| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Ile kosztują kotły jednofunkcyjne stojące? Porównaj ceny urządzeń

Ile kosztują kotły jednofunkcyjne stojące? Porównaj ceny urządzeń

Kotły jednofunkcyjne stojące można montować w domu, jeśli jest pomieszczenie techniczne, a w nim dość miejsca. Sprawdź jakie masz możliwości wyboru i jak kształtują się ceny kotłów stojących w zależności od tego czy są to kotły jednofunkcyjne czy kotły kondensacyjne.

Kocioł stojący jednofunkcyjny żeliwny

  • od 4 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 6 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 15 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Bardziej wymagającym klientom nadal oferowane są coraz mniej popularne wśród kotłów małej mocy kotły jednofunkcyjne stojące z żeliwnymi wymiennikami ciepła. Ich trwałość ocenia się na kilkadziesiąt lat. Ponieważ z założenia są przeznaczone dla klientów szukających urządzeń solidnych i trwałych, a niekoniecznie najtańszych, w tej kategorii widać zdecydowanie większą dbałość producentów o staranność wykonania i jakość użytych materiałów. Znajduje to oczywiście odbicie w cenie.

Tego typu kotły produkcji polskiej lub włoskiej o mocy 20 kW kosztują około 4,5 tys. zł, urządzenia zachodnich marek w najprostszych wersjach (między innymi z palnikiem jedostopniowym - bez modulacji mocy) można kupić w podobnej cenie, ale żeliwny kocioł stojący renomowanej marki zachodniej wyposażony w zaawansowany regulator z możliwością programowania temperatury i funkcjami ułatwiającymi oszczędzanie ciepła to już wydatek rzędu 7-9 tys. zł. Zdecydowanie najdroższe są - rzadko spotykane - żeliwne kotły kondensacyjne. Ich ceny przekraczają 15 tys. zł i w związku z tym ich zakup trudno uznać za opłacalny.

Autor: Piotr Mastalerz

Żeliwne kotły jednofunkcyjne są solidne i trawałe, a producenci szczególnie dbają o staranność ich wykonania i jakość użytych materiałów.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kotły stojące wyglądem przypominają lodówki (tak też bywają nazywane przez fachowców z branży). Są one alternatywą dla zestawu złożonego z kotła i dołączanego do niego zasobnika.

Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem

  • od 6 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 6,5 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 11 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Dla wielu istotne jest, że tego typu urządzenia prezentują się dużo lepiej niż kocioł i osobny zasobnik połączone plątaniną rur "ozdobionych" zaworami. Dlatego można je polecić szczególnie do domów, w których kocioł będzie stał w pomieszczeniu wykorzystywanym nie tylko jako kotłownia. Mimo obecności takiego urządzenia nie odnosi się wrażenia przebywania w pomieszczeniu technicznym. Ceny kotłów z wbudowanym zasobnikiem o pojemności około 100 l (wystarczającej do domu zamieszkanego przez czteroosobową rodzinę) zaczynają się od mniej więcej 6 tys. zł. Tyle trzeba zapłacić za kocioł produkcji polskiej o mocy około 20 kW z żeliwnym wymiennikiem. Tego typu kotły producentów zachodnich kosztują 7-10 tys. zł. Logika nakazywałaby przypuszczać, że kotły z wymiennikami stalowymi lub aluminiowo-krzemowymi będą kosztować mniej. W praktyce jednak okazuje się, że kotły stojące z wbudowanymi zasobnikami występują najczęściej w wersji kondensacyjnej i dlatego kosztują więcej niż ich konwencjonalne żeliwne odpowiedniki. Kondensacyjny kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem kosztuje przynajmniej 11 tys. zł, ale ponieważ producenci właśnie ten rodzaj kotłów wybierają na swoje topowe modele, bardzo często wyposażają je w skomplikowane systemy regulacji umożliwiające bezpośrednie podłączenie kilku obiegów ogrzewania podłogowego oraz współpracę z kolektorami słonecznymi. Tak wyposażone kotły kosztują od 15 do ponad 20 tys. zł.

Kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem pojemnościowym

  • od 4 tys. zł za kocioł z otwartą komorą spalania,
  • od 4,3 tys. zł za kocioł turbo,
  • od 8 tys. zł za kocioł kondensacyjny.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zapewniającym przyzwoity komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej jest kocioł z podgrzewaczem pojemnościowym - zasobnikiem wyposażonym w wężownicę. Do zwykłego kotła jednofunkcyjnego podłącza się wybranej wielkości podgrzewacz wody, instaluje się odpowiednią armaturę, pompę i taki zestaw pełni już dwie funkcje: ogrzewa pomieszczenia i podgrzewa wodę użytkową. Praktycznie każdy producent kotłów sprzedaje kompletne zestawy złożone z kotła z odpowiednimi pompami i armaturą oraz podgrzewacza. Cena zestawu jest oczywiście niższa od sumy cen poszczególnych elementów kupowanych osobno i może być konkurencyjna w stosunku do zestawu złożonego z markowego kotła i dokupionego do niego taniego podgrzewacza nieznanej firmy. Oprócz cen przy wyborze warto brać pod uwagę ewentualne problemy z serwisem, jeśli wyposażenie kotłowni będzie pochodzić od różnych producentów. Najtańsze zestawy składają się z kotła wiszącego i cylindrycznego zasobnika stojącego o pojemności około 100 l przeznaczonego do ustawienia pod kotłem. Ceny zaczynają się od blisko 4 tys. zł za zestaw z kotłem o mocy około 20 kW. Jeżeli nie możemy przeznaczyć na kotłownię zbyt wiele miejsca, zamiast stojącego możemy wybrać zasobnik wiszący, zwykle o pojemności 50-80 l. Na ogół jego obudowa jest bardzo podobna do obudowy kotła, z którym stanowi komplet. Całość nie zajmuje wiele więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny. Ceny takich zestawów zaczynają się również od około 4 tys. zł. Zestawy z  żeliwnymi kotłami jednofunkcyjnymi stojącymi są przynajmniej o 2 tys. zł droższe.
Nawet dwukrotnie droższe są natomiast zestawy wyposażone w zaawansowaną automatykę sterującą, które zamiast najprostszego emaliowanego zasobnika cylindrycznego mają w komplecie zasobnik ze stali nierdzewnej umieszczony w eleganckiej obudowie dopasowanej wyglądem do obudowy kotła.

Termostat pokojowy z programatorem - komu przyda się w domu?

Programowalny termostat pokojowy jest udoskonaloną wersją tradycyjnego termostatu. Nie trzeba stale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie energooszczędne: kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne są energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i olej. Tańsza...

Akumulator ciepła – sposób na obniżenie kosztów...

Akumulatory ciepła coraz częściej są instalowane w domach jednorodzinnych. Dzięki nim znika problem z zimnym...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Jaki pojemnościowy podgrzewacz wody: wybór...

Kocioł jednofunkcyjny i pojemnościowy podgrzewacz wody to dość popularne zestawienie. Zobacz, jak ustalić...