| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Kocioł z zamkniętą komorą spalania - gdy nie masz kotłowni

Kocioł z zamkniętą komorą spalania - gdy nie masz kotłowni

Gdy nie masz w domu miejsca na kotłownię, sprawdzi się kocioł turbo, czyli kocioł z zamkniętą komorą spalania. Do tego typu pieców gazowych powietrze jest doprowadzane spoza budynku specjalnym przewodem. Kocioł z zamkniętą komorą spalania możesz zamontować w kuchni lub łazience.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły turbo) są zwykle wyposażone w wentylatory zasysające powietrze i wymuszające przepływ spalin. Te ostatnie są usuwane poza budynek szczelnym przewodem spalinowym. Ciąg kominowy, jego wielkość lub brak przestają w tej sytuacji mieć znaczenie.

Autor: VIESSMANN

Gdy w domu nie mamy miejsca na kotłownię, pozotsaje umieścić kocioł gazowy w kuchni lub łazience

Kocioł z zamkniętą komorą spalania do mniejszych pomieszczeń

Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest bardziej bezpieczny niż kocioł z otwartą komorą spalania. Dzięki całkowitemu odizolowaniu komory spalania od pomieszczenia użytkownikom takich kotłów nie grozi zatrucie tlenkiem węgla powstającym podczas spalania przy niedostatecznej ilości tlenu.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania wymaga mniejszego pomieszczenia. W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania minimum to 6,5 m³, dla kotłów pobierających powietrze do spalania w tradycyjny sposób – 8 m³. Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,2 m.

Kocioł z zamnkniętą komorą spalania zapewnia większy komfort użytkowania. Ponieważ kocioł nie pobiera powietrza do spalania ze swojego otoczenia, w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany, nie powstaje podciśnienie zasysające świeże, a więc zimne powietrze z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze nie wychładza się niepotrzebnie.

ZDANIEM EKSPERTA

Dlaczego warto mieć kocioł dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody nie potrzebują dodatkowego zbiornika do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W ich obudowie mieści się praktycznie cała kotłownia wraz z osprzętem.

Większy komfort korzystania z ciepłej wody daje wprawdzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u., ale zajmie on więcej miejsca. Jeśli w kuchni mamy odpowiednio dużo przestrzeni, można zamontować wiszący kocioł jednofunkcyjny, a pod nim zasobnik. Ostatnio pojawiły się kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody. Wyglądają jak duże lodówki i są przeznaczone do ustawienia w pomieszczeniach użytkowych. Mogą trochę hałasować (warto zainteresować się głośnością przed wyborem konkretnego modelu), chociaż zwykle nie są głośniejsze od zmywarki do naczyń.

Przeczytaj dodatkowo:
Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto...

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach....

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie...

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja...

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.