Ile miejsca zajmie ci w domu piec gazowy

2013-09-02 17:42

Piece gazowe zajmują znaczenie mniej miejsca niż kotły na węgiel lub olej opałowy. Są skonstruowane tak, by powiesić je na ścianie. Niektóre modele kotłów gazowych możesz nawet zabudować.

Piec gazowy
Autor: Mariusz Bykowski Stojące kotły żeliwne są solidniejsze od niewielkich wiszących, ale zajmują sporo miejsca i nie zawsze osiągają równie wysoką sprawność. Stosuje się je najczęściej tam, gdzie potrzebna jest duża moc grzewcza

Kotły gazowe zajmują mniej miejsca niż kotły na olej lub paliwa stałe

Większość kotłów gazowych do domów jednorodzinnych ma niewielkie wymiary i masę. Zajmują mało miejsca w pomieszczeniu, bo są skonstruowane tak, by je powiesić na ścianie. W porównaniu z dysponującymi podobną mocą grzewczą kotłami na paliwa stałe czy na olej opałowy gwarantują bardzo dużą oszczędność miejsca.

Niektóre modele kotłów możesz zabudować

Wśród kotłów gazowych są nawet modele przeznaczone do zabudowy – można je umieścić we wnęce ściennej lub w szafce, a od przodu zakryć płytą meblową. Także kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody mogą być w wersji wiszącej, choć dotyczy to tylko tych, w których zasobnik jest stosunkowo niewielki (do 80 l).

Kiedy piece gazowe wymagają więcej miejsca

Więcej miejsca potrzeba na kocioł z wbudowanym dużym zasobnikiem (o pojemności powyżej 80 l), który jest potrzebny, gdy w domu mieszkają więcej niż trzy osoby lub mieszkańcy zamierzają często kąpać się w dużej wannie. Jeśli ciepłą wodę mają przygotowywać wspomagające pracę kotła kolektory słoneczne, zasobnik powinien mieć co najmniej 200 l – taki również może być zintegrowany z kotłem.

Są jeszcze duże gazowe kotły o tradycyjnej solidnej konstrukcji, z żeliwnymi wymiennikami ciepła – mają duże gabaryty i znaczną masę, więc nie produkuje się ich w wersji wiszącej.

Na takie urządzenie, którego zaletą jest trwałość znacznie powyżej 20 lat (kotły wiszące na ogół po kilkunastu latach nadają się do wymiany), musimy poświęcić sporo miejsca w kotłowni – podobnie jak na kocioł na olej opałowy, drewno czy węgiel.

Oglądaj: Kiedy warto kupić kocioł na biomasę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.