Wybieramy piec gazowy: piec stojący czy piec wiszący?

2010-07-20 13:34
Kocioł wiszący dwufunkcyjny
Autor: Marcin Czechowicz Wiszący kocioł dwufunkcyjny ma gabaryty niewielkiej wiszącej szafki i w zasadzie jest kompletną kotłownią

Wybierając piec gazowy mamy dylemat: wybrać stojący czy wiszący? Większość nowoczesnych kotłów gazowych do domów jednorodzinnych to niewielkie urządzenia przeznaczone do powieszenia na ścianie. Wyjątkiem są kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o dużej pojemności oraz kotły o większej mocy. Przeczytaj nasz poradnik kupującego piec gazowy do domu.

Kotły stojące

Kotły stojące z wbudowanym zasobnikiem. Stojące kotły z wbudowanym zasobnikiem to najczęściej specjalne wersje kotłów wiszących, których podzespoły zostały umieszczone w jednej dużej obudowie ze zbiornikiem do magazynowania podgrzanej przez kocioł wody użytkowej. Gdy pojemność zbiornika przekracza 100 l, gabaryty i ciężar urządzenia uniemożliwiają powieszenie go na ścianie. Takie stojące piece gazowe wyglądem przypominają lodówki i tak też bywają nazywane przez fachowców z branży. Są alternatywą dla zestawu złożonego zkotła i dołączanego do niego zasobnika. Wyglądają od nich nieco lepiej, bo wszelkie rury, osprzęt i armatura są ukryte w ich obudowach. A zatem stojący kocioł z wbudowanym zasobnikiem można polecić szczególnie do domu, w którym będzie on zainstalowany wpomieszczeniu użytkowym (kuchni, łazience, spiżarni, warsztacie) i zależy nam, by wyglądał estetycznie, a zapotrzebowanie naszej rodziny na ciepłą wodę użytkową jest tak duże, że nie wystarczy do jej ogrzania kocioł wiszący.

Kotły stojące bez zasobnika - najczęściej mają nieco inną niż wiszące konstrukcję. Ich najważniejszy element – wymiennik ciepła spaliny-woda – jest wykonany z żeliwa. Jest przez to dużo większy i cięższy niż stalowe lub aluminiowe wymienniki kotłów wiszących.
Kotły z wymiennikiem żeliwnym są droższe i uznawane za solidniejsze od nowocześniejszych, ale jednocześnie mniej trwałych kotłów z wymiennikiem ze stali czy aluminium. Są polecane szczególnie do starych instalacji, w których chcemy wymienić kocioł na nowy. Ze względu na dużą pojemność wodną i klasyczną konstrukcję tego typu kotły lepiej współpracują ze starymi instalacjami niż nowoczesne kotły wiszące.

Kotły wiszące

Kotły wiszące przepływowe. Zaletą kotłów wiszących przepływowych są niewielkie rozmiary i korzystna cena. Wiszący kocioł dwufunkcyjny (z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody, czyli niepotrzebujący zasobnika) ma gabaryty niewielkiej wiszącej szafki kuchennej i w zasadzie jest kompletną kotłownią. Taki piec gazowy jest więc najlepszym rozwiązaniem do małego domu lub mieszkania, w którym na duże urządzenie szkoda miejsca.

Kotły wiszące z zasobnikiem. Jeśli na kocioł jest przewidziane miejsce w osobnym pomieszczeniu – kotłowni, to zapewne nie będzie problemu z zamontowaniem w nim najpopularniejszego zestawu: kotła wiszącego z dołączanym do niego zasobnikiem – najczęściej stojącym, choć zasobniki o pojemności mniejszej niż 100 l bywają produkowane także w wersji do powieszenia na ścianie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają