| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe: jakie sterowanie jest najwygodniejsze?

Piece gazowe - szczególnie te nowoczesne - są właściwie bezobsługowe. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanej automatyce sterującej pracą pieców gazowych, która sprawia, że ilość ciepła dostarczanego do instalacji grzewczej jest zawsze optymalna. Poznaj różnice w sterowaniu poszczególnymi typami pieców gazowych.

Kotły gazowe nie wymagają wielu czynności obsługowych. Po zamontowaniu i ustawieniu wszystkich parametrów przez instalatora zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny, kocioł konwencjonalny i kocioł kondensacyjny, nie powinny absorbować naszej uwagi przez cały sezon grzewczy.

Regulatory

Do oszczędnej i wygodnej eksploatacji pieca gazowego potrzebny jest regulator (nie wszystkie kotły są w niego fabrycznie wyposażone). Najprostsza metoda regulacji jego pracy polega na zastosowaniu mechanicznego termostatu włączającego palnik kotła, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej wartości, i wyłączającego, gdy ją przekroczy. Nieco więcej funkcji oferują programowane termostaty elektroniczne, umożliwiające programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o wybranej porze doby. Najbardziej precyzyjną regulację automatyczną zapewniają regulatory pogodowe z czujnikiem temperatury na zewnątrz domu, dostosowujące temperaturę wody w instalacji do warunków zewnętrznych. Są przydatne szczególnie w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym. Umożliwiają utrzymanie najwyższej sprawności instalacji, a więc zapewniają jej najbardziej ekonomiczną pracę.

Łatwość obsługi kotła zależy przede wszystkim właśnie od rodzaju zastosowanego regulatora. Ponieważ kotły konwencjonalne są zazwyczaj traktowane jako produkt dla klientów o mniej zasobnych portfelach, producenci oferują je w komplecie z prostszymi i tańszymi regulatorami niż kotły kondensacyjne. Ale często można dokupić do kotła regulator z większą liczbą funkcji, takich jak regulacja pogodowa, programowanie określonej temperatury w pomieszczeniach o określonych porach doby z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, sterowanie niezależnie kilkoma obiegami grzewczymi (na przykład na górnej i na dolnej kondygnacji albo niezależne sterowanie grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym) czy współpraca z kolektorami słonecznymi podczas podgrzewania wody użytkowej.

Przegląd kotła

Przed kolejnym sezonem powinniśmy wezwać serwisanta, by wykonał przegląd pieca gazowego, który polega przede wszystkim na jego wyczyszczeniu i oczywiście sprawdzeniu, czy wszystkie elementy funkcjonują prawidłowo. Podczas przeglądu sprawdzany jest też układ odprowadzenia spalin, więc przy okazji dowiadujemy się, czy czyszczenia nie wymaga komin.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu?

Jaki sposób ogrzewania domu jest najlepszy? Pan Paweł wybrał kocioł zgazowujący drewno. Czy to był...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domu i ciepłej...

Nawet w największym domu, bardzo często powierzchnie pod względem funkcjonalności są wykorzystanie do...

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.