| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jak ogrzewa kocioł kondensacyjny? Schemat działania

Jak ogrzewa kocioł kondensacyjny? Schemat działania

Kocioł kondensacyjny został wymyślony przez ekspertów inżynieryjnych w celu jak najpełniejszego wykorzystania energii zawartej w paliwach. Efekt ich pracy, czyli właśnie piec kondensacyjny, jest ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Zobacz, w jaki sposób działa kocioł kondensacyjny.

Schemat kotła kondensacyjnego z dwoma wumiennikamiJak działa kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny to urządzenie odzyskujące tę część energii cieplnej, która w kotłach tradycyjnych tracona jest wraz z parą wodną. Podstawowym elementem każdego kotła jest wymiennik ciepła. W kotłach kondensacyjnych są albo dwa niezależne wymienniki albo jeden – dwustopniowy. Pierwszy – tak zwany pierwotny – działa tak, jak w kotle niekondensacyjnym. Spaliny są w nim znacznie schładzane, ale nie poniżej temperatury punktu rosy.

Tajemnica kotłów kondensacyjnych to drugi wymiennik, zwany wtórnym lub kondensacyjnym, w którym spaliny są schładzane poniżej temperatury punktu rosy. Woda (o temperaturze 30-70°C), powracająca z instalacji c.o., wpływa do wymiennika wtórnego, odbierając ciepło ze spalin i schładzając je poniżej temperatury punktu rosy (58°C). W wyniku tego procesu woda ogrzewa się, a para wodna zawarta w spalinach wykrapla się na zewnętrznych ściankach wymiennika ciepła w postaci kondensatu (czyli wody z rozpuszczonymi w niej toksycznymi związkami, które powstały w procesie spalania).

Dzięki wtórnemu schładzaniu spaliny opuszczające kocioł mają bardzo niską temperaturę. W nowoczesnych kotłach temperatura spalin jest tylko 10-15°C wyższa od temperatury wody powracającej z instalacji c.o. Im więcej energii cieplnej uzyskuje się ze spalin, tym wyższa jest sprawność kotła. W kotłach kondensacyjnych jest to wartość powyżej 100% w odniesieniu do wartości opałowej.

Agresywny kondensat

Kondensat uzyskany po wykropleniu pary wodnej ze spalin jest agresywny chemicznie. Dlatego wszystkie elementy kotłów kondensacyjnych muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Kondensat gromadzony jest zazwyczaj w specjalnym zbiorniczku z syfonem, a stamtąd odprowadza się go do kanalizacji. Trzeba pamiętać, że przewód łączący kocioł c.o. z kanalizacją nie powinien być stalowy. Z uwagi na właściwości korozyjne kondensatu, w różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące jego odprowadzenia. W domach jednorodzinnych zwykle instaluje się kotły o mocy nie większej niż 30 kW. Kondensat, który powstaje w takich kotłach, można bez problemów odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji.

Przewody zamiast komina

Kotły kondensacyjne (kondensujące) są to urządzenia z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym przepływem spalin. Nie potrzebują komina, gdyż spaliny odprowadzane są bezpośrednio na zewnątrz domu. Dzięki odizolowaniu procesu spalania od pomieszczenia, kotły te są bezpieczniejsze dla użytkowników niż kotły tradycyjne. Do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować tylko przewody kominowe zalecane przez producenta, wykonane z odpowiednich materiałów (kondensat jest silnie korozyjny).  Wylot spalin może być ułożony prawie poziomo, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to producent.

Wysoka sprawność

Kotły kondensacyjne mogą być jednofunkcyjne, jednofunkcyjne ze zintegrowanym zasobnikiem lub dwufunkcyjne. Są one od półtora nawet do trzech razy droższe od odpowiadających im kotłów niekondensacyjnych. Rekompensata za wysoką cenę jest wysoka sprawność urządzenia, a co za tym idzie – oszczędność (w ciągu roku zużywają około 20-30% mniej gazu).

Termostat pokojowy bez programatora - gdzie go montować?

Termostat pokojowy bez programatora to najprostszy regulator instalacji centralnego ogrzewania....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki pojemnościowy podgrzewacz wody: wybór...

Kocioł jednofunkcyjny i pojemnościowy podgrzewacz wody to dość popularne zestawienie. Zobacz, jak ustalić...

Instalacja grzewcza zimą – przygotowanie do...

Coraz niższe temperatury zmuszają nas do rozpoczęcia ogrzewania domu. Jednak system grzewczy, zanim na dobre...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Piec na pellet - jaki kocioł kupić do ogrzewania...

Piec na pellet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...