| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady kominkowe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wkładu

Wkłady kominkowe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wkładu

Wybór wkładu kominkowego to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujesz się na ogrzewanie domu kominkiem. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wkładu - jakie właściwości i parametry mają znaczenie.

Czas pracy bez uzupełniania opału

Wybierając wkład kominkowy do ogrzewania domu (a nie tylko do okazjonalnego palenia dla przyjemności), należy zwrócić uwagę na to, jak długo może pracować bez uzupełniania opału, czyli na jego stałopalność. Za dobry wynik można uznać czas utrzymywania żaru (tak zwaną autonomię spalania) nie krótszy niż dziesięć godzin.

Sprawność wkładu kominkowego

Istotna jest sprawność – im większa, tym mniej paliwa powinien zużywać kominek, dostarczając określoną ilość ciepła. Lepiej nie kupować wkładu o sprawności mniejszej niż 70%. Najlepsze osiągają parametry powyżej 80% podczas pracy z ograniczonym dopływem powietrza.

Moc grzewcza

Oczywiście bardzo ważna jest moc grzewcza. We współczesnych, ocieplonych domach potrzeba około 0,08 kW/m2 ogrzewanej powierzchni. Jeśli dom jest stary i nieocieplony, może być potrzebne nawet 0,14 kW/m2.

Producenci informują czasem o tym, ile ciepła wypromieniowuje przez szybę wkładu. Wkład z dużą panoramiczną (zaokrągloną) bądź pryzmatyczną szybą może powodować przegrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje, gdy jest ono niewielkie. Warto uwzględnić to, że do instalacji rozprowadzającej ciepło będzie trafiać tylko pozostała część energii z kominka.

Pod uwagę należy brać moc nominalną, która jest średnią mierzoną w ciągu trzech godzin pracy kominka. Moc maksymalna może być nawet dwa razy większa, ale jest osiągana tylko chwilowo.

Wkłady żeliwne

Żeliwo jest bardzo trwałe, nie ulega korozji, ale w przypadku gwałtownych zmian temperatury lub nierównomiernego rozgrzewania łatwo pęka.

Tylko nieliczne wkłady żeliwne są zrobione z jednego monolitycznego odlewu. Większość jest z kilku elementów połączonych śrubami i trzeba się liczyć z tym, że po pewnym czasie ulegną rozszczelnieniu. Ponowne skręcenie ich ze sobą zwykle wymaga rozebrania dekoracyjnej obudowy, więc jest bardzo kłopotliwe.

Wkłady stalowe

Wybór wkładów stalowych jest większy, zwłaszcza wśród tych z płaszczem wodnym. Stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak dobrze jak żeliwne, lecz ich komory spalania są dodatkowo wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu – materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Płyty te są dość kruche, więc nierzadko pękają, ale można je wymieniać (tyle że to oczywiście kosztuje).

We wkładach stalowych są stosowane rozwiązania usprawniające proces spalania (na przykład komora wtórnego spalania), których próżno szukać we wkładach żeliwnych o tradycyjnej budowie.

Korpus wkładu kominkowego

Niezależnie od materiału, z jakiego jest wkład, jego korpus powinien być solidny, czyli mieć grube ścianki. W tanich urządzeniach zdarza się, że są zbyt cienkie. Elementy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się wtedy znacznie szybciej niż pozostała część. Powstają duże naprężenia, które w przypadku stali są przyczyną odkształceń, a w przypadku żeliwa – pęknięć.

Oglądaj: Wideoprzewodnik po wkładach kominkowych stalowych i żeliwnych

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...