| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenie, w którym znajduje się kominek?

W pomieszczeniu, w którym jest kominek z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie stosuje się mechanicznej wentylacji wyciągowej. Zatem, jak prawidłowo wentylować takie pomieszczenie?

Wentylacja z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) to rodzaj wentylacji mechanicznej. Zgodnie z przepisami, gdy w pomieszczeniu znajduje się kominek albo urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie można zastosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, która mogłaby spowodować wysysanie spalin czy dymu z komina. Natomiast nie ma przeszkód, by zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. W pomieszczeniu jest nadciśnienie, gdy znajdzie się w nim tylko nawiew powietrza, a wywiew jest gdzie indziej. Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych zwykle jest wykonywana tak, że nawiew powietrza jest w pokojach, a wywiew w kuchni, łazienkach, toaletach i garderobach (wówczas w pokojach jest nadciśnienie). Nie powinno zatem dojść do wysysania spalin czy dymu ze znajdującego się tam kominka. Ten warunek będzie spełniony także wtedy, gdy nawiew i wywiew będą w tym samym pomieszczeniu, ale instalację wyreguluje się tak, by nawiewane było tam nie więcej powietrza, niż jest wywiewane, pamiętając, że do spalania drewna w kominku potrzeba dużej ilości tlenu z powietrza. Dlatego by zasysane do paleniska powietrze nie zakłócało pracy systemu wentylacji, najlepiej wykonać specjalny kanał, którym będzie ono dopływać spoza budynku bezpośrednio do paleniska.

Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Marmurowa obudowa kominka - piękna, ale czy...

Wiele osób, które stoją przed wyborem obudowy kominka, zastanawia się nad inwestycją w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.