| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na paliwo stałe wybrać, aby otrzymać dofinansowanie?

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na paliwo stałe wybrać, aby otrzymać dofinansowanie?

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła. Jaki kocioł na paliwo stałe powinieneś wybrać, aby móc ubiegać się o dotację z gminy?

Niska emisja to zwrot określający emisję zanieczyszczeń pochodzących z domowych kotłowni węglowych i pieców grzewczych. W wielu miejscowościach, szczególnie w południowej części Polski, niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który prowadzi do zwiększonej zachorowalności na choroby układu krążenia i oddychania.

Niska emisja jest efektem nieprawidłowego sposobu spalania paliw, spalania tanich paliw o niskich parametrach grzewczych lub palenia w przestarzałych kotłach. Aby walczyć z problemem zanieczyszczonego powietrza, pojawiła się inicjatywa gminnych dofinansowań do zakupu nowych kotłów spełniających wymagania najwyższej, 5 klasy kotłów według normy PN-EN 303-5:2012.

Autor: thinkstockphotos.com

Do najlepszej, 5 klasy zaliczają się kotły na paliwa kopalne i biopaliwa, które spełniają rygorystyczne wymagania co do ilości emitowanych zanieczyszczeń zależnie od sposobu załadunku i niezależnie od nominalnej mocy cieplnej. Aby otrzymać dotację na zakup kotła centralnego ogrzewania, emitowany przez niego tlenek węgla nie może przekraczać 700 mg/m3, wyprodukowanych organicznych związków lotnych nie może być więcej niż 30 mg/m3, a pyłu więcej niż 60 mg/m3 gazu spalinowego, w przypadku załadunku ręcznego. Dla załadunku automatycznego wartości te wynoszą odpowiednio: 500 mg/m3, 20 mg/m3 i 40 mg/m3 spalin.

Program dofinansowania zależy od gminy, na obszarze której zamierzamy wymieniać źródło ciepła w budynku. Informacji na temat wysokości i warunków przyznania pieniędzy na wymianę źródła ciepła w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), najlepiej szukać na ich stronach internetowych lub osobiście odwiedzić urząd. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Autor: thinkstockphotos.com

Metal-Fach wprowadził na rynek innowacyjną serię kotłów należących do najwyższej, regulowanej normą klasy jakości. Parametry kotłów spełniają wymagania PONE, a co za tym idzie ich zakup objęty jest programem dofinansowań. Wśród nich znajdują się kotły na ekogorszek - SEG i SEG PLUS - z palnikiem retortowym, gdzie paliwo podawane podajnikiem unoszone jest pionowo w górę. A także kotły na pellet - SD DUO BIO, SEG BIO oraz SEP - z palnikiem rynnowym będącym przedłużeniem rury podajnika, gdzie paliwo przesuwane jest poziomo, a zasobnik zabezpieczony jest przed zapłonem paliwa systemem Strażak.

W wymienniku ciepła kotłów znajdują się odpowiednio skonstruowane poziome lub pionowe płyty, które utrudniają wydostawanie się z kotła niespalonych cząstek paliwa ograniczając emisję zanieczyszczeń do powietrza. Ponadto płyty zwiększają powierzchnię wymiennika, tym samym zwiększając sprawność kotła, zachowaną przy regularnym czyszczeniu z gromadzących się na płytach sadzy i pyłu.

Automatyczna zapalarka i pojemny zasobnik z podajnikiem pozwalają na kilkudniową bezobsługową pracę kotła. Każdy z kotłów w serii wyposażony jest także w zabezpieczenie otwarcia drzwiczek, które powoduje przerwanie pracy podajnika oraz wentylatora nadmuchowego w przypadku wykrycia uchylenia jakiejkolwiek z par drzwiczek kotła. Aby utrzymać niskie zużycie paliwa i tym samym niższą emisję spalin, sterownik wyposażony jest w zegar czasu rzeczywistego, na którym ustawia się godziny zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową oraz wyższą lub niższą temperaturę w budynku w ciągu tygodnia. Oprogramowanie decyduje o odpaleniu lub wygaszeniu kotła, aby uzyskać oczekiwane przez użytkowników parametry ogrzewania.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Akumulator ciepła – sposób na obniżenie kosztów...

Akumulatory ciepła coraz częściej są instalowane w domach jednorodzinnych. Dzięki nim znika problem z zimnym...

Gazowe kotły kondensacyjne o nowoczesnym wyglądzie

Buderus wprowadził na rynek nową linię gazowych kotłów kondensacyjnych – Logamax plus GB192i...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.