| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jaki piec centralny do domu jednorodzinnego? Poradnik

Jaki piec centralny do domu jednorodzinnego? Poradnik

Piec centralny w domu jednorodzinnym to inwestycja nie tylko konieczna, ale też niezwykle ważna dla komfortu mieszkańców. Istotny jest np. rodzaj wybranego urządzenia, jego funkcje, wyposażenie, marka. To wszystko wpływać będzie na efektywność systemu grzewczego i wysokość rachunków. Radzimy, jak wybrac optymalny piec c.o. do domu.

Wybór paliwa do pieca centralnego ogrzewania

Wybierając piec centralny należałoby zacząć od dostępności paliwa. Najpopularniejszy jest gaz ziemny (sieciowy) zasilający kotły gazowe, ale – nie zawsze dostępny.

Najtańsze pod względem eksploatacji są paliwa takie jak węgiel, brykiety, koks, drewno – wykorzystywane przez szeroki asortyment kotłów na paliwa stałe. Jednak ten sposób zasilania jest kłopotliwy pod względem eksploatacji – opał trzeba gdzieś przechowywać.

Gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a użytkownikom zależy na komfortowej eksploatacji – decydują się najczęściej na gaz płynny lub olej opałowy – a zatem odpowiednio piec gazowy lub kocioł olejowy. Mało popularnym rozwiązaniem – aczkolwiek możliwym – jest kocioł elektryczny.

Kocioł gazowy wiszący 

Kocioł na paliwa stałe

Kocioł z otwartą komorą spalania czy kocioł z zamkniętą komorą spalania

Kotły gazowe mogą mieć otwartą komorę spalania lub zamkniętą komorę spalania. W kotłach z otwartą komorą spalania, powietrze potrzebne do spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł – zatem pomieszczenie to musi spełniać określone wymagania. Kotły z zamkniętą komorą spalania mają nieco inne wymagania instalacyjne i eksploatacyjne, wyższą sprawność, ale są droższe. Wśród tego typu kotłów oddzielną grupą są kotły kondensacyjne, które odzyskują “dodatkowe” ciepło ze spalin, uzyskując tym samym sprawność powyżej 100%. Kotły kondensacyjne wymagają podłączenia do kanalizacji, do której odprowadzany jest kondensat. Zależnie od ilości miejsca można zainstalować kocioł stojący lub wiszący.

Kotły na paliwa stałe - np. piec węglowy lub piec na pelety - z założenia służą wyłącznie do ogrzewania. Bardzo rzadko zdarza się model, do którego możliwe jest podłączenie zasobnika ciepłej wody. Kotły na paliwa stałe mogą być opalane drewnem, węglem kamiennym, miałem węglowym, trocinami, brykietem. Osiągają sprawność na poziomie 80%. Niestety, instalację grzewczą zasilaną kotłem tego typu trudno jest regulować z racji różnorodności i specyfiki paliwa, np. brak ciągłości dostaw do komory spalania.

Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny

Jak już jesteśmy zdecydowani na rodzaj paliwa, pozostaje wybór funkcji urządzenia: czy ma służyć wyłącznie do ogrzewania – wówczas powinien być kocioł jednofunkcyjny – czy również do podgrzewania wody – wtedy do kotła jednofunkcyjnego trzeba podłączyć zasobnik lub zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny.

Kotły olejowe mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, choć te drugie zdarzają się rzadko. Ich sprawność osiąga około 94%. Najczęściej są to duże urządzenia, choć na rynku jest już kilka modeli “kompaktowych”.

Piece gazowe oprócz tego, że mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, mogą też różnić się typem palników a co za tym idzie sposobem instalacji.

Nowy piec c.o. - jaki schemat instalacji c.o. wybrać?

Nowy piec c.o. w istniejącej już instalacj centralnego ogrzewania wymaga przemyślenia, w jaki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować...

Odpowiednie sterowanie temperaturą w domu pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jednym z rozwiązań,...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...