| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ustawiamy piec wolno stojący. Główne zasady krok po kroku

Ustawiamy piec wolno stojący. Główne zasady krok po kroku

Kozy są elastycznym i tanim źródłem ciepła stosowanym przeważnie do ogrzewania miejscowego. Warto jednak pamietać, że jeśli mają być skutecznie, należy dobrać odpowiedni, do naszych potrzeb, model i umieścić go we właściwym miejscu.

Piece kominkowe, potocznie zwane kozami, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również - jeśli nie przede wszystkim - sposobem oddawania ciepła do otoczenia. Obecnie można spotkać w zasadzie dwa podstawowe rodzaje: radiacyjne i konwekcyjne. Piece radiacyjne oddają ciepło równomiernie we wszystkich kierunkach. Ściany, podłogi, sufit, meble oraz ludzie znajdujący się wokół pieca są ogrzewani bezpośrednio. W ten sposób działa większość pieców żeliwnych. Piece konwekcyjne zaś ogrzewają powietrze, które dostaje się między korpus pieca i tak zwany drugi płaszcz. Wloty powietrza znajdują się w dolnej części pieca, a kratki wylotowe ogrzanego powietrza – w górnej. Wydajność cieplna pieców radiacyjnych i konwekcyjnych jest podobna, jednak są sytuacje, w których jedne sprawdzają się lepiej, a inne nieco gorzej.

Jaki piec pasuje do mojego domu?

Piece radiacyjne najbardziej nadają się do otwartych pomieszczeń, w których promieniowanie może się swobodnie rozchodzić. Zamontowane w małych pokojach mogą wywoływać uczucie nadmiernego ciepła u osób przebywających w pobliżu. Wytworzone przez nie ciepło trudno natomiast „przetransportować” do innych części domu.

Piece typu konwekcyjnego ogrzewają powietrze, które szybko przemieszcza się do sąsiednich pomieszczeń. Można przebywać blisko nich i nie czuć dyskomfortu z powodu gorąca. Są szczególnie polecane do pomieszczeń oddzielonych od reszty domu.

Większość kóz ma cechy charakterystyczne zarówno dla urządzeń radiacyjnych, jak i konwekcyjnych. Tylna ściana i boczne ścianki mają dodatkową warstwę izolacyjną, w której jest ogrzewane powietrze, natomiast przód i góra pieca oddają ciepło przez promieniowanie. Podczas palenia piece te wytwarzają zarówno ciepło konwekcyjne, jak i radiacyjne.

Gdzie ustawić kozę?

Tę decyzję należy podjąć, zanim podejmiesz  decyzję, jaki piec pasuje do twojego wnętrza. Teoretycznie można go zainstalować w dowolnym pomieszczeniu, w którym jest przewód kominowy o odpowiednich wymiarach. W praktyce najlepszym miejscem na kozę jest centralny punkt dolnej kondygnacji. Jeśli dom nie jest podzielony dużą liczbą ścian działowych, ogrzane powietrze będzie mogło swobodnie krążyć i w każdym miejscu będzie zbliżona temperatura. W ten sposób najpełniej wykorzysta się walory grzewcze kozy.

Liczne ściany działowe mogą jednak uniemożliwić centralne umieszczenie pieca. Można wtedy wybrać dla niego inne miejsce i za pomocą prostego testu sprawdzić, czy mimo to ciepłe powietrze będzie mogło swobodnie cyrkulować po wszystkich pomieszczeniach (będzie mogło, jeżeli – poczynając od pomieszczenia z piecem – uda się obejść wszystkie pozostałe, nie cofając się).

Ustawienie kozy jest uwarunkowane również bezpieczeństwem korzystania. Na co musisz zwrócić uwagę? Najważniejsza jest posadzka. Pod kozą i 60 cm przed nią powinna być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład terakoty lub kamienia.

Piec nie może być przystawiony bezpośrednio do ściany, a łatwopalne przedmioty, takie jak meble, sprzęt RTV czy firanki, nie powinny się znajdować bliżej niż 80 cm od niego. W pomieszczeniu o niestandardowej wysokości, na przykład na poddaszu, trzeba dopilnować, aby w miejscu, w którym zostanie ustawiona, niepalny sufit znajdował się na wysokości co najmniej 165 cm (mierzonej od podłogi). Informacje dotyczące zasad montażu można znaleźć w instrukcji pieca.

Komin i powietrze do spalania

Instalując kozę musisz pamiętać, że piec kominkowy musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina powinny być dobrane do wielkości paleniska – zgodne z wymaganiami producenta pieca. Stary, zniszczony przewód kominowy używany wcześniej do innych celów, można zaadaptować na potrzeby pieca kominkowego, instalując wewnątrz wkład ze stali kwasoodpornej przeznaczony do urządzeń opalanych drewnem. Jeśli w domu nie ma komina, można go zbudować w dowolnie wybranym miejscu z gotowych dwuściennych elementów stalowych lub wymurować przy ścianie na zewnątrz budynku. Komin zewnętrzny trzeba koniecznie dobrze zaizolować, aby zapobiec zbyt szybkiemu schładzaniu dymu, co mogłoby zmniejszać ciąg kominowy. W każdym, a zwłaszcza wyposażonym w szczelne okna i drzwi domu trzeba też zadbać o dostateczną ilość powietrza do spalania. Najlepiej doprowadzić je z zewnątrz specjalnym przewodem ułożonym w ścianie lub pod posadzką. Jeśli jest już za późno na takie decyzje (w gotowym domu), można – wykorzystując do tego istniejący kanał wentylacyjny – czerpać powietrze z nieużytkowego poddasza lub spod pokrycia dachowego albo przynajmniej zainstalować nawiewniki w oknach lub ścianie. Kozę należy ustawić jak najbliżej komina. Jego wylot znajduje się zwykle bezpośrednio nad kozą lub z tyłu, rzadziej obok.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...