| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

W pomieszczeniu, w którym jest kominek z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie stosuje się mechanicznej wentylacji wyciągowej. Zatem, jak prawidłowo wentylować takie pomieszczenie?

Wentylacja z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) to rodzaj wentylacji mechanicznej. Zgodnie z przepisami, gdy w pomieszczeniu znajduje się kominek albo urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie można zastosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, która mogłaby spowodować wysysanie spalin czy dymu z komina. Natomiast nie ma przeszkód, by zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. W pomieszczeniu jest nadciśnienie, gdy znajdzie się w nim tylko nawiew powietrza, a wywiew jest gdzie indziej. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych zwykle jest wykonywana tak, że nawiew powietrza jest w pokojach, a wywiew w kuchni, łazienkach, toaletach i garderobach (wówczas w pokojach jest nadciśnienie). Nie powinno zatem dojść do wysysania spalin czy dymu ze znajdującego się tam kominka. Ten warunek będzie spełniony także wtedy, gdy nawiew i wywiew będą w tym samym pomieszczeniu, ale instalację wyreguluje się tak, by nawiewane było tam nie więcej powietrza, niż jest wywiewane, pamiętając, że do spalania drewna w kominku potrzeba dużej ilości tlenu z powietrza. Dlatego by zasysane do paleniska powietrze nie zakłócało pracy systemu wentylacji, najlepiej wykonać specjalny kanał, którym będzie ono dopływać spoza budynku bezpośrednio do paleniska.

Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....