| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Zasobnik ciepłej wody - na co zwracać uwagę przy wyborze

Zasobnik ciepłej wody - na co zwracać uwagę przy wyborze

Kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody energią słoneczną, czyli za darmo. Typowe w polskich warunkach jest wykorzystywanie ich do podgrzania wody użytkowej. Konieczny jest jednak zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do przygotowania c.w.u. Teoretycznie mogą też wspomagać centralne ogrzewanie, jednak wymaga to większych nakładów finansowych na bardziej skomplikowaną instalację, więc niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Jeśli chcemy mieć kolektory słoneczne, powinniśmy kupić duży zasobnik ciepłej wody. Typowe urządzenie to zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła (wężownicami), tak zwany biwalentny – umożliwiający podgrzewanie wody zarówno przez kolektory, jak i przez kocioł. Możliwy jest zakup całego kompletu – kotła, zasobnika i kolektorów jednego producenta i takie rozwiązanie wydaje się najmniej kłopotliwe (montaż, serwis, gwarancję – wszystko zapewni jedna firma).

Są też firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży samych kolektorów słonecznych i osprzętu do nich. Jeśli z jakichś względów wolimy zaopatrzyć się w takiej firmie, kotła musimy poszukać gdzie indziej i zastanowić się, gdzie kupimy zasobnik ciepłej wody (biorąc pod uwagę cenę, warunki gwarancji, serwisu i jakość urządzenia). Warto też sprawdzić, czy po połączeniu wszystkich urządzeń w jeden układ nie będzie problemów ze sterowaniem całością.

Rozważając opłacalność zakupu kolektorów, trzeba wziąć pod uwagę ilość używanej przez nas ciepłej wody. Jeśli potrzebujemy jej dużo, to taka inwestycja ma sens.

Pamiętajmy, że instalacja z kolektorami słonecznymi wymaga zastosowania dużego zasobnika na wodę – 200 l to minimum, a jeżeli w domu mieszkają więcej niż trzy osoby lub gdy chcemy korzystać z bardzo dużej wanny, pojemność zasobnika powinna być jeszcze większa. Należy sprawdzić, czy znajdzie się na niego miejsce.

  • Zalety: darmowa energia, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń
  • Wady: wysoka cena, efektywność zależna od pogody
  • Zastosowanie: w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową
Autor: A. i M. Sterniccy

Kotłownia z kolektorami słonecznymi

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie energooszczędne: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne są energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i olej. Tańsza...

Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie...

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej...

Nawet w największym domu, bardzo często powierzchnie pod względem funkcjonalności są wykorzystanie do...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.