| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Zanim kupisz kocioł. Kryteria wyboru kotłów gazowych

Zanim kupisz kocioł. Kryteria wyboru kotłów gazowych

Kotły gazowe cieszą się ogromną popularnością. Pod względem komfortu nie dorównują im żadne urządzenia grzewcze na węgiel, drewno lub biopaliwa. Poznaj rodzaje kotłów gazowych i sprawdź, które z nich są dla ciebie najlepsze - jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne.

Na jaki gaz?

Kotły mogą być przystosowane do etanu lub porpan-butanu. Większość może być zasilana dowolnym rodzajem gazu. Niektóre modele mają układy samoczynnie dostosowujące pracę palnika do zastosowanego paliwa, w innych może być konieczne przezbrojenie polegające na wymianie dysz i regulacji parametrów spalania. Kupując kocioł, trzeba wtedy zdecydować, jakim gazem ma być zasilany, a w przypadku zmiany paliwa wezwać serwisanta, który przezbroi kocioł.

Kotły jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne?

Jeżeli mamy już w domu działający układ do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie zamierzamy go modernizować, możemy kupić kocioł jednofunkcyjny – tylko do zasilania instalacji c.o. Jednak zazwyczaj potrzebujemy systemu do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, a kotły gazowe znakomicie nadają się do obu tych zastosowań. Nie wszystkie działają tak samo – warto wiedzieć, jakie są tego konsekwencje.

Kotły dwufunkcyjne wydają się najatrakcyjniejsze – ze względu na cenę. Ich zaletą jest też to, że zajmują mało miejsca. Zwykle są przeznaczone do powieszenia na ścianie. Mają wbudowany cały osprzęt niezbędny do działania instalacji grzewczej – pompę obiegową, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik, przeponowe naczynie wzbiorcze oraz niezbędną armaturę. Umieszczenie tych elementów wewnątrz obudowy kotła pozwala ograniczyć przestrzeń potrzebną do urządzenia domowej kotłowni i bardzo upraszcza montaż instalacji. Znakomicie nadają się do zamontowania w pomieszczeniu użytkowym niebędącym kotłownią.

Są nazywane dwufunkcyjnymi, bo dostarczają ciepło do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewają wodę użytkową, a odbywa się to w trakcie przepływu wody przez znajdujący się w kotle wymiennik ciepła. Podgrzewana jest więc tylko taka ilość wody, jaka wypływa z kranu – nie gromadzi się jej na zapas. Z tego wynika charakterystyczna dla kotłów dwufunkcyjnych cecha – ilość dostarczanej ciepłej wody jest mocno ograniczona. 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Konwencjonalny, czy kondensacyjny?

Wybór zależy od możliwości finansowych – ten, kogo stać, powinien wybrać kocioł kondensacyjny, tym bardziej że firmy powoli odchodzą od produkcji bardziej paliwożernych urządzeń niekondensacyjnych. Ich wybór jest zatem coraz mniejszy i ograniczony do urządzeń bardzo prostych.

Wiszący, czy stojący?

Do domów jednorodzinnych przeznaczone są przede wszystkim wiszące – tańsze i praktyczniejsze. Stojące, o dużej pojemności wodnej, lepiej nadają się do dużych instalacji. Te o nowoczesnej konstrukcji (kondensacyjne) są bardzo drogie. Ale jeśli komuś nie szkoda miejsca i pieniędzy, może zainstalować taki także w małym domu jednorodzinnym. Stojące kotły z żeliwnym wymiennikiem ciepła uznawane są za niezniszczalne.

Jak kupić kocioł dobrej jakości?

Wiele osób zastanawia się, kotły kondensacyjne której marki są najlepsze? Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń trudno to jednoznacznie stwierdzić. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na dostępność serwisu i części zamiennych, bo nawet jeśli kocioł działa prawidłowo, to konieczne są jego regularne przeglądy i regulacja. Kupując kocioł znanej marki, nie powinniśmy mieć z tym problemów.

Sprawdź moc grzewczą

Wybierając kocioł, trzeba zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. W najtańszych modelach kotłów bywa ona na poziomie kilkunastu kilowatów. To w zupełności wystarczy do ogrzewania pomieszczeń w niedużym domu. Ale komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez taki kocioł stoi pod znakiem zapytania. Jeśli chcemy w miarę swobodnie z niej korzystać (napełniać wannę i jednocześnie korzystać ze zlewozmywaka w kuchni czy z umywalki), moc kotła powinna być większa – znacznie powyżej 20 kW. Jeśli chcemy zamontować w łazience bardzo dużą wannę lub panel prysznicowy z hydromasażem, lepiej nie kupujmy kotła dwufunkcyjnego. Strumień dostarczanej przez niego ciepłej wody może być zbyt mały, byśmy byli zadowoleni z działania tych urządzeń.

WARTO WIEDZIEĆ

Kocioł z zasobnikiem

Zasobnik na wodę to przydatny dodatek do kotła. Jego wielkość wybiera się w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Najmniejsze, o pojemności kilkudziesięciu litrów, mogą być wbudowane w kocioł wiszący. Zasobniki o pojemności około 100 l również bywają wbudowane w kocioł, ale całość zajmuje więcej miejsca. Najpopularniejsze rozwiązanie to osobny kocioł (wiszący) i współpracujący z nim oddzielny zasobnik – najczęściej do ustawienia na podłodze.

Zasobniki do domów jednorodzinnych mają zwykle od 80 do 300 l. Producenci oferują je w zestawach z kotłami dobranymi tak, by mockotła była dopasowana do parametrów zasobnika. Strumień ciepłej wody dostarczanej z zasobnika jest bardziej stabilny niż z podgrzewacza przepływowego, a do tego może być większy niż wytwarzany przez kocioł bez zasobnika o tej samej mocy. Ważne jest, że temperatura wody z zasobnika nie zmienia się nagle, kiedy ktoś w domu odkręci drugi kran z ciepłą wodą. Możliwe jest też korzystanie z niej przy bardzo małym wypływie, który do uruchomienia podgrzewacza przepływowego byłby niewystarczający.

Zanim kupimy kocioł dwufunkcyjny z przepływowym podgrzewaczem wody, sprawdźmy, czy nasza instalacja wodna spełnia warunki stawiane przez jego producenta. Niedogodności w użytkowaniu takiego kotła mogą się pojawić, gdy występują wahania ciśnienia wody, na przykład przy korzystaniu z urządzenia hydroforowego. Ponadto aby podgrzewacz w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie przy wymaganym minimalnym przepływie.

Jakie sterowniki do pieców c.o. sprawią, że nie spędzisz sezonu grzewczego w kotłowni

Większośc pieców c.o. już fabrycznie jest wyposażona w proste sterowniki. Bez nich trudno...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....