Piec wolno stojący - jak bezpiecznie go ustawić

2009-10-12 2:00

Piec wolno stojący może być ozdobą wnętrza. Musisz jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego miejsce, w którym stanie piec na drewno, trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Bezpieczne miejsce na kozę
Autor: Forum Muratordom Bezpieczne miejsce na kozę

Piec wolno stojący - jaka posadzka

W odległości co najmniej 60 cm od paleniska powinna być wykonana z materiałów niepalnych. Jeśli jest drewniana, z paneli lub pokryta wykładziną, najprościej ułożyć w tym miejscu płytę z blachy lub ze szkła. W miejscu zainstalowania pieca można też zrobić niewielki podest obudowany cegłą klinkierową, kamieniem naturalnym czy terakotą. Taki podest zapewni wygodniejsze użytkowanie - nie trzeba będzie się nisko schylać na przykład przy dokładaniu drewna.

Otoczenie pieca kominkowego

Musimy także zwrócić uwagę na to, by meble, sprzęt RTV lub inne przedmioty łatwo palne (na przykład firanki) nie znajdowały się zbyt blisko pieca. Jest to bardzo ważne, bo jego obudowa rozgrzewa się do wysokiej temperatury. Minimalna odległość to 80 cm, jednak zwykle określana jest indywidualnie dla poszczególnych typów urządzeń. Piec wolno stojący nie może być też przystawiony bezpośrednio do ściany. Informacje na temat wymaganych odległości znajdziemy w instrukcji. Jako dodatkowe zabezpieczenie - przed wydostawaniem się iskier podczas palenia przy otwartych drzwiczkach - można stosować specjalne parawany. Pamiętajmy też o tym, że pieców nie należy instalować w ciągach komunikacyjnych.

Taki piec na drewno nie tylko dostarcza taniej energii, ale i nie kosztuje dużo, zwykle znacznie mniej niż kominki i inne oszczędne źródła ciepła. Jest idealny do ogrzewania miejscowego, ale można nim też ogrzać całą kondygnację domu (szczególnie jeśli jest ona otwarta lub z niewielką liczbą ścian działowych). Jeśli koza ma być stałym źródłem ciepła, warto wybrać model, do którego nie trzeba zbyt często dokładać opału. Na przykład piece wolno stojące, w których pełny załadunek drewna przy zredukowanym dostępie powietrza spala się w czasie nie krótszym niż pięć-sześć godzin. Najwydajniejsze kozy utrzymują żar do 15 godzin. Wolnostojące piece na drewno są znacznie lżejsze od kominków, nie będą więc dużym obciążeniem dla stropu. Ich dodatkowym atutem jest to, że podczas montażu można uniknąć brudnych robót (murowania, gipsowania, szlifowania), a w razie potrzeby bez problemu zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.