| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe - szczególnie te nowoczesne - są właściwie bezobsługowe. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanej automatyce sterującej pracą pieców gazowych, która sprawia, że ilość ciepła dostarczanego do instalacji grzewczej jest zawsze optymalna. Poznaj różnice w sterowaniu poszczególnymi typami pieców gazowych.

Kotły gazowe nie wymagają wielu czynności obsługowych. Po zamontowaniu i ustawieniu wszystkich parametrów przez instalatora zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny, kocioł konwencjonalny i kocioł kondensacyjny, nie powinny absorbować naszej uwagi przez cały sezon grzewczy.

Regulatory

Do oszczędnej i wygodnej eksploatacji pieca gazowego potrzebny jest regulator (nie wszystkie kotły są w niego fabrycznie wyposażone). Najprostsza metoda regulacji jego pracy polega na zastosowaniu mechanicznego termostatu włączającego palnik kotła, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej wartości, i wyłączającego, gdy ją przekroczy. Nieco więcej funkcji oferują programowane termostaty elektroniczne, umożliwiające programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o wybranej porze doby. Najbardziej precyzyjną regulację automatyczną zapewniają regulatory pogodowe z czujnikiem temperatury na zewnątrz domu, dostosowujące temperaturę wody w instalacji do warunków zewnętrznych. Są przydatne szczególnie w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym. Umożliwiają utrzymanie najwyższej sprawności instalacji, a więc zapewniają jej najbardziej ekonomiczną pracę.

Łatwość obsługi kotła zależy przede wszystkim właśnie od rodzaju zastosowanego regulatora. Ponieważ kotły konwencjonalne są zazwyczaj traktowane jako produkt dla klientów o mniej zasobnych portfelach, producenci oferują je w komplecie z prostszymi i tańszymi regulatorami niż kotły kondensacyjne. Ale często można dokupić do kotła regulator z większą liczbą funkcji, takich jak regulacja pogodowa, programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o określonych porach doby z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, sterowanie niezależnie kilkoma obiegami grzewczymi (na przykład na górnej i na dolnej kondygnacji albo niezależne sterowanie grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym) czy współpraca z kolektorami słonecznymi podczas podgrzewania wody użytkowej.

Przegląd kotła

Przed kolejnym sezonem powinniśmy wezwać serwisanta, by wykonał przegląd pieca gazowego, który polega przede wszystkim na jego wyczyszczeniu i oczywiście sprawdzeniu, czy wszystkie elementy funkcjonują prawidłowo. Podczas przeglądu sprawdzany jest też układ odprowadzenia spalin, więc przy okazji dowiadujemy się, czy czyszczenia nie wymaga komin.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ile miejsca zajmie ci w domu piec gazowy

Piece gazowe zajmują znaczenie mniej miejsca niż kotły na węgiel lub olej opałowy. Są skonstruowane tak, by...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Montaż pieca w kotłowni. Gdzie i jak montować...

Montaż pieca w kotłowni musi zostać wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Trzeba także...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...