| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

W pomieszczeniu, w którym jest kominek z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie stosuje się mechanicznej wentylacji wyciągowej. Zatem, jak prawidłowo wentylować takie pomieszczenie?

Wentylacja z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) to rodzaj wentylacji mechanicznej. Zgodnie z przepisami, gdy w pomieszczeniu znajduje się kominek albo urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie można zastosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, która mogłaby spowodować wysysanie spalin czy dymu z komina. Natomiast nie ma przeszkód, by zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. W pomieszczeniu jest nadciśnienie, gdy znajdzie się w nim tylko nawiew powietrza, a wywiew jest gdzie indziej. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych zwykle jest wykonywana tak, że nawiew powietrza jest w pokojach, a wywiew w kuchni, łazienkach, toaletach i garderobach (wówczas w pokojach jest nadciśnienie). Nie powinno zatem dojść do wysysania spalin czy dymu ze znajdującego się tam kominka. Ten warunek będzie spełniony także wtedy, gdy nawiew i wywiew będą w tym samym pomieszczeniu, ale instalację wyreguluje się tak, by nawiewane było tam nie więcej powietrza, niż jest wywiewane, pamiętając, że do spalania drewna w kominku potrzeba dużej ilości tlenu z powietrza. Dlatego by zasysane do paleniska powietrze nie zakłócało pracy systemu wentylacji, najlepiej wykonać specjalny kanał, którym będzie ono dopływać spoza budynku bezpośrednio do paleniska.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rozprowadzanie ciepła w systemach DGP - schematy funkcjonowania

W DGP, czyli systemach dystrybucji gorącego powietrza, ciepłe powietrze rozprowadzane jest po domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...