| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady kominkowe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wkładu

Wkłady kominkowe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wkładu

Wybór wkładu kominkowego to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujesz się na ogrzewanie domu kominkiem. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wkładu - jakie właściwości i parametry mają znaczenie.

Czas pracy bez uzupełniania opału

Wybierając wkład kominkowy do ogrzewania domu (a nie tylko do okazjonalnego palenia dla przyjemności), należy zwrócić uwagę na to, jak długo może pracować bez uzupełniania opału, czyli na jego stałopalność. Za dobry wynik można uznać czas utrzymywania żaru (tak zwaną autonomię spalania) nie krótszy niż dziesięć godzin.

Sprawność wkładu kominkowego

Istotna jest sprawność – im większa, tym mniej paliwa powinien zużywać kominek, dostarczając określoną ilość ciepła. Lepiej nie kupować wkładu o sprawności mniejszej niż 70%. Najlepsze osiągają parametry powyżej 80% podczas pracy z ograniczonym dopływem powietrza.

Moc grzewcza

Oczywiście bardzo ważna jest moc grzewcza. We współczesnych, ocieplonych domach potrzeba około 0,08 kW/m2 ogrzewanej powierzchni. Jeśli dom jest stary i nieocieplony, może być potrzebne nawet 0,14 kW/m2.

Producenci informują czasem o tym, ile ciepła wypromieniowuje przez szybę wkładu. Wkład z dużą panoramiczną (zaokrągloną) bądź pryzmatyczną szybą może powodować przegrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje, gdy jest ono niewielkie. Warto uwzględnić to, że do instalacji rozprowadzającej ciepło będzie trafiać tylko pozostała część energii z kominka.

Pod uwagę należy brać moc nominalną, która jest średnią mierzoną w ciągu trzech godzin pracy kominka. Moc maksymalna może być nawet dwa razy większa, ale jest osiągana tylko chwilowo.

Wkłady żeliwne

Żeliwo jest bardzo trwałe, nie ulega korozji, ale w przypadku gwałtownych zmian temperatury lub nierównomiernego rozgrzewania łatwo pęka.

Tylko nieliczne wkłady żeliwne są zrobione z jednego monolitycznego odlewu. Większość jest z kilku elementów połączonych śrubami i trzeba się liczyć z tym, że po pewnym czasie ulegną rozszczelnieniu. Ponowne skręcenie ich ze sobą zwykle wymaga rozebrania dekoracyjnej obudowy, więc jest bardzo kłopotliwe.

Wkłady stalowe

Wybór wkładów stalowych jest większy, zwłaszcza wśród tych z płaszczem wodnym. Stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak dobrze jak żeliwne, lecz ich komory spalania są dodatkowo wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu – materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Płyty te są dość kruche, więc nierzadko pękają, ale można je wymieniać (tyle że to oczywiście kosztuje).

We wkładach stalowych są stosowane rozwiązania usprawniające proces spalania (na przykład komora wtórnego spalania), których próżno szukać we wkładach żeliwnych o tradycyjnej budowie.

Korpus wkładu kominkowego

Niezależnie od materiału, z jakiego jest wkład, jego korpus powinien być solidny, czyli mieć grube ścianki. W tanich urządzeniach zdarza się, że są zbyt cienkie. Elementy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się wtedy znacznie szybciej niż pozostała część. Powstają duże naprężenia, które w przypadku stali są przyczyną odkształceń, a w przypadku żeliwa – pęknięć.

Oglądaj: Wideoprzewodnik po wkładach kominkowych stalowych i żeliwnych

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.