| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

W pomieszczeniu, w którym jest kominek z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie stosuje się mechanicznej wentylacji wyciągowej. Zatem, jak prawidłowo wentylować takie pomieszczenie?

Wentylacja z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) to rodzaj wentylacji mechanicznej. Zgodnie z przepisami, gdy w pomieszczeniu znajduje się kominek albo urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie można zastosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, która mogłaby spowodować wysysanie spalin czy dymu z komina. Natomiast nie ma przeszkód, by zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. W pomieszczeniu jest nadciśnienie, gdy znajdzie się w nim tylko nawiew powietrza, a wywiew jest gdzie indziej. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych zwykle jest wykonywana tak, że nawiew powietrza jest w pokojach, a wywiew w kuchni, łazienkach, toaletach i garderobach (wówczas w pokojach jest nadciśnienie). Nie powinno zatem dojść do wysysania spalin czy dymu ze znajdującego się tam kominka. Ten warunek będzie spełniony także wtedy, gdy nawiew i wywiew będą w tym samym pomieszczeniu, ale instalację wyreguluje się tak, by nawiewane było tam nie więcej powietrza, niż jest wywiewane, pamiętając, że do spalania drewna w kominku potrzeba dużej ilości tlenu z powietrza. Dlatego by zasysane do paleniska powietrze nie zakłócało pracy systemu wentylacji, najlepiej wykonać specjalny kanał, którym będzie ono dopływać spoza budynku bezpośrednio do paleniska.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.