| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe - szczególnie te nowoczesne - są właściwie bezobsługowe. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanej automatyce sterującej pracą pieców gazowych, która sprawia, że ilość ciepła dostarczanego do instalacji grzewczej jest zawsze optymalna. Poznaj różnice w sterowaniu poszczególnymi typami pieców gazowych.

Kotły gazowe nie wymagają wielu czynności obsługowych. Po zamontowaniu i ustawieniu wszystkich parametrów przez instalatora zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny, kocioł konwencjonalny i kocioł kondensacyjny, nie powinny absorbować naszej uwagi przez cały sezon grzewczy.

Regulatory

Do oszczędnej i wygodnej eksploatacji pieca gazowego potrzebny jest regulator (nie wszystkie kotły są w niego fabrycznie wyposażone). Najprostsza metoda regulacji jego pracy polega na zastosowaniu mechanicznego termostatu włączającego palnik kotła, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej wartości, i wyłączającego, gdy ją przekroczy. Nieco więcej funkcji oferują programowane termostaty elektroniczne, umożliwiające programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o wybranej porze doby. Najbardziej precyzyjną regulację automatyczną zapewniają regulatory pogodowe z czujnikiem temperatury na zewnątrz domu, dostosowujące temperaturę wody w instalacji do warunków zewnętrznych. Są przydatne szczególnie w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym. Umożliwiają utrzymanie najwyższej sprawności instalacji, a więc zapewniają jej najbardziej ekonomiczną pracę.

Łatwość obsługi kotła zależy przede wszystkim właśnie od rodzaju zastosowanego regulatora. Ponieważ kotły konwencjonalne są zazwyczaj traktowane jako produkt dla klientów o mniej zasobnych portfelach, producenci oferują je w komplecie z prostszymi i tańszymi regulatorami niż kotły kondensacyjne. Ale często można dokupić do kotła regulator z większą liczbą funkcji, takich jak regulacja pogodowa, programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o określonych porach doby z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, sterowanie niezależnie kilkoma obiegami grzewczymi (na przykład na górnej i na dolnej kondygnacji albo niezależne sterowanie grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym) czy współpraca z kolektorami słonecznymi podczas podgrzewania wody użytkowej.

Przegląd kotła

Przed kolejnym sezonem powinniśmy wezwać serwisanta, by wykonał przegląd pieca gazowego, który polega przede wszystkim na jego wyczyszczeniu i oczywiście sprawdzeniu, czy wszystkie elementy funkcjonują prawidłowo. Podczas przeglądu sprawdzany jest też układ odprowadzenia spalin, więc przy okazji dowiadujemy się, czy czyszczenia nie wymaga komin.

Do czego służy kocioł jednofunkcyjny, a do czego kocioł dwufunkcyjny?

Decyzja o tym, czy kupimy kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny, musi być poprzedona...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Przegląd kotłów 5 klasy Metal Fach

Przy planowaniu zakupu nowego kotła lub modernizacji kotłowni inwestorzy mogą korzystać z programów...

Czy kocioł na paliwa stałe może być ekologiczny?...

Pojęcie ekologii i ekologicznych rozwiązań od lat zalewają rynek. Czym właściwe jest ekologia? Czy kocioł na...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...