| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Ile kosztują kotły jednofunkcyjne stojące? Porównaj ceny urządzeń

Ile kosztują kotły jednofunkcyjne stojące? Porównaj ceny urządzeń

Kotły jednofunkcyjne stojące można montować w domu, jeśli jest pomieszczenie techniczne, a w nim dość miejsca. Sprawdź jakie masz możliwości wyboru i jak kształtują się ceny kotłów stojących w zależności od tego czy są to kotły jednofunkcyjne czy kotły kondensacyjne.

Kocioł stojący jednofunkcyjny żeliwny

  • od 4 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 6 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 15 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Bardziej wymagającym klientom nadal oferowane są coraz mniej popularne wśród kotłów małej mocy kotły jednofunkcyjne stojące z żeliwnymi wymiennikami ciepła. Ich trwałość ocenia się na kilkadziesiąt lat. Ponieważ z założenia są przeznaczone dla klientów szukających urządzeń solidnych i trwałych, a niekoniecznie najtańszych, w tej kategorii widać zdecydowanie większą dbałość producentów o staranność wykonania i jakość użytych materiałów. Znajduje to oczywiście odbicie w cenie.

Tego typu kotły produkcji polskiej lub włoskiej o mocy 20 kW kosztują około 4,5 tys. zł, urządzenia zachodnich marek w najprostszych wersjach (między innymi z palnikiem jedostopniowym - bez modulacji mocy) można kupić w podobnej cenie, ale żeliwny kocioł stojący renomowanej marki zachodniej wyposażony w zaawansowany regulator z możliwością programowania temperatury i funkcjami ułatwiającymi oszczędzanie ciepła to już wydatek rzędu 7-9 tys. zł. Zdecydowanie najdroższe są - rzadko spotykane - żeliwne kotły kondensacyjne. Ich ceny przekraczają 15 tys. zł i w związku z tym ich zakup trudno uznać za opłacalny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Żeliwne kotły jednofunkcyjne są solidne i trawałe, a producenci szczególnie dbają o staranność ich wykonania i jakość użytych materiałów.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kotły stojące wyglądem przypominają lodówki (tak też bywają nazywane przez fachowców z branży). Są one alternatywą dla zestawu złożonego z kotła i dołączanego do niego zasobnika.

Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem

  • od 6 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 6,5 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 11 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Dla wielu istotne jest, że tego typu urządzenia prezentują się dużo lepiej niż kocioł i osobny zasobnik połączone plątaniną rur "ozdobionych" zaworami. Dlatego można je polecić szczególnie do domów, w których kocioł będzie stał w pomieszczeniu wykorzystywanym nie tylko jako kotłownia. Mimo obecności takiego urządzenia nie odnosi się wrażenia przebywania w pomieszczeniu technicznym. Ceny kotłów z wbudowanym zasobnikiem o pojemności około 100 l (wystarczającej do domu zamieszkanego przez czteroosobową rodzinę) zaczynają się od mniej więcej 6 tys. zł. Tyle trzeba zapłacić za kocioł produkcji polskiej o mocy około 20 kW z żeliwnym wymiennikiem. Tego typu kotły producentów zachodnich kosztują 7-10 tys. zł. Logika nakazywałaby przypuszczać, że kotły z wymiennikami stalowymi lub aluminiowo-krzemowymi będą kosztować mniej. W praktyce jednak okazuje się, że kotły stojące z wbudowanymi zasobnikami występują najczęściej w wersji kondensacyjnej i dlatego kosztują więcej niż ich konwencjonalne żeliwne odpowiedniki. Kondensacyjny kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem kosztuje przynajmniej 11 tys. zł, ale ponieważ producenci właśnie ten rodzaj kotłów wybierają na swoje topowe modele, bardzo często wyposażają je w skomplikowane systemy regulacji umożliwiające bezpośrednie podłączenie kilku obiegów ogrzewania podłogowego oraz współpracę z kolektorami słonecznymi. Tak wyposażone kotły kosztują od 15 do ponad 20 tys. zł.

Kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem pojemnościowym

  • od 4 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 4,3 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 8 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zapewniającym przyzwoity komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej jest kocioł z podgrzewaczem pojemnościowym - zasobnikiem wyposażonym w wężownicę. Do zwykłego kotła jednofunkcyjnego podłącza się wybranej wielkości podgrzewacz wody, instaluje się odpowiednią armaturę, pompę i taki zestaw pełni już dwie funkcje: ogrzewa pomieszczenia i podgrzewa wodę użytkową. Praktycznie każdy producent kotłów sprzedaje kompletne zestawy złożone z kotła z odpowiednimi pompami i armaturą oraz podgrzewacza. Cena zestawu jest oczywiście niższa od sumy cen poszczególnych elementów kupowanych osobno i może być konkurencyjna w stosunku do zestawu złożonego z markowego kotła i dokupionego do niego taniego podgrzewacza nieznanej firmy. Oprócz cen przy wyborze warto brać pod uwagę ewentualne problemy z serwisem, jeśli wyposażenie kotłowni będzie pochodzić od różnych producentów. Najtańsze zestawy składają się z kotła wiszącego i cylindrycznego zasobnika stojącego o pojemności około 100 l przeznaczonego do ustawienia pod kotłem. Ceny zaczynają się od blisko 4 tys. zł za zestaw z kotłem o mocy około 20 kW. Jeżeli nie możemy przeznaczyć na kotłownię zbyt wiele miejsca, zamiast stojącego możemy wybrać zasobnik wiszący, zwykle o pojemności 50-80 l. Na ogół jego obudowa jest bardzo podobna do obudowy kotła, z którym stanowi komplet. Całość nie zajmuje wiele więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny. Ceny takich zestawów zaczynają się również od około 4 tys. zł. Zestawy z  żeliwnymi kotłami jednofunkcyjnymi stojącymi są przynajmniej o 2 tys. zł droższe.
Nawet dwukrotnie droższe są natomiast zestawy wyposażone w zaawansowaną automatykę sterującą, które zamiast najprostszego emaliowanego zasobnika cylindrycznego mają w komplecie zasobnik ze stali nierdzewnej umieszczony w eleganckiej obudowie dopasowanej wyglądem do obudowy kotła.

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Przegląd kotłów 5 klasy Metal Fach

Przy planowaniu zakupu nowego kotła lub modernizacji kotłowni inwestorzy mogą korzystać z programów...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...