| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

W pomieszczeniu, w którym jest kominek z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie stosuje się mechanicznej wentylacji wyciągowej. Zatem, jak prawidłowo wentylować takie pomieszczenie?

Wentylacja z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) to rodzaj wentylacji mechanicznej. Zgodnie z przepisami, gdy w pomieszczeniu znajduje się kominek albo urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie można zastosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, która mogłaby spowodować wysysanie spalin czy dymu z komina. Natomiast nie ma przeszkód, by zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. W pomieszczeniu jest nadciśnienie, gdy znajdzie się w nim tylko nawiew powietrza, a wywiew jest gdzie indziej. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych zwykle jest wykonywana tak, że nawiew powietrza jest w pokojach, a wywiew w kuchni, łazienkach, toaletach i garderobach (wówczas w pokojach jest nadciśnienie). Nie powinno zatem dojść do wysysania spalin czy dymu ze znajdującego się tam kominka. Ten warunek będzie spełniony także wtedy, gdy nawiew i wywiew będą w tym samym pomieszczeniu, ale instalację wyreguluje się tak, by nawiewane było tam nie więcej powietrza, niż jest wywiewane, pamiętając, że do spalania drewna w kominku potrzeba dużej ilości tlenu z powietrza. Dlatego by zasysane do paleniska powietrze nie zakłócało pracy systemu wentylacji, najlepiej wykonać specjalny kanał, którym będzie ono dopływać spoza budynku bezpośrednio do paleniska.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Koza grzewcza: kiedy i dlaczego warto zamontować...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...