| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet. Jak sprawić, aby zwykły kocioł stał się inteligentny?

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet. Jak sprawić, aby zwykły kocioł stał się inteligentny?

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej nowoczesnych i drogich kotłów. Okazuje się jednak, że to mit. Dowiedz się, jakie zalety ma automatyczne sterowanie ogrzewaniem i jak można wzbogacić swój kocioł o tę funkcję.

Możliwości automatyki do kotłów

Kocioł, uzupełniony o moduł automatycznego sterowania, stwarza użytkownikom zupełnie nowe możliwości w zarządzaniu ogrzewaniem. Dobrze zaprogramowane urządzenie powinno sprawić, że kocioł stanie się praktycznie bezobsługowy i sam będzie wiedział kiedy się włączyć i jak pracować, aby utrzymywać temperaturę zadaną przez użytkowników.

Nasz kocioł najczęściej będzie korzystał z ustawionego przez nas scenariusza na dany dzień tygodnia. Możemy w nim określić, w które dni i o której godzinie kocioł ma się załączać i wyłączać. Dzięki temu, w domu zacznie się robić ciepło chwilę przed tym jak będziemy wstawać do pracy i chwilę przed tym, jak będziemy z niej wracać. W dni wolne można oczywiście ustawić oddzielny program działania, w zależności od naszych potrzeb. W efekcie, możemy wyeliminować sytuacje, w których kocioł ogrzewa pusty dom. Przyczynia się to do obniżenia rachunków za ogrzewanie, a ponadto jest niezmiernie wygodne.

W systemach automatycznego sterowania ogrzewaniem, oprócz ustawienia harmonogramu na cały tydzień, istnieje możliwość zaplanowania kilku specjalnych scenariuszy. Dzięki temu, możemy za pomocą jednego przycisku zakomunikować kotłowi, że wybieramy się na dłuższy wyjazd i chcemy, aby w domu była utrzymywana tylko temperatura przeciwzamrożeniowa.

Analogiczny program możemy zaplanować na wypadek wizyty gości. Gdy z harmonogramu wynika, że domownicy powinni już spać i kocioł może się wyłączyć, taki scenariusz sprawi, że praca kotła zostanie wyjątkowo przedłużona do godzin nocnych.

A co w przypadku, gdy wybieramy się na urlop i nie wiemy kiedy dokładnie wrócimy? Nikt przecież nie chce wrócić do kompletnie przemarzniętego domu. Tutaj z pomocą przychodzi sterowanie kotłem przez internet.

Autor: BERETTA

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

BeSMART - nowy inteligentny system regulacji marki Beretta z możliwością zdalnego sterowania kotłem za pomocą mobilnej aplikacji

Nowoczesny system zdalnego sterowania BeSMART oparty jest na współpracy mobilnej aplikacji z programatorem i modemem WiFi (korzystającym z internetowej sieci domowej), podłączonym w prosty sposób do kotła.

Uniwersalny, gdziekolwiek jesteś

Seria BeSMART jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Programator BeSMART może sterować w trybie termostatu ON/OFF wszystkimi kotłami gazowymi. Wystarczy podłączyć modem WiFi za pomocą przewodu 2-żyłowego bezpośrednio do zacisków ON/OFF w kotle oraz do sieci elektrycznej, a następnie ściągnąć i zainstalować bezpłatną aplikację BeSMART na swój tablet lub smartfon (z systemem Android lub iOS).

Szereg możliwości

Sterownik umożliwia ręczną nastawę temperatur: dziennej T3, nocnej T2 i antyzamarzaniowej T1 w przedziale od +1°C do +35°C (T3>T2>T1). Za pomocą przycisku ESC/MODE można dokonać wyboru jednego z pięciu trybów: AUTO, OFF, RĘCZNY, PRZYJĘCIE czy WAKACJE.

Jak sterować kotłem przez internet?

Sterowanie ogrzewaniem przez internet odbywa się najczęściej za pomocą aplikacji udostępnianej przez producenta. Po podłączeniu w trybie komunikacji cyfrowej OT zyskujemy dostęp do wszystkich funkcji, które są na panelu sterowania kotła. Dzięki aplikacji możemy z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do internetu) włączać i wyłączać ogrzewanie w naszym domu czy ustawiać konkretną temperaturę. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy nagrzać wnętrze po dłuższej nieobecności lub wtedy, gdy zapomnimy przed wyjściem z domu zaprogramować kotła tak, jak chcieliśmy.

Te wszystkie udogodnienia nie są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy najnowszych kotłów, które umożliwiaja podłączenie modemu Wi-Fi i sterowanie przez internet. Istnieją na rynku systemy, które potrafią rozszerzyć każdy kocioł gazowy o nowoczesne funkcje, takie jak włączanie, wyłączanie oraz ustawianie temperatury z dowolnego miejsca na świecie. Ich montaż jest prosty, nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Niektóre systemy można także rozbudować o możliwość reagowania na zmiany pogody, na podstawie prognoz pobieranych z internetu. Dzięki temu, kocioł może sam reagować z wyprzedzeniem na nagłe zmiany temperatury. Takie rozwiązanie wyróżnia się na tle tradycyjnych sterowników pogodowych tym, że unikamy kupowania i montażu sondy montowanej na zewnątrz domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Aplikacja BeSmartInteligentna i intuicyjna aplikacja dla każdego

Jeszcze nigdy programowanie i sterowanie domowym komfortem cieplnym nie było tak proste, jak z aplikacją mobilną. Przyjazna dla użytkownika polskojęzyczna aplikacja BeSMART służy do zdalnego sterowania przez WiFi i umożliwia użytkownikowi zarządzanie komfortem cieplnym we własnym domu, a także kontrolę kotła za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera. Z poziomu mobilnego urządzenia można sprawdzić stan swojego systemu ogrzewania, jak również zaprogramować przedziały czasowe, regulować temperaturę czy zmieniać tryby pracy kotła. Aplikacja jest dostępna w sklepie Google albo Apple Store (w zależności od systemu operacyjnego zainstalowanego na urządzeniu mobilnym)

W celu zasięgnięcia dalszych informacji i szczegółów technicznych, warto odwiedzić specjalną stronę internetową www.besmart-home.com, dedykowaną wyłącznie nowemu programatorowi BeSMART.

Nowe regulatory są dostępne w ofercie RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A. od kwietnia 2016 roku, a komplet programatora BeSMART z modemem WiFi można zakupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i czysty sposób ogrzewania domu

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto...

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach....

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...