| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jaki piec centralny do domu jednorodzinnego? Poradnik

Jaki piec centralny do domu jednorodzinnego? Poradnik

Piec centralny w domu jednorodzinnym to inwestycja nie tylko konieczna, ale też niezwykle ważna dla komfortu mieszkańców. Istotny jest np. rodzaj wybranego urządzenia, jego funkcje, wyposażenie, marka. To wszystko wpływać będzie na efektywność systemu grzewczego i wysokość rachunków. Radzimy, jak wybrac optymalny piec c.o. do domu.

Wybór paliwa do pieca centralnego ogrzewania

Wybierając piec centralny należałoby zacząć od dostępności paliwa. Najpopularniejszy jest gaz ziemny (sieciowy) zasilający kotły gazowe, ale – nie zawsze dostępny.

Najtańsze pod względem eksploatacji są paliwa takie jak węgiel, brykiety, koks, drewno – wykorzystywane przez szeroki asortyment kotłów na paliwa stałe. Jednak ten sposób zasilania jest kłopotliwy pod względem eksploatacji – opał trzeba gdzieś przechowywać.

Gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, a użytkownikom zależy na komfortowej eksploatacji – decydują się najczęściej na gaz płynny lub olej opałowy – a zatem odpowiednio piec gazowy lub kocioł olejowy. Mało popularnym rozwiązaniem – aczkolwiek możliwym – jest kocioł elektryczny.

Kocioł gazowy wiszący 

Kocioł na paliwa stałe

Kocioł z otwartą komorą spalania czy kocioł z zamkniętą komorą spalania

Kotły gazowe mogą mieć otwartą komorę spalania lub zamkniętą komorę spalania. W kotłach z otwartą komorą spalania, powietrze potrzebne do spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł – zatem pomieszczenie to musi spełniać określone wymagania. Kotły z zamkniętą komorą spalania mają nieco inne wymagania instalacyjne i eksploatacyjne, wyższą sprawność, ale są droższe. Wśród tego typu kotłów oddzielną grupą są kotły kondensacyjne, które odzyskują “dodatkowe” ciepło ze spalin, uzyskując tym samym sprawność powyżej 100%. Kotły kondensacyjne wymagają podłączenia do kanalizacji, do której odprowadzany jest kondensat. Zależnie od ilości miejsca można zainstalować kocioł stojący lub wiszący.

Kotły na paliwa stałe - np. piec węglowy lub piec na pelety - z założenia służą wyłącznie do ogrzewania. Bardzo rzadko zdarza się model, do którego możliwe jest podłączenie zasobnika ciepłej wody. Kotły na paliwa stałe mogą być opalane drewnem, węglem kamiennym, miałem węglowym, trocinami, brykietem. Osiągają sprawność na poziomie 80%. Niestety, instalację grzewczą zasilaną kotłem tego typu trudno jest regulować z racji różnorodności i specyfiki paliwa, np. brak ciągłości dostaw do komory spalania.

Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny

Jak już jesteśmy zdecydowani na rodzaj paliwa, pozostaje wybór funkcji urządzenia: czy ma służyć wyłącznie do ogrzewania – wówczas powinien być kocioł jednofunkcyjny – czy również do podgrzewania wody – wtedy do kotła jednofunkcyjnego trzeba podłączyć zasobnik lub zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny.

Kotły olejowe mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, choć te drugie zdarzają się rzadko. Ich sprawność osiąga około 94%. Najczęściej są to duże urządzenia, choć na rynku jest już kilka modeli “kompaktowych”.

Piece gazowe oprócz tego, że mogą być jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, mogą też różnić się typem palników a co za tym idzie sposobem instalacji.

Nowy piec c.o. - jaki schemat instalacji c.o. wybrać?

Nowy piec c.o. w istniejącej już instalacj centralnego ogrzewania wymaga przemyślenia, w jaki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja grzewcza. Co zrobić, by ogrzewanie...

Właściwe ogrzewanie domu powinno uwzględniać potrzeby jego mieszkańców. Nowoczesna instalacja...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić...

Gdy brakuje urządzeń regulujących zasilanie instalacji grzewczej, znacznie obniża się komfort użytkowania...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.