| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Akumulator ciepła – sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu

Akumulator ciepła – sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu

Akumulatory ciepła coraz częściej są instalowane w domach jednorodzinnych. Dzięki nim znika problem z zimnym domem o poranku i koniecznością natychmiastowego rozpalenia w kotle po przebudzeniu, czy chłodem w pomieszczeniach po powrocie z pracy. Jak działa akumulator ciepła, ile kosztuje i jak go dopasować do mocy kotła?

Sezon grzewczy zawsze nadwyręża domowy budżet. Koszty ogrzewania dominują wtedy w rodzinnych wydatkach związanych z utrzymaniem domu. Można jednak temu zaradzić i zaoszczędzić instalując akumulator ciepła. Jest to urządzenie, które optymalizuje pracę kotła, a tym samym przynosi spore oszczędności. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu budując dom lub modernizując kotłownię.

Czym jest akumulator ciepła i jak działa?

Akumulatory, zwany też buforem ciepła to najczęściej kilkusetlitrowy izolowany zbiornik, który pozwala zgromadzić energię cieplną z wielu różnych dostępnych w budynku źródeł ciepła. Mogą nimi być kotły na paliwa stałe, kominki, kotły automatyczne, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne czy też prąd z sieci. Gromadzący ciepło bufor w momencie kiedy zaistnieje taka potrzeba, przekazuje nagromadzone ciepło, w odpowiednich proporcjach i czasie, do różnych odbiorników tego ciepła w budynku. Mogą być to grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy zasobnikowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy chociażby uzyskać duży zapas ciepłej wody, który wystarczy nam na kilka dni. Rozwiązanie to jest dostępne nie tylko dla nowo realizowanych kotłowni, ale również istnieje możliwość rozbudowania istniejącej już instalacji o akumulator ciepła.

Akumulator ciepła

Akumulator ciepła

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ile to kosztuje i skąd biorą się oszczędności?

Aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw trochę zainwestować. Zdaniem eksperta z firmy Mora, w przypadku nowej kotłowni zastosowanie podstawowej formy akumulacji ciepła zwiększy wydatki na wykonanie instalacji o około 12-15 proc. W dużej mierze kwota ta zależy od mocy kotłowni, a co za tym idzie zapotrzebowania obiektu na ciepło. Jednakże nakłady te zwrócą się już po trzech latach użytkowania. Zbiorniki akumulacyjne są idealnym rozwiązaniem dla każdego kotła na paliwa stałe, albowiem pozwalają zmniejszyć zużycie opału nawet o 15–20 proc. To właśnie na oszczędności opału zyskujemy najwięcej. Dzięki zastosowaniu buforów ciepła kotły nie tylko pracują na swoich najlepszych parametrach sprawności, ale dodatkowo możemy wybrać kotły o większych komorach spalania, co z kolei skutkuje zmniejszeniem częstotliwość naszych wizyt w kotłowni. Dodatkowymi korzyściami z posiadania bufora jest obniżenie zanieczyszczenia kotła sadzami, co podwyższa jego sprawność i zmniejsza częstotliwość jego oczyszczania. Innym rozwiązaniem, które również pozwala zaoszczędzić przy zastosowaniu bufora ciepła, jest instalacja go w układach grzewczych zasilanych energią elektryczną. Wytworzona w czasie niższej taryfy elektrycznej energia zgromadzona jest w zasobniku i trafia do ogrzewanego budynku dopiero wtedy, gdy jest niezbędna.

Jak dopasować akumulator ciepła do swojego domu?

Dobór bufora ciepła nie jest taką prostą sprawą i najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Oczywiście możemy przyjąć pewne założenia, na przykład takie, że optymalnym rozwiązaniem dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w domu o metrażu 120-150 m2, przy mocy kotła na poziomie 15-20 kW podstawowy akumulator ciepła powinien mieć pojemność ok 500-600 litrów. To jednak pewien punkt odniesienia, bo każdy użytkownik ma inne potrzeby i różne urządzenia podpięte do instalacji grzewczej (np. kolektory słoneczne czy kominek). Kluczowe w doborze odpowiedniego akumulatora ciepła jest sporządzenie listy koniecznych problemów do rozwiązania, z którymi bufor musi sobie poradzić jak np. wydłużony czas pracy czy większy zapas ciepłej wody. Z taką listą najlepiej udać się do specjalisty, który kompleksowo dopasuje urządzenia do potrzeb naszego domu.

Dodatkowe korzyści ekonomiczne i podwyższony komfort użytkowania systemu grzewczego w naszym domu, to poważne argumenty przemawiające za tym, by stosować akumulatory ciepła. Najważniejsze w całym procesie dobierania odpowiedniego akumulatora ciepła jest znalezienie wykonawcy z odpowiednim doświadczeniem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...