| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Kocioł z zamkniętą komorą spalania - gdy nie masz kotłowni

Kocioł z zamkniętą komorą spalania - gdy nie masz kotłowni

Gdy nie masz w domu miejsca na kotłownię, sprawdzi się kocioł turbo, czyli kocioł z zamkniętą komorą spalania. Do tego typu pieców gazowych powietrze jest doprowadzane spoza budynku specjalnym przewodem. Kocioł z zamkniętą komorą spalania możesz zamontować w kuchni lub łazience.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły turbo) są zwykle wyposażone w wentylatory zasysające powietrze i wymuszające przepływ spalin. Te ostatnie są usuwane poza budynek szczelnym przewodem spalinowym. Ciąg kominowy, jego wielkość lub brak przestają w tej sytuacji mieć znaczenie.

Autor: VIESSMANN

Gdy w domu nie mamy miejsca na kotłownię, pozotsaje umieścić kocioł gazowy w kuchni lub łazience

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kocioł z zamkniętą komorą spalania do mniejszych pomieszczeń

Kocioł z zamkniętą komorą spalania jest bardziej bezpieczny niż kocioł z otwartą komorą spalania. Dzięki całkowitemu odizolowaniu komory spalania od pomieszczenia użytkownikom takich kotłów nie grozi zatrucie tlenkiem węgla powstającym podczas spalania przy niedostatecznej ilości tlenu.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania wymaga mniejszego pomieszczenia. W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania minimum to 6,5 m³, dla kotłów pobierających powietrze do spalania w tradycyjny sposób – 8 m³. Wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 2,2 m.

Kocioł z zamnkniętą komorą spalania zapewnia większy komfort użytkowania. Ponieważ kocioł nie pobiera powietrza do spalania ze swojego otoczenia, w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany, nie powstaje podciśnienie zasysające świeże, a więc zimne powietrze z zewnątrz. Dzięki temu wnętrze nie wychładza się niepotrzebnie.

ZDANIEM EKSPERTA

Dlaczego warto mieć kocioł dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody nie potrzebują dodatkowego zbiornika do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W ich obudowie mieści się praktycznie cała kotłownia wraz z osprzętem.

Większy komfort korzystania z ciepłej wody daje wprawdzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u., ale zajmie on więcej miejsca. Jeśli w kuchni mamy odpowiednio dużo przestrzeni, można zamontować wiszący kocioł jednofunkcyjny, a pod nim zasobnik. Ostatnio pojawiły się kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody. Wyglądają jak duże lodówki i są przeznaczone do ustawienia w pomieszczeniach użytkowych. Mogą trochę hałasować (warto zainteresować się głośnością przed wyborem konkretnego modelu), chociaż zwykle nie są głośniejsze od zmywarki do naczyń.

Zasobnik ciepłej wody - na co zwracać uwagę przy wyborze

Kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody energią słoneczną, czyli za darmo. Typowe w polskich...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....