczesnych domach standardowy element wykończenia ścian zewnętrznych. Zapewnia optymalny klimat w pomieszczeniach, wpływa na komfort życia i energooszczędność, stanowi wierzchnią, estetyczną warstwę elewacji. Jako skuteczna zapora przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sama jest stale narażona na ich szkodliwe oddziaływanie. Warto więc na bieżąco reagować na wszelkie pęknięcia i niepokojące naleciałości na ścianie zewnętrznej, tarasie czy balkonie. Pozornie błaha skaza może być początkiem większych problemów, związanych np. z wpływem wszechobecnej wilgoci.

ZDANIEM EKSPERTA

Wilgoć jest przyczyną występowania na powierzchni elewacji grzybów i pleśni, gromadzi się też w szczelinach, gdzie pod wpływem skoków temperatury powietrza, może nawet prowadzić do rozsadzania otaczającej ją struktury. W zależności od miejsca, charakteru oraz stopnia zauważonych uszkodzeń, wskazane jest użycie odpowiedniego preparatu naprawczego lub kompleksowe odnowienie całości. W tym drugim przypadku dużym ułatwieniem są tzw. ocieplenia na ocieplenia, czyli systemy elewacyjne, które nie wymagają zrywania starych, zniszczonych powłok.

Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych

Bądź przygotowany do zimowych prac wokół domu

Może się tak zdarzyć, że mniejsze bądź większe prace naprawcze trzeba będzie przeprowadzić już w okresie zimowym. W takiej sytuacji wybierzmy do tego odpowiedni, możliwie pogodny dzień. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, w jakich temperaturach użytkowania, wykorzystane materiały zachowują niezbędne właściwości. Jeżeli natomiast nasze ściany, dach, okna i drzwi nie wymagają dodatkowych działań, możemy skupić się na sprawdzeniu, czy również teren wokół domu jest gotowy na mroźniejsze dni. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli budynków, którzy być może będą zmuszeni do odśnieżenia chodnika albo posypywania oblodzonego podjazdu piaskiem czy solą. Na ogół wystarczy po prostu sprawdzenie swoich zasobów narzędziowych - łopat i urządzeń przydatnych podczas zimy. Takie drobne czynności prewencyjne pozwalają przygotować się na ewentualne skrajnie ciężkie warunki pogodowe, a przy okazji stanowią nieoceniony wkład w długofalową troskę o utrzymanie domu w pożądanym stanie. Przełom jesieni i zimy to dobry moment na okresowy przegląd swoich czterech kątów.

Instalacja grzewcza - co sprawdzić przed zimą?

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Projekty domów energooszczędnych - czy budując...

Projekty domów energooszczędnych o wiele staranniej niż tradycyjne określają jakie materiały powinny...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.