| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Regulator pokojowy do pieca - gdzie zamontować? - PORADA

Regulator pokojowy do pieca - gdzie zamontować? - PORADA

Regulator pokojowy to element automatyki do sterowania pracą kotła, która współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Ważne jest jednak, aby regulatory pokojowe zamontować w takich punktach domu, by użytkownicy mogli z nich wygodnie korzystać a instalacja pracowała wg wybranych ustawień. Zobacz, jakie miejsca są na to najlepsze.

Jak działa regulator pokojowy?

Zadaniem regulatora pokojowego jest sterowanie pracą kotła w zależności od przyjętego programu, to znaczy ogrzewanie wody w obiegu c.o. i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej do zadanej temperatury w określonym czasie.

Istnieją regulatory w wersji uproszczonej, umożliwiające ustawienie jedynie temperatury mającej panować w ciągu dnia oraz nocą, i bardziej rozbudowane, pozwalające na zaprogramowanie temperatury na każdą godzinę w ciągu doby i na każdy dzień tygodnia. Regulatory są połączone kablami elektrycznymi ze sterownikami pieca do c.o. i w ten sposób dyktują mu parametry pracy i wskazują aktualną temperaturę czynnika grzewczego oraz temperaturę w pomieszczeniu.

Gdzie zamontować regulator?

Ponieważ regulator pokojowy pełni nadrzędną funkcję w sterowaniu pracą kotła, ważne jest, jakie parametry będą podawane do kotła jako wiodące. Zwyczajowo przyjmuje się, że regulator powinien sterować temperaturą powietrza w pomieszczeniu reprezentatywnym.

Najczęściej na pomieszczenie reprezentatywne jest wybierany salon (pokój dzienny). Taki wybór jest zwykle słuszny, gdyż tu zazwyczaj przez większą część dnia skupia się życie rodzinne. Problem może się pojawić wtedy, gdy w salonie występują dodatkowe zyski ciepła, na przykład od kominka, od ludzi, lub dodatkowe straty ciepła, na przykład na skutek częstego otwierania drzwi zewnętrznych (zwłaszcza gdy w domu nie ma wiatrołapu). Takie zakłócenia mogą powodować dyskomfort domowników przebywających w pozostałych pomieszczeniach, które będą narażone na niedogrzewanie lub przegrzewanie.

Wydaje się uzasadnione montowanie regulatora pokojowego w miejscach ustronnych, nienarażonych na:

  1. regulowanie go przez osoby do tego niepowołane (na przykład dzieci);
  2. dodatkowe zyski lub straty ciepła niewystępujące w innych częściach mieszkania. Takimi miejscami mogą być:
    • w domach parterowych – korytarze (z wyjątkiem wejściowego); najlepiej korytarz prowadzący do gabinetu (pokoju pracy), który jest zwykle usytuowany w zacisznym miejscu; jeśli korytarz się załamuje, dobre miejsce na regulator jest za rogiem, bo tam wpływ ewentualnych przeciągów na jego wskazania będzie ograniczony;
    • w domach piętrowych – zwykle przy sypialni rodziców na piętrze lub półpiętrze; tu temperatura jest ustabilizowana i nie ma bezpośredniego oddziaływania kominka; gorzej z dostępem dzieci.

Gdzie nie umieszczać regulatora pokojowego?

Niezależnie od wyboru kondygnacji są pewne zasady, których należy przestrzegać, szukając dobrego miejsca na regulator. Kategorycznie nie należy umieszczać go:

  1. na ścianach, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne;
  2. na ścianach zewnętrznych (zimnych);
  3. w miejscach zamkniętych, gdzie naturalna cyrkulacja ogrzanego powietrza jest utrudniona (na przykład za szafami, za firanami).

Duża odległość pomiędzy regulatorem temperatury a kotłem nie ma wpływu na poprawność działania układu. Na regulatorze jest zawsze umieszczony wskaźnik informujący o aktualnym stanie pracy kotła po to, by nie trzeba było biegać do kotłowni i sprawdzać, czy i jak urządzenie pracuje.

Regulator jest zwykle raz, w pierwszym sezonie grzewczym, poddawany kalibracji. Później należy już tylko okresowo programować jego tygodniowe lub dobowe cykle pracy. Jak często będzie trzeba to robić, zależy wyłącznie od zmian trybu życia domowników i ich upodobań co do komfortowej temperatury.

Jak piec grzewczy (gazowy, olejowy) przygotować do sezonu?

Sezon grzewczy tuż, tuż. Upewnij się, że piec centralnego ogrzewania będzie działał jak należy....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.