Regulator temperatury, czyli termostat nie tylko do grzejników

2011-10-04 16:45

Termostaty pokojowe, pozwalają na płynną regulację temperatury w domu. Regulator temperatury zamontowany zazwyczaj w salonie, reaguje na zmianę temperatury w tym pomieszczeniu. Jeżeli będzie ona odbiegać od tzw. komfortu cieplnego, termostat i automatyka, będą starały się jak najszybciej go osiągnąć.

Regulator temperatury
Autor: Andrzej Szandomirski Regulator temperatury montuje się w pomieszczeniu reprezentacyjnym. Steruje on pracą kotła - gdy poziom temperatury przekracza zadaną na termostacie, kocioł automatycznie się wyłącza

Regulator temperatury sterujący pracą kotła

Termostaty w domach znajdziemy nie tylko przy grzejnikach. Są używane także do sterowania pracą kotła. Tak zwany termostat pokojowy czy też termoregulator jest wyposażony w czujnik temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Gdy temperatura jest wyższa od zadanej przez użytkownika, następuje reakcja bimetalu znajdującego się w termostacie i rozwarcie styku elektrycznego, a tym samym zatrzymanie pracy kotła. Gdy temperatura w pomieszczeniu się obniży, nastąpi zwarcie styku i kocioł zacznie podgrzewać wodę.

Regulator temperatury łączy się z kotłem zwykłym kablem elektrycznym.

Regulator temperatury do grzejników elektrycznych, c.w.u. i pomp

W ten sam sposób termostaty sterują pracą grzejników elektrycznych i podgrzewaczy wody, powodując włączanie i wyłączanie ich elementów grzejnych, oraz pracą klimatyzatorów, włączając i wyłączając znajdujące się w nich sprężarki oraz wentylatory.

Dostępne są także termostaty przylgowe, które montuje się na rurach. Reagują one na zmiany temperatury wody płynącej rurami i służą na przykład do sterowania pracą pomp obiegowych.

Termostaty elektroniczne

Oprócz termostatów mechanicznych dostępne są także elektroniczne, które umożliwiają dokładniejsze ustawienie żądanej temperatury i bardziej precyzyjną kontrolę nad urządzeniami grzewczymi. Tego typu termostaty pokojowe często są wyposażone także w zegar sterujący, aby możliwe było zaprogramowanie różnych wartości temperatury dla różnych okresów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.